| Elene96 a întrebat:

as vrea sa stiu... daca am luat antibiotice tari si luam cate doua dimineata, doua seara timp de o saptamana si luam si anticonceptionale in acelasi timp dar fara sa am contact sexual..contact sexual voi avea peste 3 luni si va fi neprotejat va fi vreun risc sa raman insarcinata? Funda! happy

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Hristos a înviat!

Tratamentul cu antibiotice, efectuat concomitent cu administrarea AC, reduce efectul anticoncepţionalelor DOAR în perioada/luna în care l-ai efectuat.

Dacă în acea lună faci sex/dragoste, atunci sunt necesare măsuri contraceptive suplimentare ( prezervativ, ovule spermicide, etc. ) pe perioada tratamentului cu antibiotice + ÎNCĂ 7 zile după terminarea acelui tratament.

Dacă faci sex peste o lună ( sau peste 3 luni ) NU este influenţat efectul AC ( cu condiţia să le administrezi corect şi FĂRĂ să uiţi vreo tabletă ) - deci, NU există risc de sarcină chiar la ejaculare intravaginală!

Toate cele bune.

11 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Anticipezi ce se întâmplă peste trei luni?
Poți rămâne însărcinată dacă nu iei pilule ori altă metodă contraceptivă.
Nu uita, administrarea concomitentă cu antibioticele scad efectul de protecție al pilulelor, pe cale de consecință aplică suplimentar și altă metodă.
Paza bună, trece primejdia rea.
Pa, pa.

| Elene96 explică (pentru Legiuitoarea):

Draguta mea spuneam ca contact sexual neprotejat voi avea peste 3 luni abia..si antibioticele le-am luat acum...si e simplu... vreau sa stiu daca este vreun risc sau nu, atat! happy

| SunnyDay88 a răspuns:

Nu. antibioticul afecteaza antibebele doar pe luna in care sunt luate. daca iei saptamana asta si termini duminica, trebuie dupa ele sa te protejezi 7 zile dupa care esti safe pana la urmatorul tratament.
have fun!

| Elene96 explică (pentru SunnyDay88):

Deci.daca eu le-am luat in aprilie si o sa am contact la sfarsitul lui iulie nu e nici un fel de risc?

| SunnyDay88 a răspuns (pentru Elene96):

Nu. nici unul, decat daca mai faci atunci alt tratament cu antibiotic.
vezi ca si sunatoare si sucul de grefe afecteaza gradul gradul de protectie al pastilelor.
in rest esti safe. si daca uiti o pastila, sau o iei mai tarziu de 12 ore trebuie sa te protejezi suplimentar doar urmatoarele 7 zile in care inghiti 7 pastile( daca intri in pauza, aceasta perioada de protectie suplimentara se prelungeste pana termini de inghitit 7 pastile). in rest esti safe( pe viitor sa stii ca poti sa iei antibiotic in perioada de pauza fara sa fie afectata protectia.incepi din prima zi de pauza si termini cu 24de ore inainte de prima pastila din noul blister).

| Elene96 explică (pentru SunnyDay88):

Multumesc XDXD dar tu de unde stii toate astea? happy

| e7d7n7 a răspuns:

Tu te fu ţi după programare? straight face

| Lionsgate a răspuns:

Da va fi riscul nu mare dar totusi ieste+ ca anticonceptinalele te ingrasa daca leai combinat si cu antibioticele!

| Elene96 explică (pentru Lionsgate):

Nu ma ingrasa deloc...de ce zici asta? eu am cam 2 saptamani de cand am terminat antibioticele si nu m-am ingrasat deloc...

| SunnyDay88 a răspuns (pentru Elene96):

Pentru unii miturile sunt reale. nu-i baga in seama.

| Elene96 explică (pentru SunnyDay88):

Daaa....cam asa e! happy