| g2012 a întrebat:

luna aceasta am luat pentru prima data anticonceptionale la recomandarea medicului! acesta mi-a zis ca de la prima pastila sunt protejata, dar am citit pe diverse forumuri ca dupa 7 zile isi fac efectul acestea! am avut 5 zile menstruatie timp in care am luat pastile si in a 6 zi am avut un contact sexual neprotejat! exista vreo sansa sa raman insarcinata?

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

În general, anticoncepţionalele care se administrează din prima zi a ciclului menstrual au efect chiar din acea zi!

TOTUŞI, în cazul Milligest se PARE că e o "problemă" ( oficială sau nu ) în privinţa eficienţei contraceptive în prima lună de tratament!

Prospectul VECHI ( "Acest prospect a fost aprobat în Iunie 2007" ) "LĂSA să se înţeleagă" că protecţia intervine DOAR din a 2-a lună de tratament - vezi detalii şi linkul SURSĂ :

"3. CUM SA UTILIZAŢI MILLIGEST, DRAJEURI
Un drajeu zilnic, de preferat la acelasi moment al zilei, timp de 21 de zile consecutiv, începând din prima zi a ciclului menstrual. Aceasta perioada este urmata de un interval de 7 zile de pauza de administrare, pe parcursul caruia va aparea sângerarea menstruala. Urmatoarele 21 de drajeuri trebuie administrate începând cu ziua a 8-a (chiar daca sângerarea nu a încetat). Astfel, administrarea urmatoarelor 21 drajeuri de Milligest va fi începuta întotdeauna în aceeasi zi a saptamânii ca si primele 21 drajeuri. Volumul sângerarii vaginale poate descreste; acesta este, totusi un fenomen normal.

Primul ciclu al tratamentului
Asteptaţi ca urmatoarea menstruaţie sa se produca. Între timp, se recomanda utilizarea unor metode contraceptive alternative (de exemplu: prezervativul, diafragma, spermicidele). Administrarea Milligest trebuie începuta în prima zi a ciclului menstrual."
http://www.medipedia.ro/......IGEST.aspx

Prospectul NOU ( "DATA REVIZUIRII TEXTULUI : Ianuarie 2012" ) NU mai precizează la cât timp de la administrare intervine protecţia - vezi detalii şi linkul SURSĂ :

"4.2 Doze şi mod de administrare
Se va administra zilnic, câte un drajeu, timp de 21 de zile (preferabil la acelaşi moment al zilei). Administrarea următoarelor 21 de drajeuri trebuie începută după un interval de 7 zile de pauză de administrare (adică după 4 săptămâni de la administrarea primului drajeu), în aceeaşi zi a săptămânii. Pe parcursul intervalului de 7 zile în care administrarea drajeurilor este întreruptă, va apărea sângerarea menstruală.
Primul ciclu de tratament Administrarea drajeurilor Milligest trebuie începută în prima zi a ciclului menstrual."
http://www.anm.ro/.......12.06.pdf

Deci, cel mai SIGUR ar fi să FOLOSEŞTI metode contraceptive suplimentare în PRIMA lună de administrare şi să faci 2 teste de sarcină "corecte" ( la 3 săptămâni de la acest contact sexual ), aşa cum explic mai jos.

Atunci când „presupui" că ai rămas însărcinată, pentru mai multă siguranţă POŢI face un test de sarcină - dar, ATENŢIE : la momentul testului TREBUIE să ai cel puţin 3 săptămâni de la ultimul contact sexual neprotejat!

În GENERAL, testul de sarcina trebuie facut dupa MĂCAR 1 saptamana de la intarzierea menstruatiei sau dupa MĂCAR 3 saptamani dupa un contact sexual neprotejat – AMBELE condiţii TREBUIE îndeplinite ( după caz )!

Daca il faci mai repede si rezultatul e pozitiv inseamna ca embrionul s-a implantat repede, dar daca e negativ nu inseamna ca nu exista sarcina.

Atunci când suspectezi o eventuală sarcină, se face 1 test de sarcină la 7-10 zile de la data la care TREBUIA să-ţi vină ciclul ( dacă e regulat, sau la 15-20 zile dacă e neregulat ) SAU la cel puţin 3 săptămâni de la contactul sexual neprotejat - iar dacă rezultatul e neconcludent : liniuţă/e incomlete, greu vizibile, posibile „umbre" etc., atunci se REPETĂ testul la 3-5 zile!

În cazul unui ciclu neregulat, este PREFERABIL să se REPETE testul de sarcină la 3-5 zile după primul ( INDIFERENT de rezultatul testului anterior )!

Un test CORECT se face din PRIMA urină de dimineaţa, şi NU sunt recomandate acele teste tip „bandă" care se introduce într-un vas cu urină – tocmai de aceea că poţi să GREŞEŞTI mult mai uşor ( introduci prea MULT banda în urină )!

Te duci la farmacie şi cumperi 1-2 teste de sarcină, test tip "stilou" ( analiză pe bază de urină, NU de sânge sau altele, deci nu test tip „bandă" ) - au un preţ mediu de 10-15 lei/test ( NU cumperi din cele mai ieftine, că sunt şi cu vreo 4-5 lei, DAR nici cele mai scumpe )!

ÎNAINTE de a face testul, seara anterioară ( sau dimineaţa devreme ) - deoarece testul se face din PRIMA urină de dimineaţa - CITEŞTI cu atenţie INSTRUCŢIUNILE, şi le urmezi ÎNTOCMAI, în special TIMPUL de control ( trebuie verificate EXACT la timpul indicat, NICI mai repede, dar nici mai târziu, deoarece testul va fi NECONCLUDENT )!

Pentru alte detalii, vezi articolul de la linkul : http://www.contraboli.ro/cum-se-face-un-test-de-sarcina/

Indiferent de denumirea testului şi de "reclama" care i se face, NEAPĂRAT să-l faci din PRIMA urină de dimineaţa!

EU personal, NU am ÎNCREDERE în acel tip de test "Sure Check" ( care foloseşte urina de peste zi, poate fi NECONCLUDENT, şi cu asta nu-i de glumit ) - şi asta din acelaşi MOTIV pentru care la ORICE analiză/test de urină, din sistemul MEDICAL, se CERE PRIMA URINĂ de dimineaţa ( aceea este cea mai concludentă )!

Acum, tu faci cum doreşti, dar eu NU recomand acel tip de teste, decât DACĂ se foloseşte ( la acel test ) PRIMA urină de dimineaţa ( să NU urinezi în timpul nopţii, altfel urina de la test NU va fi concludentă )!

În CONCLUZIE : pentru a scăpa de orice „bănuială" atunci când ai avut contact sexual neprotejat ( sau s-a rupt prezervativul ), mai ales dacă următorul ciclu o să-ţi întârzie, poţi să FACI testul de sarcină şi, deoarece ( cred că ) ai ciclu neregulat, să REPEŢI acel test la 3 zile după primul ( indiferent de rezultatul primului test )!

Ambele teste TREBUIE să iasă NEGATIVE; dacă unul iese negativ şi celălalt pozitiv – atunci trebuie un consult ginecologic pentru a verifica supoziţia de sarcină ( îţi face un test de sânge pentru depistarea sarcinii )!

Dacă faci testele CORECT atunci au SIGURANŢĂ de 98-99 %, se „confirmă" unul pe altul.

Toate cele bune.

| g2012 explică (pentru bursuc001):

Multumesc! de raspuns daca dupa terminarea pastilelor menstruatia imi va intarzia voi face un test de sarcina! eu totusi sper ca medicul meu sa nu fi fost tampit si sa ma fi indus in eroare!

| bursuc001 a răspuns (pentru g2012):

Cu plăcere!

Mersi şi eu pentru fundiţă.

În privinţa medicului respectiv NU ştiu ce să-ţi spun...
Tu vezi că "sistemul medical" de la noi e PRAF!
Poate că "greşeala" nici NU a fost intenţionată ( a fost mai mult o neglijenţă, sau poate NU ştia specificaţiile Prospectului acestor tablete )...

Aşa cum spuneam, MAJORITATEA anticoncepţionalelor care se administrează din PRIMA zi de ciclu au efect CHIAR din acea zi ( şi foarte PUŢINE au efect DOAR din a 8-a zi ).
În general, la anticoncepţionalele începute în zilele 2-5 ale ciclului menstrual efectul contraceptiv intervine DOAR din a 8-a zi.

După câte ştiu eu, Milligest sunt SINGURELE anticoncepţionale la care NU se precizează CLAR de când intervine efectul contraceptiv ( asta înseamnă că, TOTUŞI, au o "problemă" în această privinţă ).

Deci, cel mai SIGUR ar fi să FOLOSEŞTI metode contraceptive suplimentare în PRIMA lună de administrare şi să faci 2 teste de sarcină "corecte" ( la 3 săptămâni de la acest contact sexual ).

Toate cele bune.

15 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Depinde ce pastile ai luat. Multe preparate isi fac efectul de la prima pastila, altele de-abia dupa 7 zile de administrare. Sunt convinsa ca ginecologul ti-a spus corect.

| Azµre a răspuns:

Toate Anticoncepționalele spun pe prospect că în prima săptămână nu garantează protecție.
S-a termina în tine?! E bine să faci un test de sarcină.

| g2012 explică (pentru Azµre):

Eram dupa menstruatie! oare atunci nu sunt infertila(nu am stiut niciodata cum functioneaza "metoda calendarului")

| Azµre a răspuns (pentru g2012):

Metoda calendarului este periculoasă, șansele de a rămâne însărcinată sunt de 30 %. Și se face pe o perioadă de 6-8 luni când se calculează cu exactitate.
Oricum acum șansele sunt aproape nule deja ai luat 6 zile pastile. Șansele sunt undeva la 1-5 % da nu cred. Acu rămâne între noi ai 24 de ani din câte știu, unii părinți să chinuie juma de an să facă un copil, vorba aia cum mai îți e și norocul. Da îți zic eu nu rămâi. Dar fă un test de sarcină să îți ieși din păreri.

| g2012 explică (pentru Azµre):

Am fost la farmacie sa imi iau un test de sarcina si am intrebat farmacista si ghici ce mi-a zis ca fiind prima data cand iau pastile acestea isi fac efectul in 2 saptamani! sad eu am luat ieri a 11 pastila adica de la prima zi de menstruatie au trecut 11 zile! am facut testul si mi-a aratat negativ! sunt foarte panicata! pot sa am relatii fara sa fie vreun risc? sunt bulversata nu stiu ce sa mai cred!

| Azµre a răspuns (pentru g2012):

Spune-mi ce pastile iei?! Cum se numesc?!
Yasmine? Yaz? sau cum

| g2012 explică (pentru Azµre):

Miligest mi le.a recomandat doctoru intai am fost la control el mi-a spus ca de la prima pastila sunt protejata... deci sunt confuza rau!

| Azµre a răspuns (pentru g2012):

Am citit și eu prospectul și acolo spune că abia după primul ciclu de când iei pastilele, ești protejată! Până atunci trebuie să folosești prezervativ.
Mai faci un test de sarcină peste o săptămână vezi ce se întâmplă.

| g2012 explică (pentru Azµre):

Sper ca doctorul sa nu fi fost nebun cand mi-a zis ca de la prima pastila sunt protejata! crede.ma ca am cititide 3 ori prospectul ala si nu am gasit nimic in aceasta privinta! deja nu stiu ce sa mai cred!

| Against a răspuns:

Nu.

| Different69 a răspuns:

Nu cred ca sunt sanse mare 10-15%

| mariass a răspuns:

Mai bine ti-ai face un test de sarcina.

| looovee a răspuns:

Lasa 2 saptamini si fa un test sa fii sigura.