| euana05 a întrebat:

Imi place de un baiat din clasa si i-am marturisit, doar ca am facut asta pe o retea de socializare. Bun! Mi-a marturisit si el si de atunci vorbim zilnic doar ca pe net. Intrebarea e: de ce nu vorbeste cu mine in realitate? Ma simt foarte prost! Nu primesc nici macar un "buna". De ce?

8 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Si,daca tot vorbiti,fie si pe net,de ce nu-l intrebi,direct?
Abordeaza subiectul simplu,explica-i ce ciudat te-ai simtit cand nici nu te-a salutat si intreaba-l ce se intampla.
Parerea mea este ca e mult prea timid si,mai ales,inconjurat de o multime de colegi,are senzatia ca daca te-ar saluta sau daca ti-ar vorbi,ar intelege toti ce sentimente are pentru tine si nu poate prevedea reactiile!
O sa-ti dea totusi,niste explicatii pe net, ajunge sa nu-l complexezi cu intrebarile si sa fii intelegatoare cu timiditatea lui.
Incurajeaza-l, altfel lucrurile nu se vor schimba, el deocamdata traieste relatia voastra doar in el, nu e pregatit sa iasa in fata lumii!

| wolder a răspuns:

Intreaba-l pe el de ce in viata reala nu te baga in seama! Ii e rusine? ii e teama? vorbeste asta cu el

| valentingb a răspuns:

Pai si de ce nu-i spui? Omul e clar ca n-are curaj. Spune-i ca vrei sa vorbiti si fata-in-fata, se va simti naspa, dar asta e, trebuie sa fie el barbat, nu tu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna... am avut si eu de a face cu asemenea baieti..si m-am ganditca poate \
1) ii ieste rusine sa te bage in seama
2) poate ca are mai mult curaj sa iti vorbeassca pe mess decat fata in fata

| SmiiileXoXo a răspuns:

Hei! Pai e simplu, ii spui, sau mai bine ii reprosezi intr-un mod placut ca el nici macar nu te saluta cand trece pe langa tine. Sau poti sa fi directa si in ziua in care nu te-a salutat cand vorbiti pe pc nu il saluti si il intrebi ce face mai intai cand vorbesti cu el, ci ii spui direct: Tu nu sti sa saluti lumea pe strada? Poti parea mai directa happy Asta e alegerea ta cum vrei sa procedezi.
Si exista mai multe motive, uite de ce s-ar putea sa nu te salute:
1. poate ii este rusine de tine
2. poate te place cu adevarat si nu stie cum sa te abordeze
3. poate doar te foloseste [ trebuie sa te gandesti la asta, daca pana acum i-ai facut vreun favor]
4. poate ii este rusine de colegi
Eu te-as sfatui sa-l lasi si te bage el in seama [ ma refer pe reteau aceea de socializare] : sa te salute el primul, sa inceapa el noi subiecte de discutie, avand in vedere ca tu i-ai zis prima ca il placi si nu trebuie sa pari disperata. Pupici kiss

| alinike2 a răspuns:

Pentru că atunci când te vede se emotionează i se amestecă toate în cap şi nu mai poate să spună nici măcar un simplu bună

| VelvetLight a răspuns:

Incearca sa il saluti tu prima si vezi daca iti raspunde. Poate ii e rusine cu tine sau poate e prea timid. majoritatea baietilor asa reactioneaza cand afla ca o fata ii place si ei simt la fel pentru fata respectivabatting eyelashes

| KiLLeRthEb3st a răspuns:

Noi baieti suntem foarte timizi Cand ne place de o fata ne este foarte greu sa ii spunem