| mataiibine a întrebat:

in primul rand scuze pentru categorie, dar sunt foarte curioasa happy Peste doua zile imi voi pune aparat dentar. si am cateva intrebari. 1. fiind mai fricoasa de fel am o fobie de dentist. doare sa mi-l puna? 2. doare sa imi faca trei extrageri? 3. cum saruti cu aparatul dentar? iubitul meu e si speriat si curios. 4.se poate bloca limba in el?. multumesc happy

Răspuns Câştigător
| GuessWho95 a răspuns:

rolling on the floor)) daca te uiti in gura lor e nasol.
uite, eu am avut aparat dentar 7 ani, ma bucur ca am scapat de el.
Nu te doare deloc! dar deloc, nici injectie nimic, chestiile alea de emtal cubuletele le lipeste cu nu stiu ce ceara de albine si dupa iti pune sarma pe ele, o sa-ti puna la un momentdat niste "piercinguri" le ziceam eu, pe o masea, ca un inel care inconjoaca o masea, si o sa-ti schimbi lunar elasticele culoti diferite o sa fie super, si cu sarutu stai calma ca nu se simte aparatul laughing)) + primele 2 zile o sa vb putin ciudat si o sa te doara doar 1 zi parca cand te duci la control sa stranga alea fieru ala thinking da iei ketonal si nu mai simti durerea si dupa n-ai treaba

7 răspunsuri:
| AgathaRo a răspuns:

Posteaza intrebarea in Sanatate in "dragostea mea" e chiar asa greu? Nu te va scuza nimeni.

| LineGuide a răspuns:

Nu te mai stresa atat, nu un aparat dentar iti modifica viata, ci felul in care sti sa fi mereu optimista. Uita ca se vede, si nu ii vei simti prezenta.
Mult noroc!

| Deyutza1039 a răspuns:

Auliu :-ss si mie im e frica de dentist...sad

| KitKat15 a răspuns:

Eu am avut aparat dentar mobil/fix si nu a durut deloc cand mi l-a pus. La cele 3 extrageri o sa te doara, bineinteles, doar iti scoate dintii din gura. -.- Injectia o sa te amorteasca un pic, dar nu total,, deci vei simti atunci cand va trage de cleste si iti va scoate. -.- Stai linistita, trece, si eu am avut probleme mari cu dintii, dar am rabdat si acum sunt perfecti. Aparatul dentar este pe dinti, nu pe buze/limba. Doar nu va faceti spalare de dinti incontinuu. laughing Daca stii sa saruti bine, prietenul tau nici nu-i va simti prezenta. Nu se poate bloca nicio limba in el, doamne fereste. Pe mine nu m-a incomodat si l-am purtat foarte mult timp, va trebui sa te obisnuiesti la inceput, insa dupa doua saptamani vei fi ok. Nicio limba nu se va bloca in el. -.- Succes!

| IustinTiger a răspuns:

Deci in primul rand te doare tare ca ti-l pune iti face o injectie in ceru gurii ca sa iti amorteasca gura. dupa incalzeste o sarma care ti-o lipeste pe dinti si iti pune bucatile de metal care seamana cu un cub.nu e nimic prea greu o sa te obisnuiesti dupa 4-5 luni nu o sa poti manca prea bine ca o sa te doara dinti si ti se cariaza daca nu te speli de cel putin 5 ori pe zi dupa ce mananci mai ales.o sa te doara extrem de tare dinti cateva saptamani dar cu calamante o sa iti treaca umpic.desi nu stiu e chiar foarte urat sa porti aparat si cred ca o sa atraagi porecle ca "gura de metal". Sper sa te obisnuiesti desi nu cred.Eu am avut de 2 ani si e foarte naspa.Sucesc o sa AI NEVOIE.

| KitKat15 a răspuns (pentru IustinTiger):

Ce nai?! Si eu am avut aparat dentar 5 ani si nu am avut o astfel de problema!

| IustinTiger a răspuns:

1.Da te doare foarte tare.
2.Da ca iti face 3 ansetezii si o sa te doara destul de rau.
3. Daca iubitu tau nu are nici o problema cu gustu de fier e ok.Si in principiu saruti ca un cal.
4.Da limba se poate bloca e ca si cum ai pescui.O bucata de fier intra in gura pestilor in cazu tau iubitu isi baga limba in gura ta cu riscu sa ramana fara aparat de lins.