| Elisutzzzu a întrebat:

in sfarsit mi-a venit si mie pentru prima oara menstruatia chiar cu o zi inainte sa implinesc 17 ani, cam ciudat, nu? Dar problema este ca au trecut deja doua luni nici urma de ea laughingnu stiu ce se intampla, este vreo problema de nu imi mai vine? mentionez ca sunt virgina. Funda si voturi!

Răspuns Câştigător
| ℓσνє a răspuns:

Buna happy.

La pubertate primele cicluri menstruale sunt neregulate, de obicei mai lungi, pot aparea la 6-8 saptamani sau chiar mai mult.Reglarea ciclului menstrual se face intre 6 luni si 1 an de la aparitie, dar si aceasta perioada poate fi mai prelungita fara o cauza patologica.

Sper ca te-am ajutat!:*
O seara placuta!happy

13 răspunsuri:
| Sოﺁℓε a răspuns:

Nu-i nici o problema.
Lasa ca o sa vina cand nu te astepti laughing.E ceva normal oh go on

| SchiZz20CMrecords a răspuns:

Wow cam tarziu happy
mie mi-a venit la 11 anilaughing
stai linistita o sa vina nu ai de ce sa te agiti
principalu e ca ti-a venit si acum numai scapihee heeacum esti o domnisoara adevarata

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ai fost cuminte?

| Elvina a răspuns:

Asa e la inceput. Este neregulata. Mai dureaza pana iti va veni ceas. Bafta!

| Jhfdfd a răspuns:

oh go on nu este nicio prbwinking
Nu ti'a venit deoarece probabil ai dereglari hormonale big grin

Sh mie mi s-a intamplat prima oara... si acum este la fel :d, mi.a venit o data la 5 luni laughing... dar poate sa fie si mai mare timpul in care nu iti vine big grin. Depinde de fiecare organism big grin [mentionez am 13 ani big grin]

App poate chiar si dupa 1 an sa se regleze :d, nu te speria oh go on nu e anormal laughing dar daca vrei sa mergi la ginecolog iti spun : akl iti da anticonceptionale [iti regleaza menstruatia] dar altceva nu iti face oh go on

Succes :*happy

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Dacă abia la 17 ani ţi-a venit prima dată menstruaţia, atunci acest aspect POATE fi o "problemă" ( acestea sunt cazuri foarte RARE, şi, de obicei, nu sunt ereditare; deci nu prea are legătură cu mama ta )!

Faptul că acum a întârziat ( au trecut 2 luni ) nu ar fi neobişnuit şi se datorează dereglărilor hormonale ( ale organismului tău ) - cu timpul, în 2-3 ani, ciclul se va regla...

De obicei, la această vârstă, aceste dereglări hormonale sunt generate de probleme medicale ( afecţiuni ale ovarelor, trompelor uterine sau uterului; cel mai frecvent : chist ovarian sau ovar polichistic )!

Cel mai IMPORTANT ar fi să faci un control ginecologic, la care să explici aceste aspecte şi medicul va verifica starea ovarelor/uterului/trompelor uterine ( îţi face o ecografie ) - şi astfel se înlătură orice "bănuială"!

| drhotzu a răspuns:

Faptul ca esti sau nu virgina nu prea conteaza... important este ca a venit o luna te-a vazut si cred ca nu prea i-a placut de tine... asta este nu ai ce sa faci ai ramas fara.
glumesc!
asa se intampla la inceput, vine iregulat, vor mai trece cativa ani pana cand o sa vina regulat, si o sa fie ciclu, pentru ca acum nu prea este ciclica treabawinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La multi ani! Sa stii ca nu este nici o problema, s-ar putea sa-ti vina si dupa 6 luni.\www.noifetele.ro/

| Ađřıαηηα a răspuns:

Hei.
Cam tarziu dar merge happy
Nu are nimic doar ca la inceput este neregulatawinking Nu-ti fa griji happy

| ellenuk a răspuns:

Timp de 2 anio sa iti vina neregulat! dar mie nu mi-a venit de multe ori la data gresita! esti o norocoasa ca ti-a venit la anii astia

| maooops a răspuns:

Vreau sa te felicit ca la 17 ani INCA mai esti virgina! ...si in legatura cu menstruatia lasa vine eahappy

| sillmer a răspuns:

E din cauza dezechilibrului hormonal, se intampla la unele fete happy

| deyutzadragutza a răspuns:

Cam tarziu dar e bine si acum. Prima oara doar te insemneaza apoi iti poate veni chiar si dupa 6 luni de zile. Si la inceput o sa-ti vina neregulathappy.