| anonim_4396 a întrebat:

Intrebarea mea se refera la sangerarea la dezvirginare. Mi-am inceput viata sexuala acum o luna, s-a intamplat de 4 ori in total, fara pauza sau cu pauza de max. o zi-doua. Prima oara nu a fost sangerare decat f putina, urmatoarele dati insa da, de fiecare data, nu exagerat, dar cate o pata. Plus urmatoarea zi sangerare pe lenjerie (nu exagerata). Am inteles ca poate fi de la necicatrizarea ranii de pe marginea himenului, mai ales ca nu am facut pauza. este posibil?

Răspuns Câştigător
mlm
| mlm a răspuns:

Deflorarea (dezvirginarea) are aspecte care difera de la fata la fata. Nu se poate vorbi despre o sangerare "normala". La unele fete nu exista nici un fel de sangerare. La altele sangerarea exista sub forma unor picaturi ce pateaza lenjeria. Aceasta sangerare nu dureaza mult. Sangele are o culoare rosu deschis. Daca nu apar dureri sau disconfort, atunci actul sexual poate continua.

Sangerarea este influentata de felul in care are loc penetrarea. Daca penetrarea a fost violenta - acum nu este vorba despre viol ci despre un preludiu insuficient, vagin uscat, traume ale tesuturilor moi ale vaginului - sangerarea poate fi in cantitate mai mare si poate dura mai mult timp.

De asemenea conteaza si felul himenului si modul in care himenul a fost rupt. Nu exista un himen "general". El este diferit de la femeie la femeie. Poate avea forme si grosimi diferite, iar orificiile (pentru eliminarea menstrei) sunt de dimensiuni diferite, de la dimensiunea ce permite introducerea unuia sau chiar doua degete, la cele septate (o gaura despartita de o membrana) sau cribriforme (mai multe gauri de dimensiuni mici) si pana la cazuri in care nu exista orificiu. Dar exista si cazuri in care, la nastere, himenul este aproape in totalitate absent. Rezistenta himenului este si ea diferita - poate fi deosebit de rezistent sau poate fi atat de fragil incat sa poata fi rupt prin simple manevre la spalare sau la introducerea unor tampoane intravaginale. Himenul este o membrana vascularizata, o ruptura ce afecteaza o zona mai mare poate genera o sangerare mai pronuntata.

In acelasi timp conteaza si capacitatea organismului de a controla o pierdere de sange, capacitatea de coagulare a sangelui.

Sangerarea puternica este un semnal de alarma si trebuie mers imediat la un control ginecologic. Controlul ginecologic se recomanda si in cazul in care durerile, care pot apare in timpul actului sexual, persista sau in cazul in care actul sexual nu se termina cu deflorare.

Este adevarat ca, in general, aparitia unei sangerari este de natura sa creeze o stare de neliniste. In cazul unui act sexual sangele se "imprastie" pe organele sexuale sau pateaza lenjeria patului marind astfel starea de neliniste, de teama.

Nu se poate "masura" cantitatea de sange care este pierduta prin deflorare (devirginare). Orientativ poti spune daca este vorba despre o problema sau nu - in situatii normale sangerarea este usoara (mai usoara decat in cazul sangerarii menstruale) si poate pata lenjeria sau absorbantul timp de cateva zile (2 - 3 - 4).

Daca sangerarea este abundenta (hemoragie), daca dureaza mai mult timp, daca apar dureri puternice sau daca actul sexual nu s-a terminat cu dezvirginare (deflorare partiala), mergeti la un consul ginecologic.

De asemenea, este foarte posibil ca sangerarea datorata dezvirginarii sa nu fie o sangerare unica - doar in momentul dezvirginarii. In functie de himen (care nu este "identic" la toate femeile), de modul in care s-a facut dezvirginarea si de modul in care se cicatrizeaza ruptura himenului, pot apare sangerari si la urmatoarele 2 - 3 contacte sexuale, pana la cicatrizarea himenului.

Uneori actul sexual cu deflorare are loc chiar inainte sau in perioada menstruatiei. In acest caz nu trebuie confundata sangerarea dezvirginarii (in care sangele are o culoare rosu deschis) cu sangele menstrual (care are culoarea rosu inchis).

In mod normal, atat timp cat nu exista o durere se poate continua actul sexual.

2 răspunsuri:
PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

E si mai bine daca te duci msa te vada o medic gineco, pentru ca ai putea avea si o mica leziune, care la noul contact, sangereaza! Mai bine un control degeaba, decat neglijare si probleme mai tarziu! Curaj si sanatate! SI, MAI ALES, NU NEGLIJA UTILIZAREA PREZERVATIVULUI, PT K NU DOAR SIDA OMOARA! psiho

| crisa a răspuns:

Se recomanda o pauza de o saptamana, dupa dezvirginare. Da, locul respectiv este acum ca o rana, nu trebuie "abuzat".