| exoticc a întrebat:

Bună.
Luni, am avut primul contact sexual neprotejat, fiind si virgina evident.
Contactul nu s-a finalizat cu ejaculare.
Peste 2 zile mi-a venit menstruatia și in timpul menstruației am încercat sa o facem tot așa fara ejaculare.
Menționez ca ciclul meu este destul de regulat.
Ar fi o problema?

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Atata vreme cat nu esti in perioada fertila, nu ai de ce te teme de sarcina.
Evident nu ai habar de organsimul tau si nici de cum poti ramane insarcinata, atata vreme cat ne intrebi daca poti ramane insarcinata pe ciclu, cand se stie clar ca in perioada menstruala, ovulul nefecundat este expulzat, deci, practic nu poti ramane insarcinata pe menstra sau inainte de menstra.
Inainte sa te apuci de sex, este bine sa te apuci de carte, ca sa inveti macar de ce trebuie sa te feresti, ca sa nu ramai garvida sau sa iei vreo boala cu transmitere sexuala.
Alternativa este sa folositi prezervativ la fiecare partida de sex!
Prezervativul nu doare, nu musca, nu produce rani si nu costa mai mult decat o guma de mestecat.
Deci, baiatul nu are de ce sa se planga, iar tu, nu ar trebui sa accepti sa-i faci placerile unui baiat, fara ca el sa te protejeze.

| exoticc explică (pentru Violleta2022):

Problema e că prietenul meu o face fara de 2 ani de zile
Și mi-a garantat ca nu se întâmpla nimic
Pentru ca se știe opri, altfel ar folosi prezervativ.
Și stiu ca nu e indicat fara, datorita bolilor și altor riscuri la care suntem expuși dar...

| Raudelacrimi1 a răspuns:

Nu nu ar fi o problema pentru ca cu 9-10 zile inaintea ciclului menstrual nu exista un ovul fertil in corpul tau. Totusi protectia este importanta

| blackgirl17 a răspuns:

Din punctul meu de vedere nu, in schimb eu iti propun sa nu faci asta la menstruatie, fiindca nu este foarte indicat. In primul rand este destul de jenant, iar in al doilea rand este mai bine pentru sanatatea ta. Macar in perioada aceea incearca sa te abtii. Ai timp tot restul lunii, dupa terminarea perioadei respective.