| George0508 a întrebat:

Buna, ma masturbez zilnic, vreau sa scap de asta, imi puteți spune cum ați scapat voi de asta?

22 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

De ce sa scapi, e ceva normal!
Poate ca te deranjeaza frecventa si asta depinde numai de tine, tu traiesti in organismul tau si nevoile tale fiziologice nu le simte o alta persoana.
Tine-ti mintea ocupata cat mai mult cu orice altceva in afara de sex.Sau,gandeste-te ca te vei masturba la o anumita ora"lasa,deseara,singur,in pat, la caldura, relaxat", ceva de felul asta.
Nu e nevoie sa "scapi", ajunge sa o raresti atat cat simti singur ca e chiar normal!happy

| sabin89 a răspuns (pentru greece12):

Te credeam o femeie inteligentă...

| greece12 a răspuns (pentru sabin89):

Si eu pe tine.

| foxsilver a răspuns (pentru sabin89):

Sabin, te-ai gandit cumva ca raspunsul ei are factor profund psihologic? Ca incearca sa il faca sa inteleaga ca nu este un caz clinic?
Pustiul chiar are bunavointa de a scapa de acest obicei, si ca realizeaza (intr-un mod destul de inocent si relativ) ca ii poate provoca probleme intr-o relatie cu o fata.
Crezi ca e cazul sa ma intreb si eu daca esti un tip inteligent?

| sabin89 a răspuns (pentru foxsilver):

Da, cred că e cazul să te întrebi.

| foxsilver a răspuns (pentru sabin89):

Trista concluzie.

| sabin89 a răspuns (pentru greece12):

Îmi cer scuze, greece12.

| greece12 a răspuns (pentru sabin89):

Sunt binevenite, sabin89.

| foxsilver a răspuns (pentru sabin89):

Felicitari!

| VerginicăVacăGrasă a răspuns:

De ce sa scapi? masturbarea e sanatoasa, iti creste IQ si devii mai destept

| Violleta2022 a răspuns:

Nu te mai uita la porn si ocupa-ti mintea si mainile cu altceva.

| mihai69 a răspuns:

Un lucru ai și tu bun, și vrei să scapi de el?!?

| Sofer a răspuns:

Eviți filmele porno și asa te vei masturba mai puțin.

| Lukasssz a răspuns:

Masturbarea e benefica.

Răspuns utilizator avertizat
| sagetarius a răspuns:

Eviti filmele porno, te gandesti la altceva, iti gasesti un hobby, practici un sport, etc.

| YorickRosto a răspuns:

Buna.
Nu trebuie sa scapi de tot de masturbare din viata ta, pentru ca ea este un lucru benefic in anumite circumstante si conditii.
Daca te deranjeaza ceva la masturbare, probabil este frecventa cu care o faci, lucru care poate sa fie schimbat doar de la tine. Ti as recomanda sa gasesti un partener sexual, pentru ca de obicei actul sexual scade pofta de laba.
Succes!

| Enea_Tomita_1996 a răspuns:

De dracu nu scapi.

| vilpiko a răspuns:

începi sa te rogi

| doctorandus a răspuns (pentru vilpiko):

Daca mergi la medic sau la psiholog, ei o sa-ti puna placa cu "nu-ti fa griji, masturbarea e normala si sanatoasa". Stiu asta de pe NoFap. In plasa NoFap-ului nu cad decat cei cu tulburari mintale.