| elena21gabriela a întrebat:

Bună. Mi-a întârziat ciclul 3 zile. De menționat ca am un ciclu regulat ce tine între 6-7 zile. Am avut contact sexual neprotejat în urmă cu câteva zile, aproximativ 1/2 săptămâni. Am dureri de burtă specifice menstruației, însă fără sângerare. Din câte am citit pe net, stresul ar putea fi o cauză și într-adevăr am avut câteva săptămâni grele dacă pot zice așa, însă nu pot fi sigură că acesta este motivul principal de întârziere. Îmi puteți spune ce ar putea fi? Sau dacă este vorba despre o posibila sarcină?
Mulțumesc.

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Stresul nu provoaca dureri de burta sau intarzieri de ciclu.
Nu-mi este clar ce vrei sa spui prin "1/2 saptamani"?
Vorbesti de "jumatate" de saptamana aici sau de "acum 1-2 saptamani"?
Semnul de 1/2 este folosit pentru "jumatate" de masura.

Spui ca ai ciclul regulat, la cate zile se succede, lunar?
Fiindca mentiunea cat dureaza (6-7 zile) nu ne ajuta cu nimci sa vedem daca erai in peroada fertila sau nu.

Pune niste date concrete aici:
- ce tip de ciclu menstrual ai si la cate zile se succede, in fiecare luna?
- data ultimei menstruatii
- datele partidei (sau partidelor sexuale)
-daca sexul a fost sau nu protejat

| Floridori a răspuns:

Ciclul are minim 20 de zile si maxim 45. Orice durata ce depaseste aceste limite necesita control medical.

La ceea ce te referi tu este sangerarea menstruala, prima din cele 4 faze ale ciclului.Sangerarea poate dura in conditii normale intre 3 si 7 zile, dar este irelevant.

Un ciclu regulat se refera la un ciclu ce are mereu acelasi numar fix de zile, prima zi a ciclului fiind si prima zi de sangerare menstruala, iar ultima zi, ziua anterioara urmatoarei sangerari.Astfel, prima zi de sangerare va fi mereu prima zi a ciclului, iar ziua dinainte ultima zi a ciclului.
Aceste date sunt importante in stabilirea tipului de ciclu (regulat sau neregulat), a perioadei fertile (numai daca ciclul este unul regulat) si aprecierea zilei in care va incepe urmatorul, sau zilele de intarziere.
Durata sangerarii este irelevanta atata timp cat se incadreaza in normalitate (3-7 zile).

| Teo29 a răspuns:

Mereu exista acest risc de sarcina, daca este act sexual neprotejat.
Fiti responsabili!
Folositi prezervativul inaintea fiecarui contact sexual!

| Mariaa005 a răspuns:

Daca erai in perioada fertila si a ejaculat in vaginul tau, sunt sanse foarte mari sa fi ramas însărcinată, e posibil si daca a ejaculat înainte si nu s-a spalat, in caz ca ai si simptomele unei sarcini poti face dupa 21 de zile de la contactul sexual un test normal (2 de preferat daca rezultatul e negativ) sau un test ultrasensibil pe care il poti face mai rapid.

Sper că te-am ajutat.