| pufulete2021 a întrebat:

Bună,mi-am început viata sexuală în luna aprilie și în luna mai pe data de 2 mi-a venit menstruația și luna asta nu mi-a venit și e a 10a zi de întârziere, am făcut test și a ieșit negativ, poate fi vreo dereglare, aproape în fiecare seara am relații intime cu soțul neprotejat.

11 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Pentru a se putea formula un raspuns OBIECTIV care sa fie si corect este necesar sa fie cunoscute un minim de informatii privind ciclul tau menstrual si anume :
-- care este tipul ciclului menstrual : regulat sau neregulat
-- care este lungimea ciclului ca numar de zile
-- in ce data a inceput ultima menstruatie
-- in ce data ar fi urmat sa se termine ciclul menstrual si sa inceapa sangerarea menstruala
-- daca au fost intretinute contacte sexuale finalizate cu ejacularea spermei in vagin in zilele presupusei perioade fertile
Doar daca sunt cunoscute aceste informatii strict necesare se poate formula un raspuns. In caz contrar se pot formula doar simple pareri si presupuneri cu totul subiective si din acest motiv pot fi corecte dar si complet gresite, mai ales in cazul unui ciclu menstrual neregulat sau in oarecare masura dereglat.
Multa sanatate!

| pufulete2021 explică:

Bună, am făcut acum o ora test iar și arata 2 lini una clara și alta cam stearsa

| Floridori a răspuns (pentru pufulete2021):

In cazul acesta, testul este pozitiv.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru pufulete2021):

In acest caz testul de sarcina se repeta dupa trecerea a 1-2 zile, fiindca cel de al 2-lea rezultat obtinut va CONFIRMA sau INFIRMA rezultatul probabil POZITIV pe care l-ai obtinut in acest moment. Multa sanatate!

| pufulete2021 explică:

Liniile sunt îndepărtate cam mult una față de alta

| Floridori a răspuns (pentru pufulete2021):

Liniile sunt acolo unde au fost proiectate din fabrica sa fie.

Linia de control marcata in unele teste cu "C" arata ca testul a fost efectuat in mod corect, iar linia de test, care indica testul ca fiind pozitiv, marcata in unele teste cu "T" arata faptul ca hormonul hCG specific sarcinii este prezent in urina.Aceste linii, indicatii si explicatii despre ele sunt regasite si in prospectul testului.

Acea linie de test se coloreaza atunci cand exista hormonul hCG pentru ca acolo au fost dispusi anticorpi monoclonali care reactioneaza la prezenta hormonului hCG. Urina este absorbita si astfel se coloreaza liniile: una (testul este negativ), doua (testul este pozitiv) sau niciuna (testul nu a fost efectuat corect).
Linia apare acolo unde au fost dispusi acesti anticorpi, distanta putand fi usor diferita daca am compara teste de la diversi fabricanti.Dar nu are deloc importanta.
Daca nu esti multumita de cum apare testul sau au dubii, poti achizitiona altul, fabricat de catre o marca diferita sau sa fie de tip diferit (banda, caseta, stilou etc.) si sa il repeti confirmand sau infirmand rezultatul.

| pufulete2021 explică:

Linia T e cam mult departata de linia C, e un roz amandoua

| Floridori a răspuns (pentru pufulete2021):

Sau poate ca linia C este cea departata de linia T...winking

| REEEAAAAADEAAAAACASSS0202 a răspuns:

Daca e negativ e ok, iar intarzierile nu se exclud dupa ce iti incepi viata sexuala.