| pufulete2021 a întrebat:

Bună seara, luna trecuta pe data de 25 am avut menstruația,acum vad ca nu mi-a apărut,am făcut test vinerea trecuta și a ieșit negativ, am relații intime cu soțul neeprotejat, dar ma ferește și mai am o bebelina de 6 luni.

14 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cand faci sex neprotejat intotdeauna exista sanse de sarcini nedorite, fiindca nici macar barbatul nu-i capabil sa se abtina 100%.
Folositi prezrevativul ca nu doare, musca sau strange pe nimenid e gat, dimpotriva, confera placere, fara stres si fara sarcini nedorite.

Testul de sarcina se face DUPA 21 de zile de la ultima partida sexuala.
Orice test facut inainte de 21 de zile de la ultima partida sexuala, va fi eronat si inutil.

| pufulete2021 explică (pentru Violleta2022):

Sa mai fac un test

| Violleta2022 a răspuns (pentru pufulete2021):

Da, NUMAI DUPA 21 de zile de la ultima partida sexuala cu prim urina de dimineata!

Adica in ziua 22 DUPA, numarand de la ultima partida sexuala.

| ArcCoco a răspuns (pentru Violleta2022):

Nu are nici o treaba data ultimului contact sexual cu testul de sarcina.
Daca am facut sex neprotejat in fiecare zi luna asta, am ramas insarcinata doar o data, in perioada in care eram la ovulatie. Restul partidelor de sex facute dupa concepere nu se mai calculeaza.

Deci, un exemplu. Daca ciclul meu mentrual incepe pe 1 ale lunii, ovulatia a inceput pe 14, am ramas insarcinata, urmatoarea menstruatie incepe pe 28. Testul iese pozitiv la 5 zile de intarziere. Deci pe 3 luna urmatoare ar avea sanse sa iasa pozitiv.

Totusi, nivelul hormonilor difera de la femeie la femeie si la unele iese testul pozitiv in ziua 28+1, la altele abia in ziua 28+10 etc. De aceea e recomandat sa repeti testul la fiecare 3-4 zile de intarziere, iar daca tot nu esti sigura, sa mergi la un ginecolog.

| Krulku a răspuns (pentru pufulete2021):

Spune-i Violetei ca se inseala. In loc sa stea acasa cu sotul, sta sa scrie numai prostii pe internet.

| Violleta2022 a răspuns (pentru ArcCoco):

Raspunsul tau este eronat in acest caz, fiindca se refera la un test de sarcina facut pentru o femeie cu ciclul de Tip REGULAT pe cand femeia de aici are ciclul de tip NEREGULAT, deci ciclul NU vine niciodata cu regularitate la acelasi numar de zile si ca atare NU se pot numara niciodata zilele fertile si nici urmatorul ciclu, nici macar nu se poate vorbi de intarziere, odata ce acest tip de ciclu poate veni la 3-4 saptamani sau uneori dupa mai multe luni.

In acest caz, cand este vorba de ciclu de tip NEREGULAT se poate face un test de sarcina NUMAI DUPA 21 de zile de la ultima partida sexuala.

| ArcCoco a răspuns (pentru Violleta2022):

Sursa pentru numarul de 21 de zile de la ultimul contact sexual?
Pe testul de sarcina scrie ca in cazul unui ciclu neregulat, se calculeaza dupa perioada maxima in care a venit menstruatia in ultimele 6 luni. Daca menstruatia mea vine odata la 28-35-31-25 calculez dupa 35 de zile, aia fiind perioada cea mai lunga intre menstruatii.

| TheFunk123 a răspuns (pentru Violleta2022):

Fir ai a dracu de cacacioasa, de ce nu dormi la ora asta?

| Violleta2022 a răspuns (pentru ArcCoco):

Mai explic odata!
Femeia asta are ciclul de tip NEREGULAT cand ciclul vine aleator, asadar NU se poate calcula ovulatia, perioada fertila si nici urmatorul ciclu!
In acest caz se recomanda ca testul de sarcina sa faci facut DUPA 21 de zile de la ultima partida sexuala.
Nu are importanta ce scrie pe prospect fiindca este foarte evaziv si nu se poate aplica tuturor femeilor, dar acest calcul recomandat de medicii este cel mai sigur, fiindca hormonul hcg isi face prezenta numai dupa 3 saptamani de sarcina.

| ArcCoco a răspuns (pentru Violleta2022):

De ce imi tot marchezi raspunsurile ca fiind eronate? Si fara sa motivezi, repetand incontinuu aceeasi poezie.
Din punctul meu de vedere tu impartasesti informatii eronate.

| ArcCoco a răspuns:

De asemenea, tine cont de toate schimbarile hormonale dinainte si dupa sarcina, ciclul poate fi dereglat din alte motive. Din ce am citit eu, femeile care abia au nascut sunt mai fertile in primele luni dupa nastere. Daca esti nesigura, mergi mai bine la gineco.

| ArcCoco a răspuns:

Si daca un act sexual neprotejat a avut loc in ziua a 15-a (cand sa presupunem ca era la ovulatie), si inca un contact sexual neprotejat in ziua a 30-a (cand nu mai era la ovulatie, ca am presupus ca a fost in a 15-a zi), nu cumva mai asteapta degeaba inca 2 saptamani?
Testul in acest caz poate iesi pozitiv din ziua a 30-a chiar, nu e nevoie sa amane testarea daca este nerabdatoare sa afle raspunsul.
Poate iesi fals negativ, intr-adevar, daca nivelul de HCG din urina este mic, dar il poate repeta peste 2 zile, in ziua a 32-a cand nivelul de HCG este deja dublu si sunt sanse mai mari sa fie detectat de testul de sarcina. Daca este pozitiv din prima, asta este, nu mai trebuie repetat, si a si aflat cu 2 saptamani mai devreme ca este gravida.

Testul de HCG total prelevat din probe de sange poate determina prezenta hormonului si a sarcinii si la 2 saptamani dupa fecundare.

Cele 3 saptamani de sarcina pe care le mentionezi in ultima propozitie se calculeaza de la ultima menstruatie a gravidei (prima zi de sangerare fiind ziua 1 a sarcinii), asa fac toti doctorii care urmaresc o sarcina.

| pufulete2021 explică (pentru ArcCoco):

Acum 2 zile am avut și o mica scurgere rozalie/maro

| ArcCoco a răspuns (pentru pufulete2021):

Sangerarea poate sugera mai multe lucruri, doar ginecologul poate spune la un control ce le-a cauzat