| HateMyLife a întrebat:

Nu criticati va rog, chiar am nevoie de ajutor...
Sunt cu un baiat. De un an il iubesc foarte mult, iar el mi-a cerut sa facem dragoste. O voi face dar vreau sa stiu... daca ma protejez (prezervativ), exista vreun risc?
Va multumesc

10 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

In primul rand, chiar daca folositi prezervativ trebuie sa va faceti amandoi niste analize, fiindca anumite boli se pot transmite in ciuda prezervativului (HPV, candida). In al dopilea rand, pentru a nu exista risc de cancer de col uterin pentru tine, trebuie sa ai minim 17 ani si jumatate. In al treilea rand, nu exista metoda contraceptiva 100% sigura, asa ca daca esti activa sexual intotdeauna exista un risc oarecare de sarcina. Daca folositi prezervativ corect, insa, acest risc este aproape neglijabil.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Exista un singur risc: sa se rupa prezervativul.

| neutrino a răspuns:

Minim, daca partenerul stie sa-l foloseasca.

| Wøodenpints a răspuns:

Doar dacă ți-l trage pe cap.

| Alcyon a răspuns:

Sexul 100% sigur, e cel pe care nu-l faci. Prezervativul are si el o rata de esec: se mai rupe, aluneca etc. Si daca respecti toate instructiunile, tot exista un risc de 2%, fiindca latexul mai are pori microscopici. Cu anticonceptionalele e cam la fel. Daca vrei siguranta mai mare, trebuie sa folosesti doua metode in paralel. Altfel, e la noroc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Citeste postarea lui cristinaalexandra223, nu e aceeasi situatie dar e absolut asemanatoare cu al altor cateva mii de pe TPU. daca te mananca, te vei scarpina.si inca cum.

Răspuns utilizator avertizat
| masokista a răspuns:

Exista riscul ca acesta sa se sparga iar tu sa ramai cu un bebe in burtica. dar daca iei pilole de antirisc pentru dragoste, inainte, vei trece cu bine de asta happy

| stefaniaforever a răspuns:

Da exista un risc, acela de a se rupe prezervativul. Totuși dacă băiatul știe sa îl folosească, nu exista. Femeia rămâne însărcinată doar prin contact sexual neprotejat cu finalizare în vaginul acesteia. Dacă prezervativul va fi în regula și nu își va da drumul în tine, poți sta liniștită. Multă sănătate!

| Denniz_Dennis_1980 a răspuns:

Dacă şi-a pus prevervativul şi începeți să faceți dragoste, cel mai bine ar fi ca să ejaculeze cu el pus, asta dacă nu rămâneți de comun acord să ejaculeze altundeva