| monica20 a întrebat:

nu prea stiu cum sa incep, sunt foarte speriata.Am o problema foarte grava, va rog sa ma ajutati, deoarece nu stiu cum sa procedez! In urma cu 2 luni jumate am avut un contact sexual neprotejat, mi-a venit menstruatia normal, dar imi simt burta tare cand ma ating, mai ales in zona ovarelor, imi simt sanii mai mari...acum sunt la menstruatie, cand as putea sa imi fac un test de sarcina? Si daca iese pozitiv, ce ma fac?

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Multumesc, Constanta.
Silvio, tu n-ai de cine sa te iei si m-ai gasit pe mine?
Monica, la doua luni jumate de sarcina burta nu e mai tare, deci asta nu e semn de sarcina. Eu cred ca nu esti insarcinata, dar nu pot fi sigura, fiindca exista sarcini in care apar sangerari care imita menstruatia.
Test de sarcina poti sa-ti faci oricand, din urina de dimineata, avand grija sa nu ajunga prea mult sange in proba de urina. Perioada menstruala nu interfera cu rezultatul testului, deci rezultatul lui, la doua luni si jumatate de la contactul sexual, este concludent.
Nimeni nu-ti poate spune cu certitudine daca esti insarcinata, doar acest test. daca nu esti insarcinata, dupa menstruatie va trebui sa te duci neparat la ginecolog fiindca ai niste simptome genitale care nu sunt in regula.
Daca testul iese pozitiv, atunci esti insarcinata si nu te faci nimic. Un copil e o minune si viata ta va fi mai frumoasa ca mamica. Nu e sfarsitul vietii, nu e o nenorocire si, de altfel, presupun ca iti doresti un copil, fiindca altfel nu stiu de ce ai face sex neprotejat.

16 răspunsuri:
| elena a răspuns:

Situatia nu este normala, sa nu ai cumva o sarcina extrauterina. Urgent la doctor, nu te rusina de ceea ce ti se intampla, nu esti prima femeie careia i se intampla asa ceva. Dace este sarcina extrauterina mai devreme sau mai tarziu tot la doctor ajungi si chiar la chirurg. Nu vreau sa te sperii, doar te avertizez. Multa sanatate.

cami
| cami a răspuns:

Ce te faci? ce crezi tu mai bine, impreuna cu familia si prietenul tau.
Exista riscul, de a fi insarcinata, cu toate ca ti-a venit menstruatia... Cel mai indicat ar fi o vizita la meicul ginecolog, gandeste-te poate aceste simptome indica si altceva...nu numai o sarcina.

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Pentru Silvio
Brigaela ''desteapta clasei '' cum spui tu e medic si asistent universitar, controleaza-ti vocabularul daca vrei sa mai fii pe aici si sa nu fii raportat la admini.
Monica20 fa un test de sarcina dupa terminarea ciclului menstrual.Intarirea burtii, a sanilor si durerea din zona ovarelor poate fi din cauza menstruatiei, dar poate fi si o sarcina.

| Sara a răspuns:

EH. si eu am trct prin asta. mi a venit si ciclul... mai mult tinea de autosugestie. am facut testul si negativ \:d/

| anaid a răspuns:

Da Aliush nu stiu poate e adevarat ce spune cel de deasupra ta dar din cate stiu eu si baietii pot cumpara prezervative daca nu vor urmasi nu?

| Linda a răspuns:

Probabil nu esti. Take care in viitor.

| Leea1234 a răspuns:

De multe ori, teama de a fi insarcinata, te face sa ai impresia ca, chiar esti,(autosugestie)si mie m-i s-a intamplat si aveam impresia ca am greturi, pofte dar cred ca le aveam de frica. du-te intr-o farmacie, cumpara un test, fa-l si indiferent de rezultatul testului ar fi bine sa faci si niste analize la sange, e mai sigur! sau daca poti te poti duce sa faci o ecografie ca la 2 luni jumate se vede, eu tin minte cand eram insarcinata cu baiatul ca ma intindeam pe spate si cand puneam mana pe burta (in zona ovarelor)simteam ceva ca o portocala dar numai intr-un singur loc nu pe toata burta (la mine era in dreapta dar asta depinde )si daca intr-adevar esti insarcinata, anunti tatal copilului, si impreuna luati o decizie (ca doar nu l-ai facut singura) P. S. meseria se mama e grea, dar in acelasi timp foarte frumoasa!

| Sara2 a răspuns:

Te duci si faci avort (trist) sau ii zici baiatului sa isi asume responsabilitatea, cati ani ai? dar in aproape 3 luni nu ti-ai facut test? ia-ti unul de la farmacie si fal maine dimineata la prima urina sa ne zici si noua cum a iesit...succes ca si eu am trecut prin astfel de criza dar am avut noroc nu a fost nimic

| Antonimu a răspuns:

Incredibil ce adevar poate sa spuna baiatu` de deasupra mea!

| Antonimu a răspuns:

Pai da, dar fiecare... si fata si baiatul ar trebui sa aiba un prezervativ la el... luati exemplul meu. Tin vreo 5 prezervative in portofel. Nu am bani, cate prezervative tin in el laughing

Laur
| Laur a răspuns:

Buna Monica, daca ai avut menstruatie normala de atunci e putin probabil sa ai o sarcina de la contactul sexual de atunci (un procent infim de femei au menstruatie pe parcursul sarcinii), dar daca vrei sa te asiguri poti face un test de sarcina cand vrei (durata minima de la contact trebuie sa fie 10-12 zile, deci ai depasit-o de mult).

| silvio a răspuns:

Pai de ce nu ne-ai intrebat si acum 2 luni jumate ce sa faci? happy
el ce zice?
pe de alta parte, dupa parerea mea de nespecialist, zic sa stai linistita... las' ca te-aude ea brigaela, desteapta clasei, si te lamureste...
si altadata spune-ne si noua dinainte tongue

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In primul rand ar trebui sa te duci la un control ginecologic. Nu poti fi sigura ca esti insarcinata dar nici ca nu esti. Poate ca esti tu prea speriata si iti faci tot felul de impresii de genul mi-au mai crescut sanii. Te-ai indoctrinat singura cu ideea asta. Du te la un control, vezi rezultatul si dupa aia vezi ce e de facut. Bafta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Toate fetele spune-ti acelasi lucru "Am ramas insarcinata, vai ce ma fac" dar voi nu ganditi atunci cand faceti sex, nici macar nu va puneti problema, daca baiatul sta intins, hop una, doua peste el... Ce te faci? Pai te duci la ai tai si le spui. "Mami, Tati am facut sex si am ramas gravida".

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu sunt ffff speriata nu mi-a venit menstruatia de 3 luni, dar gravida nu sunt burta nu mi-a crescut nu stiu cu cine sa vorbesc mi-e rusine. poate ma ajutati voi fetelor multumesc

| monica20 explică:

In primul rand ,as vrea sa va multumesc tuturor pentru incurajari......eu am 19 ani .maine dimineatza am sa imi fac un test de sarcina desi imi este foarte teama sa nu iasa pozitiv ,deoarece nu stiu ce m-as face ,nimeni nu e alaturi de mine ,ceea ce s-a intamplat intre mine si baiatul respectiv a fost atunci pe moment,nemaitinand legatura cu el....daca ''sa presupunem ca sunt'' as mai putea face avort ? si doare avortul? desi nu sunt prea incantata de acest lucru de a face avort ,imi plac foarte mult copiii,dar ma gandesc ca sunt tanara ,ce ma fac eu cu un bebe ,cand ai un bebe trebuie sa te sacrifici sa nu duca lipsa de nimic ,inclusiv lipsa unui tata.....asa ca sunt la pamant de ceea ce s-a intamplat,ma simt vinovata dar acum e prea tarziu ....simt ca viatza pt mine s-a incheiat ma simt foarte rau cand ma gandesc ce va urma daca sunt ......nu am pe nimeni alaturi de mine deoarece in ziua de azi nu trebuie sa te confesezi oricui,deoarece lumea e rea inclusiv ''cele pe care le consideri prietenele tale ''......va multumesc!