| monica20 a întrebat:

nu prea stiu cum sa incep, sunt foarte speriata.Am o problema foarte grava, va rog sa ma ajutati, deoarece nu stiu cum sa procedez! In urma cu 2 luni jumate am avut un contact sexual neprotejat, mi-a venit menstruatia normal, dar imi simt burta tare cand ma ating, mai ales in zona ovarelor, imi simt sanii mai mari...acum sunt la menstruatie, cand as putea sa imi fac un test de sarcina? Si daca iese pozitiv, ce ma fac?

11 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Ai mai intrebat, ti s-a mai raspuns.
Pe scurt:
E foarte putin probabil sa fii insarcinata cu doua menstrautii normale.
Poti sa-ti faci oricand test de sarcina, menstruatia nu-l influenteaza.
Cand faci sex neprotejat, iti asumi riscul unei sarcini, deci nu stiu care e problema ta.
Daca e pozitiv, inseamna ca esti insarcinata si ai un bebelus in burtica, bebelus care se va naste peste cateva luni.
Tu nu te faci nimic, mergi la un medic ginecolog sa te ia in evidenta, anunti tatal copilasului si luati impreuna cele mai bune decizii legate de cresterea si ingrijirea lui.

| lia a răspuns:

Eu nu cred ca esti insarcinata, exista posibilitatea ca tu sa te gandesti cu stres ca esti insarcinata si sa simti ameteli, burta mai tare si alte simptome de acest gen.
Te sfatuiesc sa iti faci un test de sarcina sau sa mergi la un control ginecologic pentru a iesi din aceasta stare de tensiune.
Astept sa ma tii la curent. happy

| Ben. a răspuns:

Fa intai un test, si mai vorbim dup'aia.

| dulshe a răspuns:

Nu cred ca esti insarcinata, dar mai bine poti sa-ti faci un test de sarcina k nu stica la nimic

| madonica a răspuns:

Fetito fa ti un test de sarcina si nu te mai alarma dinainte sa ai un raspuns concret. C e te faci? tu decizi; avort sau nastere

| ka2 a răspuns:

Eu cred ca ai baut acidulat! fa-ti testul si este in regula

| naty_3185 a răspuns:

Ai rabdare! nu te speria asa repede! daca iese pozitiv, ori faci copilul, ori faci avort! tu decizi!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vaaai ce mai speriat si pe mine? eu sunt tatal? ca mai am trei copii si cu sotia. ce te faci tu ce te faci? ca eu sunt casatorit. da poate nu sunt eu? ia vezi cinei si anuntai fericitul eveniment.si stai cuminte ca te linisteste el.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Monica da de ce e atat de grava problema asta a ta? ca doar nu s-a intamplat un accident si el a cazut ca un trasnet cu... drept in... o sa aveti un copil foarte grav. tu intrebi ce te faci? ce au facut toate femeile de pe fata pamantului. tu stii ca un copil are voie sa-si aleaga mamica? tea ales fii fericita. poate nu vei mai fi aleasa niciodata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Raspunsul e la fel ca celelalte mergi urgent la medic dar poti face si testul acasa nu mai intirzia daca nu ai de gind sa faci copil sa nu fie tirziu de avort ma gindesc ori nu esti pregatita ori nu ai o baza sigura financiara si apoi.vezi el este de acord sa faci colil nu te juca cu acest aspecr grabeste te si mai vb ok succes

| monica20 explică:

In primul rand, as vrea sa va multumesc tuturor pentru incurajari...eu am 19 ani. maine dimineata am sa imi fac un test de sarcina desi imi este foarte teama sa nu iasa pozitiv, deoarece nu stiu ce m-as face, nimeni nu e alaturi de mine, ceea ce s-a intamplat intre mine si baiatul respectiv a fost atunci pe moment, nemaitinand legatura cu el... daca ''sa presupunem ca sunt'' as mai putea face avort? si doare avortul? desi nu sunt prea incantata de acest lucru de a face avort, imi plac foarte mult copiii, dar ma gandesc ca sunt tanara, ce ma fac eu cu un bebe, cand ai un bebe trebuie sa te sacrifici sa nu duca lipsa de nimic, inclusiv lipsa unui tata...asa ca sunt la pamant de ceea ce s-a intamplat, ma simt vinovata dar acum e prea tarziu ...simt ca viata pentru mine s-a incheiat ma simt foarte rau cand ma gandesc ce va urma daca sunt ...nu am pe nimeni alaturi de mine deoarece in ziua de azi nu trebuie sa te confesezi oricui, deoarece lumea e rea inclusiv ''cele pe care le consideri prietenele tale ''...va multumesc!