| Ofataobisnuita1 a întrebat:

nu stiu ce sa fac, cum sa procedez. nu stiu pe cine si cum sa aleg.
Am o realtie de 1 an cu cel mai bun om din lume care mi-a demonstrat prin toate faptele posibile ce inseamna sa fi iubit ..insa eu, de fiecare data l-am dezamagit rau...
Acum, urmeaza sa incep facultatea. El nu mai are incredere in mine sa ma lase si vrea sa merg cu el, ca apoi sa ne casatorim si tot ce mai trebuie.
El este in stare de orice pentru mine. Eu de ce nu am curajul sa fac ce simte inimioara mea? Vreau sa merg cu el pentru ca stiu ca ma va face cea mai fericita si iubita femeie. Suntem copii inca, intr-adevar, dar. daca el destinul nostru este acesta? daca n-o sa mai am parte de o asemenea dragoste? daca el este de la Dumnezeu? Sa-l pierd?
Ai mei nu ar fi de acord sa-mi la facultatea si sa plec cu el, n-au nimic impotriva lui.dar totusi sunt parinti.
El a spus ca n-ar tine cont de nimic si nimeni si a face ce ar simti.
Ce sa fac? Il iubesc enrom si nu vreau sa renunt la el pentru facultate pentru ca ma pot transfera la distanta!
Ce ati face in locul meu? ajutoooorrr!

10 răspunsuri:
| Drolja a răspuns:

Pleci cu el, laşi facultatea, te cerţi cu părinţii şi îţi calci pe inimă, păşind într-o zonă în care totul este incert şi te expui riscului de a depinde de o persoană atât moral, cât şi material, cel puţin la început.
Din acel moment, eşti vulnerabilă şi expusă la orice se va întâmpla. Şi, cumva, speri să nu se întâmple ceea ce ţi-e cel mai frică să se întâmple.

Şi... cum ştii şi tu că e, de ce ţi-e frică NU scapi.

Ăsta este un scenariu pe care îl poţi dezvolta în funcţie de particularităţile relaţiei voastre.
Poate el e prea nevrotic şi nu prea raţional (afirmă că el nu ar ţine cont de nimic dacă ar fi în locul tău), poate tu eşti schimbătoare şi cu o personalitate manipulabilă...adaugă astea la scenariul de mai sus.

E posibil ca el să fie de la dumnezeu, dar (dacă eşti o fată drăguţă şi plăcută la vedere) nu va fi singurul. Şi eşti tânără, ai în faţă ceva de care poţi dispune: facultatea, şi care îţi poate deschide noi viziuni, opţiuni.
Vor mai veni în viaţa ta mulţi băieţi de la dumnezeu, te "vor învăţa ce înseamnă iubirea", relaţiile se vor destrăma, tu vei rămâne rănită, văduvită, şi vei întâlni pe altcineva.

Vei fi uimită să vezi peste unul-doi ani câte persoane cu care ţi-ai plănuit viitorul îţi sunt străine acum şi nu îţi mai stârnesc nimic.

În schimb, te-aş sfătui să mai lucrezi la personalitatea ta. Toată lumea intervine şi îţi planifică "programul" dacă eşti o fire nehotărâtă, dar dacă ştii ce vrei şi ţii la tine şi la binele tău (cum ar fi facultatea în cazul ăsta), "turbulenţele" se vor da din calea ta, iar ceilalţi se vor mula după tine. Şi nu invers.

| J0B0MAT a răspuns:

Iubirea adevarata nu trebuie sa te impiedice sa evoluezi. Trebuie sa te ajute, altfel... nu e chair atat de mare.

| Radu284 a răspuns:

Nu inteleg oamenii care cred ca facultatea este cheia succesului in viata. Eu nu am nici macar bacul, si sincer sa fiu, imi pare rau si ca am terminat 12 clase. Daca in loc sa ma duc la scoala ma apucam mai devreme de munca, as fi avut zeci de milioane de lei (noi).

| AnonimaOk a răspuns:

Buna.
As continua studiile. Un om care te iubeste te si sustine, iti vrea binele, are grija de viitorul tau. Mi se pare un egocentrist daca iti afecteaza cariera doar ca asa simte el. Cand iubesti, mai faci compromisuri, insa niciodata o persoana care tine la tine nu ti-ar cere efectiv sa renunti la ceva. Alegerea iti apartine, dar eu zic sa te gandesti bine. Parintii niciodata nu ti-ar dori raul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Treci la scoala si lasa prostiile.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca te iubeste nu se pune in fata evolutiei tale.

| Eduard196 a răspuns:

Am o verisoara care si ea a renuntat la facultate pentru baiatul care actualmente ii este sot. si au o relatie frumoasa. fa ce simti. mergi la un psiholog ceva. Daca faci ce vor parintii tai consecintele le vei suporta tu iar pe ei o sa i doara la basca.

| qCrazyMan a răspuns:

Buna, eu as termina facultatea si nu l-as mai dezamagii, insa daca el te iubeste cu adevarat ar trebui sa te intelega big grin, sper ca te-am ajutat big grin

| Jurca_Beni_1999 a răspuns:

Eu sincer as asculta ce zice parinti! Vezi aici este problema cand te indragostesti si ti-a furat inima este mai greu,, trebuie sa-l convingi ca sa te lase sa termini facultatea si apoi... Asa ca iti zic multa bafta!

| angelanky a răspuns:

Buna. am fost si eu intr-o situație asemănătoare insa diferenta este ca el ma încurajat sa fac o facultate pentru ca el nu a reusit sa o facă. asta inseamna iubire cu adevarat. a facut multe sacrificii pentru ca eu sa termin o facultate..asa ca, continuă studiilor si daca te iubește sincere te va sustine.