| Gipsy a întrebat:

Buna!

Nu vreau sa imi incep viata sexuala acum, dar as vrea sa stiu cateva lucruri :".

1.Cand e cea mai buna perioada pentru sex? [La fete]
2. Ce este "punctul G"?
3.Primul contact sexual la fete este dureros? Se poate atenua durerea cu ceva?
4 Orgasmul? >:"

Stiu cateva lucruri. Dar nu sunt sigur.

Multumesc.

6 răspunsuri:
| ana_2556 a răspuns:

Varsta cea mai potrivita pentru inceperea vietii sexuale pentru o fata e dupa 17 ani cand corpul e dezvoltat fizic. Perioada poate fi dupa 3 luni, 6 luni 2 ani asta nu conteaza, conteaza iubirea, daruirea si vei simti atunci ca ala e Momentul!
Punctul G e de marimea unui bob de mazare si a fost localizat ca fiin in spatele osului pubian in interiorul vaginului. Primul contact sexual nu e neaparat dureros, depinde de corpul fiecarei fete, de pozitie si elasticitate.Am citit si eu la randul meu ca daca fata sta deasupra primul contact e mai usor si placut, acum nu stiu ce sa zic pentru ca nu am urmat sfatul si tot a fost bine, fara durere.
Orgasmul nu poate fi descris in cuvinte. gandeste-te la o relaxara absoluta, eliberare, furnicaturi din cap pana in picioare, placere imensa toate la un loc in decursul a cateva secunde si o sa fi mai aproape de idee. Imi place ca ai decis sa astepti pana sa faci pasul asta. Esti de apreciatwinking

| Foca a răspuns:

Buna. Deci e posibil sa te doara, depinde de fiecare persoana si organism, cat despre orgasm nu cred ca sa il ai din prima, orgasmul este ejacularea feteai, adica cum este la baieti se excita tare si dupa iei sperma. Perioada cea mai buna este dupa ciclu.
Sper ca team imformat si te-am ajutat.A si foloseste prezervativul.
Succes.
Ciaowinking

| emi29 a răspuns:

1. cand te simti pregatita
2.pct. G e un mit, stiintific nu poate fii identificat
3. poate durea tare sau foarte tare, un pahar de vin te relaxeaza
4. poate fi sau nu primele dati, si nu numai intern

| LaLaura a răspuns:

Buna
1. cand te simti tu conformatibia, cand vrei asa ceva, cand te simti tu pregatita
2. punctul g punct sensibil situat la 3-5 cm adancime pe fata anterioara a vaginului
3. aici depinde de fiecare organism ( daca himenul tau e mai elastic nu o te doara putin sau deloc) si de tine (daca esti destul de excitata)
4. orasmul este aceea placere suprema, o placere fizică intensa, controlata involuntar de sistemul nervos autonom ( nu se refera doara la ejacularea feminina, ca unele fete/femei nu au asa ceva- e cam rar ejacularea la femei) se refera si atunci cand clitorisul este mangaiat avand cam aceias placere ca un at sexual.
sper ca te-am putut ajuta

| ĄĿiŒ a răspuns:

Pe un sait pe care se uita surioara mea (unul de jocuri pentru copii), am observat si undeva Educatie Sexuala :-? am intrebat-o pe sora mea ce e cu aia si a zis ca e un doctor care da sfaturi etc... gratuit;)

http://www.clopotel.ro/educatie/educatie_sexuala/
Stiu ca saitul e... de copii :)) dar rubrica educatie sexuala mi se pare una foarte buna:-? Acolo gasesti si un dictionar :-? Poate te ajuta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna! Aceste raspunsuri puteai sa le afli de pe site-uri de comunicare dar eu o sa incer sa-ti raspund cat pot eu de bine.1.Nu prea exista o perioada anume, exista doar persoana potrivita si momentul este atunci cand simti tu cel mai bine atunci cand simti tu si cu persoana care o iubesti ff mult.2. Punctul G este locul in care atunci cand il atingi sau il pipai te simti ff bine adica te exciti.3.Primul contact sexual adica momentul in care te dezvirginezi,da poate fi dureros daca este o pozitie incomoda, daca tio introduce ff repede, daca vaginul este uscat si daca aceste lucruri nu se intampla durerea poate sa fie mai mica.4.Orgasmul este momentul in care te simti foarte bine cel mai bine din tot actul sexual, atunci este punctul culminat adica cel mai placut. Sper ca te-a ajutat raspunsul meu. Fundita?