| Ionutionut22 a întrebat:

numele meu este Ionut si as vrea sa va intreb ceva ...eu si prietena mea de 17 ani ne-am inceput viata sexuala de curand dar mama ei vrea sa o duca la un control ginecologic, intrebarea este daca iubita mea ar ruga medicul sa ii zica mamei sale ca inca e virgina ar accepta? Daca nu ...am auzit ca exista niste tehnici babesti care ii stramteaza vaginul, credeti ca asa ar putea sa zica medicul ca himenul ei este foarte putin afectat de exemplu de la un sport? Vreau pareri sincere si fara jigniri, sunt impreuna cu ea de 2 ani si chiar vreau sa o ajut in situatia asta

10 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Iubita ta poate refuza consultatia, nici un medic nu o va cosnulta fara acordul ei. Daca merge la consultatie, fiind minora, medicul va fi obligat sa ii raspunda mamei la toate intrebarile (mai ales ca inceperea vietii sexuale la o varsta atat de frageda duce la niste riscuri serioase si mama trebuie informata ca sa stie ce masuri de preventie trebuie sa ia pentru fiica ei minora). metodele alea babesti de care ai auzit nu prostesc nici o baba chioara, nu te copilari.
Sincer, exista o singura metoda sa o ajuti in situatia astaȘ mergi si discuta cu parintii ei, ca un om demn si explica-le situatia. Era obligatia ta sa o faci inainte de a face sex cu ea, dar daca atunci nu ai fost in stare sa-ti indeplinesti treaba si nu ti-a pasat absolut deloc de ea, du-te macar acum (inteleg ac ai revenit la ganduri mai bune si acum iti pasa de ea)

| Violleta2022 a răspuns:

Din pacate, asa ceva nu se poate! Medicul are obligatia sa informeze parintele asupra situatiei exacte a sanatatii copilului. Mia ales daca mama cere sa intre in cabinet cu fata, la momentul consultatiei si area caest drept, consultatia facandu-se dupa o perdea, iar mama stand la biroul doctorului, dar auzind absolut toata conversatia.
Gandeste-te ce se intampla daca fata ramane insarcinata si este sarcina etrauterina, medicul minte si ea ajunge sa-i pocneasca ovarul, ajungand in stare grava in spital. Atunci medicul este dat in judecata.
Crede-ma ca nici un medic nu risca sa-si piarda munca sau cariera din cauza unei minciuni.

| CuriousStuff a răspuns:

In cele mai multe cazuri medicul nu isi poate da seama daca o femeie e virgina sau nu in adevaratul sens al cuvantului. Himenul se poate "rupe" din n' motive, si alt indiciu nu gasesti pe acolo... happy Doar ca o sa o intrebe daca e activa dpdv sexual, si eu zic ca ar fi bine sa nu minta.
Si la 17 ani e aproape majora, un medic nu are voie sa dea detaliile consultului nici macar parintilor daca pacientul nu e de acord cu asta. Asa ca daca ii zice medicului sa nu dezvaluie datele astea medicul e obligat legal si etic sa nu le dea.

| ywar a răspuns:

Eu cred ca ar fi ok sa-ti stramteze tie dorinta nestavilita de sex.

| vocea a răspuns:

Spune-i mamei adevarul iti va fi de folos mai tarziu crede-ma ea la un momendat isi va gasi altul, nu fa nimic din ce nu trebuie

| Staind a răspuns:

Coase-i pasarica.
O stramtezi de tot.

| seth2016 a răspuns:

Daca a inceput viata sexuala e foarte bine ca merge la un ginecolog.

Ar fi bine sa nu-l minta si sa-i spuna ca nu a inceput sexul.

Vaginul e elastic. Chiar daca se largeste cand faci sex, revine la normal laughing. Nu e nevoie de nicio tehnica de stramtare laughing.

Himenul poate sa nu fie intact din mai multe motive, inclusiv sport.

Un adolescent responsabil le spune parintilor (sau mamei) ca a inceput viata sexuala. Sau macar ii pregateste, le da de inteles. Nici parintii nu sunt fraieri sa nu-si dea seama ca se intampla ceva. Inainte de a merge la ginecolog ar putea sa deschida discutia. Merge mult mai linistita la consultatie.

Daca afla parintii nu e sfarsitul lumii. Faceti sex intr-un mod responsabil si va fi OK.

| PikaPikaChuChu a răspuns:

Nu cred ca medicul ar accepta
Pe de alta parte, mama ei nu prea ar avea voie in cabinetul medicului, insa asta nu se prea mai respecta in ultima vreme.

In cazul in care nu mai e virgina medicul va observa ca lipseste himenul. Totusi lipa himenului nu inseamna neaparat dezvirginare, asa cum si tu ai spus, acesta se poate rupe daca practica un sport(mai ales gimnastica sau inotul), sau chiar de la mersul pe bicicleta se poate rupe himenul

Cat despre stramtarea vaginului, exista mai nou niste sprayuri sau crème folosite in partidele de sex pentru a stramta vaginul(le puteti gasi la orice sex shop) dar daca ai spus ca nu ati inceput viata sexuala de mult timp nu le recomand. S-ar putea sa aiba dureri mari in timpul controlului. Ar fi bine ca cu cateva zile inainte de control sa nu intretineti partide de sex, pentru ca vaginul sa se,, stranga'' cat de cat

Daca ea are o mama mai open-mind ar putea sa ii spuna despre viata ei sexuala, insa din cate vad, mama ei nu prea pare deschisa la asa ceva(altfel nu ar duce-o la ginecolog, pur si simplu ar discuta cu ea)

Succes

| zazaza2016 a răspuns:

Mai bine ii spune mamei ei adevărul. Nu ai cum sa păcălești un medic ginecolog.

| anonimarea402 a răspuns:

Va mancat in cur...scarpinativa amandoi. daca ati asteptat 2 ani nu mai puteati inca un an? copii disperati dupa sex nu ca sunt eu mai mare de varsta voastra ca am 20 de ani si nu e mare diferenta dar in primul rand nu e sanatos sa faci sex pana in 18-20 ani ea poate risca sa nu poata sa faca copii sau lucruri mult mai grave...inainte sa va ganditi la placere ganditi-va si la consecinte oameni buni.Si avand in vedere cu ginecologu sa nu spuna situatia tutorului e o prostie cat casa poporului, ea e minora si tutorele are tot dreptul la informatile despre copii lor iar ca ginecologul sa nu spuna despre virginitatea ei trebuie sa gasesti unu care nu are incasari mari ceea ce nu exista deoarece toti medici au bani mai ales cei ginecologi deci ii trebuie vreo 1000 de roni ca sa nu o bata masa si daca tu esti major ai c-am belit-o