| Criss003 a întrebat:

O sa trec direct la subiect si v.as ruga, in special pe voi fetele sa imi raspundeti! Ultima menstruatie am avut.o pe data de 21 noiembrie pana pe 25 noiembrie si acum in decembrie nu mi.a venit deloc. Nu mi.a intarziat niciodata atat.
Ma dor sanii, sunt umflati, dar nu am niciun semn ca ar veni plus ca as dormi intruna, casc intruna, ma mai doare si capul cateodata si nu mai suport dulciurile avand in vedere ca erau preferatele mele. Acum mananc numai kiwi si clementine, gogosari. Nu mai suport sa vad ciocolata sau prajiturile.
Sincera sa fiu, imi doresc un bebe, sotul mi.a cumparat un test de sarcina dar n.as vrea sa.l fac. Mi.e teama ca va iesi negativ. voi ce parere aveti?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Presupunand ca ciclul tau menstrual are o lungime apropiata de cea considerata ideala adica de 28-30 de zile, se poate aprecia ca perioada fertila si ovulatia s-ar fi putut produce si suprapune peste zilele cuprinse intre 2 si 9 Decembrie. In cazul in care in zile/perioada precizata ati intretinut contacte sexuale si sperma a fost ejaculata de fiecare data la terminarea sexului IN VAGIN, Probabilitatea de a se fi format o sarcina si aceasta sa fie instalata in uter este foarte mare si in acest caz incepand cu data de 17-18 Decembrie, atat in urina cat si in sange ar trebui sa existe hormonul de sarcina hCG. Fiindca fata de data de 7/8 Decembrie au trecut un numar mult mai mare de zile necesare fat de cele minim 21 de zile necesare, rezultatul oricarui tip de test de sarcina efectuat va fi 100% VALID/VALABIL si CORECT. Deoarece ''INTARZIEREA'' menstruatiei a depasit deja 14 zile fata de data calculata/presupusa de a incepe menstruatia in 19-21 Decembrie, se poate considera ca aceasta ''intarziere'' este provocata de o sarcina reala. Singura/unica posibilitate de a stabili existenta sau lipsa hormonului de sarcina hCG in urina sau sange se poate face numai/doar printr-o... testare. Curaj. Multa sanatate!

| Criss003 explică (pentru corbulalbrosu):

Multumesc frumos pentru raspuns.

| Criss003 explică (pentru corbulalbrosu):

Multumesc frumos pentru raspuns.
Am uitat sa mentionez ca nu ne protejam si ovulatia a fost pe data de 9 decembrie. De obicei imi intarzia maxim 5-6 zile. Niciodata atat

| Criss003 explică (pentru corbulalbrosu):

Mi.am facut curaj, si am facut testul. A iesit pozitiv.

8 răspunsuri:
| HazelEyes77 a răspuns:

Doamne ajuta sa fie vorba de bebe in cazul tau! Fa ti testul de sarcina poate ies doua liniute.

| Criss003 explică (pentru HazelEyes77):

Doamne ajuta! Chiar imi doresc

| adolescenta2002 a răspuns:

Eu zic sa faci testul daca ai aceste simptome eu cred ca esti insarcinate (imi dau cu presupusul) sper sa apara un bebe ma bucur pentru tine

| Criss003 explică (pentru adolescenta2002):

O sa il fac. Multumesc frumos.

| adolescenta2002 a răspuns (pentru Criss003):

happy