| anonim_4396 a întrebat:

Buna! O sa trec direct la subiect, vreau sa o fac cu iubitul meu (amândoi suntem virgini), doar că am o mică problemă. Îmi este frica sa nu rămân însărcinată, cu toate că iau anticoncepționale și am decis sa folosim și prezervativ. Este cineva care a rămas însărcinată folosindu-le pe ambele? Am nevoie de părerea cuiva care le folosește pe ambele. Știu că e foarte puțin probabil să rămân, dar vreau sa știu și cum a fost experiența altor fete/femei. Și sper sa nu primesc răspunsuri de genul "câți ani ai?", "De ce nu aștepți până la căsătorie, că e păcat". Sunt majoră, amândoi suntem, avem aproape 3 ani de când suntem împreună plus că ne cunoaștem de foarte mult timp, doar că încă nu ne dorim un copil momentan. Mulțumesc!

8 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Dacă tot va iubiți ați fi mai fericiți dacă v-ați căsători prima data. Virginitatea e darul primit de la Creator pentru a fi dăruit numai partenerului de căsătoria. Relația în care exista sex fără căsătorie nu e binecuvântată de Creator. Anticoncepționalele au risc de sarcina 1%, prezervativul folosit corect 1% dacă nu se rupe, ceea ce nume i nu îți poate garanta( deci împreună riscul e de 0, 5 %), și 0% protecție contra mustrarilor de conștiința de după, care fac sa devina ratat orice postludiu.
Eu pe fiul nostru cel mic de 5 ani l-am conceput cu prezervativ cu tot și nu s-a rupt. E bine sa știi ca anticoncepționalele sunt și avortive, uneori opresc concepția alteori nidarea, fixarea în uter a copilului conceput deja, ceea ce în ochii Creatorului e crima. Duoa căsătorie un copil neorogramat nu e o asa de mare catastrofa. Și eu am fost foarte trista când am aflat de ultima sarcina dar acum ne topim toți de dragul celui mic.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Sa fim seriosi, doua metode de contracpetie atat de puternice folosite corect... greu tare sa existe vreo sansa.

Inca nu esti increzatoare mai adauga doua metode... nu faceti sex in perioada fertila si el nu ejaculeaza in tine.

| Violleta2022 a răspuns:

Anticonceptionalele suprima ovulatia (nu se mai produce), deci nu ai de ce sa-ti fie frica, fiindca nu poti ramane gravida daca iei anticonceptionalele ZILNIC la aceeasi ora.

| sierra1 a răspuns:

" anticoncepționale și... prezervativ. Este cineva care a rămas însărcinată folosindu-le pe ambele?"

n-o să-ți răspundă nimeni, știi și tu de ce

| dullcat a răspuns:

Buna.Ai putea incerca si sa iti instalezi o aplicatie pe telefon care iti arata perioada fertila, respectiv nefertila, in functie de datele introduse despre ciclul menstrual.In acest mod ai o a treia masura de preventie care te va ajuta oricum si pe tine pe termen lung.

| sofisis a răspuns:

Anticonceptionalele sunt de ajuns deci daca mai pui si prezervativul este imposibil.

| Robert2526 a răspuns:

Ceea ce spui tu acolo, este imposibil sa se intample, nu poti sa ramai insarcinata.

| Fonk a răspuns:

Luandule pe ambele e imposibil.

Cu prezervativ doar daca e rupt pe undeva.

Cu pastila, sa nu bei lapte! Pastila nu-si face efectul si vei ramane!

Sper ca te-am ajutat. Fundă?