| anonim_4396 a întrebat:

O sa vi se para cam ciudat dar eu am 18 ani si nu stau prea bine cu socializarea. Nu am prieteni si nici acum nu am avut primul sarut. Tind sa cred ca nimeni nu ma place si ca nimeni nu ma vrea in preajma. Nu stiu cum sa imi fac prieteni si ma cam feresc de lume din cauza celor intamplate in trecut. Va rog ajutati-ma cu ceiva sfaturi sad

Răspuns Câştigător
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Sărut mîna, deci în primul rînd esti o fată, domnișoară de 18 ani, problema nr 1, nu ai prieteni, nu stiu trebuie să ai multi prieteni, ci unul dar bun. Problema nr 2 nu ai avut parte de primul sărut. Să știi că nu este o tragedie că nu te ai sărutat cu niciun băiat pînă la 18 ani, ba din contră este un lucru bun, deoarece băieții din ziua de azi, nu se limitează la un sărut, nu.Ei vor din prima clipă sex, iar tu momentan esti încă mică, cu toate că ai 18 ani care înseamnă pentru multi că esti majoră. Problema nr 3, Crezi că nimeni nu te vrea in preajmă, nu este adevărat. Cu siguranță nu ai găsit jumătatea ta, probabil esti timidă sau nu ai încredere in tine, dar toate la timpul lor, nu dispera, m ai lucrează la defectele tale, vezi unde trebuiesc făcute schimbări și începe să faci. Problema 4 Nu știi cum să î ți faci prieteni și te feresti de lume. Întrebarea mea este:La școală ai avut prieteni? Prietenii se cîștigă greu, nu orice colegă /coleg de clasă /muncă î ți este și prieten.Pentr u a avea prieteni trebuie tu să lă fii lor prieten, adică trebuie să împarți ce ai cu ei, nimeni nu va vrea să fie prieten cu tine dacă tu esti o fire egoistă sau nu prezinți încredere. Cultivă tu m ai întîi prietenii cu oameni m ai în vîrstă ca tine, vei avea multe lucruri frumoase de învățat, deoarece oamenii în vîrstă (nu zic bătrîni de 90 de ani, ci m ai mari ca tine de la 35 ani in sus) au experiență de viață, deșii și cei de 70 80 ani, și care m ai judecă clar te pot ajuta mult prin experiențele lor pe care le au trăit de alungul anilor, un lucru nu înțeleg, și te rog dacă vrei să î mi explici, ce ți s a întîmplat în trecut? Ai fost abuzată cumva sexual? S au la ce te referi? Că nu înțeleg decît că ai o mare frică de trecut, sigur ai pățit ceva dacă esti drăguță și amabilă să ne elucidezi misterul, eu și alți oameni de pe acest site dorim să te ajutăm.O seară bună scumpo, și te aștept cu detalii. Cristi.

14 răspunsuri:
| Crisu a răspuns:

Du-te la sala si in alte locuri in care ai putea sa cunosti persoane noi. Prietenii nu se culeg de oriunde, trebuie sa ai vointa. In privinta timidatii... uneori e bine sa fi timid, dar nu sa exagerezi. Trebuie sa te gandesti foarte bine, ca nu poti continua asa, adica nu te poti izola de lume. Trebuie sa incerci sa iesi din carapace!hee hee

| Amelya02 a răspuns:

Ia-o de la 0
Incearca sa faci o schimbare radicala a caracterului.
Ca sa inveti cum sa fi sociabil, te poti uita la filme (ti-as recomanda pentru adolescenti), seriale si poti exersa pe si pe site-uri de socializare.
Timiditatea e o trasatura speciala, dar deja de la o anumita varsta trebuie sa mai reduci din ea.
Nu este adevarat ca nimeni nu te place, nu te lasi tu placut/a.
Invata sa razi, sa comunici, daca nu poti de unu singur, cere ajutor, nu-ti fie teama! In caz ca vrei sa vorbim mai multe, ma poti contacta prin mesaj
Succes iti doresc!

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Esti dus

| SMarius a răspuns:

Esti fata sau baiat? happy

| Valentin333 a răspuns:

Daca esti gra sau obez nu ma mir ca nimeni nu te baga in seama, dar eu cred ca u esti un baiat normal care nu vrea sa vb cu nimeni si isi petrece tot weekend-ul uitandu-se la anime

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

''Din cauza celor intamplate in trecut''.
Dar ce s-a intamplat?:-s

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Timiditatea e o mare problema in ziua de azi eu stiu poate pui si mana pe niste carti;)

http://www.librarie.net/......-Cristophe

http://www.librarie.net/......rie-Haddou

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Asta se intampla din cauza ca esti timida. Iar timiditatea este o adevarat bariera intre tine si ceilalti.
SI eu eram timida. Dar am realizat ca daca vorbesc cu ceilalti, nu se intampla nimichappy Incearca sa socializezi caci e foarte greu fara prieteni... poate ceilalti cred ca esti ingamfata de nu le vorbesti si de aceea nu prea iti dau atentie (crede-ma, mi s-a intamplat). Insa, mi-am luat inima in dinti si am inceput sa vorbesc atat cu fete, cat si cu baieti, si am devenit amici/prieteni in scurt timp.
So, cand iesi din casa, incearca sa iti "uiti" timiditatea acasabig grin
Incearca sa pari o "fata mai rea" sa zic asahee hee, de gasca si sociabila. Vei avea numai de castigat.
Bafta! kiss

| stelyii a răspuns:

Nu e deloc ciudat, multi trec prin asta...

| stelyii a răspuns:

Ce s-a intamplat in trecut?

| tubica a răspuns:

Lasa ca si eu asa sunt.Am 18 ani.Adica in curand o sa am 19 si n-am avut inca iubit si nici cu prietenii nu stau prea bine.Am avut o relatie frumoasa cu un barbat de 30 de ani pe internet si i-a placut foarte mult de mine.Eram si sunt timida. Poate de aia am inceput sa-mi caut prieteni pe net.Dar e mai bine in realitate.Eu uite ce-am invatat in viata.Trebuie sa-ti invingi teama de a fi respinsa.Fii tu insati.Rade mult.Mergi la sala, la biblioteca... oriunde unde poti intalni oameni.Nu esti singura care trece prin asta.Nici eu nu m-am sarutat pana acum desi imediat fac 19 ani.Si da, sunt grasuta dar nu exagerat.Cel mai important e sa ai incredere in tine.Nu esti tu mai inferior decat altii.In ochii lui Dumnezeu esti importanta si Lui ii pasa de tine.Nu te necaji.Fiecare om are ceva special.Si tu ai.Capu sus si mergi inainte.Mult succes.

| SomePrettehGurl a răspuns:

Ceva*