| anonim_4396 a întrebat:

Buna:*...
Ok am o problemastraight face sunt cu un baiat de aproape 2 ani(am 1 an jumate) si acum juma de an m-am jurat impreuna cu el in biserica, ca nu ne vom desparti, ca nu ma mai inseala etc.De atunci chiar nu m-ai m-a inselat deloc, ma iubeste, se comporta bine cu mine.Insa nu suport ca uneori cand ii zic de exemplu ca nu vreau sa ne vedem incepe si face crize la telefon.Ma rog nu asta este problema.Eu cand m-am jurat impreuna cu el aveam 14 ani si ma rog cum sunt eu m-ai ametita atunci chiar simteam ca il iubesc si nu mai pot fara el etc si am zis ca o sa fim toata viata impreuna.Si acum problema este urmatoareasad:
De aproape 2 luni parca nu mai simt iubire fata de el sad si nici sa ne vedem parca nu mai vreau sad. El chiar ma iubeste pe mine, imi demonstreaza si vad acest lucru si de trei lucruri imi este teama sa ma despart de el:
1.De Dumnezeu ca m-am jurat anumite lucruri in biserica
2.Ca il voi rani
3.Ca isi va face rau( mi-a spus ca daca luam pauza sau ne despartim se omoara)
Ce as putea facesad? Si va rog sa nu incepe sa ma judecati dar chiar am nevoie de sfaturi voastra.Recunosc ca am gresit insa eram si eu mica si acum nu stiu ce sa facsad.
Multumesc

Răspuns Câştigător
| PoOfarina a răspuns:

Ai putea sa discuti deschis cu el, dar asta numai dupa ce`ti pui ordine ca lumea in ganduri, ca mai apoi sa nu te trezesti ca`l iubeai si ca vrei sa va impacati! Spune`i ce se`ntampla in sufletul tau, explica`i ca iubirea e frumoasa atat cat poate exista; cand nu mai e, asta este. Asta desi nu prea sunt de acord cu cei care numesc iubire un sentiment trecator.
De acum fi mult mai atenta cand faci o promisiune sau un juramant. Incearca sa gandesti tot timpu` asa: NOI, oamenii, putem fi sinceri doar in clipa prezenta. Nimeni nu poate garanta ca`n secunda imediat urmatoare vom gandi/vom simti la fel. Si e greu cand iti dai seama c`ai promis si ca nu iti poti indeplini promisiunea.
Sper sa fie bine si pentru tine, si pentru el!

4 răspunsuri:
| Pacala a răspuns:

1: de Dumnezeu n-are de ce sa iti fie teama. N-ati facut un juramant de fidelitate valabil, sunt sigur, pentru ca nu a fost consfintit de un preot. 2 - nu trebuie sa continui o relatie numai ca sa nu il ranesti pe celalalt. Cand nu mai merge, nu mai merge. 3 - daca isi ia viata, e dobitoc. Sunt atatea femei pe lumea asta. Nu e problema ta daca se sinucide el.

| AkexD a răspuns:

Despartindu`te de el o sa vezi intr`adevar ce inseamna sa-i simti lipsa. Fa pasul asta doar daca esti ferm convinsa ca, gandul n`o sa-ti stea pretutindeni la el.
Bafta!>big grin

| covexrobu a răspuns:

Fara sa te superi pe mine ai fost o tampita cand ai facut juramantul acela. Pentru ca o femeie jura o singura data in viata ei cu adevarat si aici exclud juramintele din tribunal. Juri iubire vesnica celuilalt partener doar in momentul casatoriei si gata. Nu inteleg de ce ai facut asta. Eu nu sunt o persoana religioasa si nici nu umblu la biserica. Prefer pe cat posibil sa evit zona religiei. Daca se omoara inseamna ca este un om slab si se vede ca este un om slab daca te santajeaza cu astfel de chestii.

| lastman024 a răspuns:

Stai linistita ca nu se omoara nimeni.