| danutza2011 a întrebat:

Buna,

pe 4 dec am facut sex iar ciclul ar fi trebuit dupa calculele mele sa imi vina cam pe 10 dec. am facut 2 teste de sarcina pe 11 si pe 12 dec, adica la 7, 8 zile dupa contact si au fost negative. am facut testul barza si scria ca se afla cu 7 zile dupa concepere.

exista sanse sa fiu gravida chiar daca 2 teste au iesit negativ? de obicei nu prea imi intarzie... nici simptomele care apar in acea perioada nu sunt prezente...

6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Smecheria cu testele de sarcina este ca pe ambalaj scrie ca poti afla incepand cu 7 zile de la concepere. Asta inseamna ca la 7 zile cam 1% din femeile insarcinate testeaza pozitiv. Adica daca luam un lot de 100 de femei insarcinate, una va obtine test pozitiv si va afla ca este insarcinata si 99 vor obtine test negativ, desi sunt insarcinate. Trebuie sa stii ca testul atinge siguranta de pe ambalaj la minim 21 de zile de la contact (daca il faci din urina de dimineata) si la minim 24 de zile (daca il faci din urina de peste zi). Tu ai toate sansele sa fii insarcinata cu doua teste pozitive in zilele 7 si 8. Fiindca un test facut inainte de a 21-a zi de la contact se ia in considerare numai daca este POZITIV. Daca este negativ, nu are absolut nici o semnificatie.

| ElenaMaria a răspuns:

Testele au fost facute prea devreme. Un test de sarcina ca sa fie concludent trebuie sa fie la minim 21 de zile de la contact din urina de dimineata.Reclama de pe teste este mult prea mare.Asa ca daca menstra tot intarzie ar trebui sa te duci la ginecolog sau sa astepti sa faci un test de sarcina pe data de 25 decembrie. Testul sa fie din urina de dimineata si sa il repeti dupa 48 de ore.Cu rezultatul celui de al2lea test sa te duci la un ginecolog.Trebuie sa faci un control dupa inceperea vietii sexuale odata la 6 luni.Alta data protejeaza-te. Daca tot te duci la ginecolog cere si o reteta cu anticonceptionale[daca nu iti da el].
Bafta:*!

| doinitza12 a răspuns:

Nu sigur daca testele ti-au aratat negativ

| elenaA_9063 a răspuns:

Din cate stiu eu, o posibila sarcina se poate depista prin test de sarcina dupa cel putin doua saptamani de la actul sexual neprotejat...

| gabytza_7109 a răspuns:

Ai facut sex neprotejat? sau a ejaculat in tine?

| nebunDUPAtine a răspuns:

Ar trebui sa mai astepti un pic, si prietena mea a patit asa i-a intarziat chiar si 3 saptamani, a avut si stari de voma cateva zile dar nu a fost nimic oriqm daca ai facut 2 teste si sunt negative eu sunt de parere ca ar trebui sa fii linistita big grin