| anonim_4396 a întrebat:

peste cateva zile o sa fac dragoste pentru prima data cu iubitul meu... daca o sa facem dragoste peste 2 zile iar peste 5 zile imi vine ciclul e posibil sa raman insarcinata? ..mentionez ca sunt virgina si o sa foloseasca cu siguranta prezervativul

Răspuns Câştigător
| Lost0in0your0memories a răspuns:

Buna. deci menstruatia nu are de aface cu a ramane insarcinata, in cazuri din astea. trebuie sa te protejezi ori folositi prezervativ ori daca nu anticonceptionale. stai linistita ca nu vei ramane insarcinata, doar ai grija si savureaza momentul

6 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Ai dat funda cui nu trebuia, ai avut raspunsuri cu adevarat corecte si l ai ales pe cel fals pentru ca menstruatia are de a face cu sarcina, daca nu ai menstruatie nu poti ramane insarcinata, daca ai inseamna ca de ea depinde perioada fertila in care poti sau nu ramane, informeaza te mai bine

| bursuc001 a răspuns (pentru mona):

Sunt de acord cu tine, Mona, copiliţele astea nu citesc cu ATENŢIE toate răspunsurile, şi ( în general) NU aşteaptă "puţin" mai mult - pentru a avea ce citi... şi ce "învăţa"...

Nu ştiu de ce ne mai "obosim" NOI ( re/s/pondenţii ) - dar, cred, că asta e menirea noastră...

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

În mintea ta, TU te gândeşti la ceva "auzit" la alte fete/femei - e vorba de "metoda calendarului"!

Dar acea metodă de contracepţie, este valabilă DOAR atunci când ai ciclu/menstruaţie REGULAT/Ă ( adică timp de cel puţin 6 luni CONSECUTIVE să-ţi vină la acelaşi interval/număr de zile )!

Ceea ce, cred, că nu e cazul tău...

Apoi, dacă foloseşte prezervativul, e foarte important să fiţi ATENŢI la modul de "manevrare" a prezervativului ( deschiderea lui şi "montarea", apoi e importantă mărimea, şi nu în ultimul rând "demontarea" acestuia ) - de asemenea, recomand VERIFICAREA prezervativului după FIECARE "partidă" ( să nu se fi rupt/tăiat ) - pentru mai multă siguranţă!

Totuşi, chiar în cazul ruperii prezervativului, NU trebuie să te panichezi prea tare, deoarece este lubrefiat/tratat cu o soluţie spermicidă!

Pentru alte detalii, intră pe profilul meu şi VEZI alte răspunsuri date altor fete ( majoritatea răspunsurilor sunt pe teme asemănătoare )!

Sper că aceste explicaţii să te ajute; dacă mai ai alte nelămuriri, nu ezita să mă întrebi şi voi încerca să-ţi răspund cât mai OBIECTIV!

Dacă consideri că ai de întrebat ceva mai INTIM şi nu se poate posta pentru public, atunci poţi să-mi trimiţi mesaj PRIVAT ( din secţiunea Mesaje ) şi promit un răspuns cât mai COMPLET!

Pentru a primi răspuns la mesajul privat, verifică-ţi setările profilului - Intră în Meniu la "Editare profil" şi la rubrica "Vreau să primesc mesaje de la" SETEAZĂ : toţi membrii TPU, apoi dă-mi un mesaj privat!

| Ekcstsy a răspuns:

De unde stii tu ca peste 5 zile iti vine? E tren? Pana si trenurile au intarziere. Daca este pentru prima data NU iti planifica dinainte. Vei fi prea stresata si nu vei putea savura momentul cum trebuie. Se intampla se intampla. Daca e in seara asta? Daca e maine? Ok poti fi fortata de imprejurari, dar nu e bine sa planifici chestiile astea. Mai ales ca esti la inceput. Oricum succes si ca sa lamuresc si problema pusa de tine, cand se foloseste prezervativul sansele de a ramane insarcinata sunt de 0.001%

| AriannaAri a răspuns:

Daca foloseste prezervativul iar acesta nu se rupe sau alte chestii, nu ai cum sa ramai insarcinata.

| erema a răspuns:

Bună Andreia! Sunt convinsă că răspunsul meu ţi va părea de modă veche, dar... Eşti sigură că faci ceea ce trebuie? Nu poţi vedea în viitor; ar fi bine să mă înşel, dar ce vei face când acel băiat te va părăsi? Nu consider că este un lucru normal să te culci cu "n" băieţi. Ca să îţi ofer un exemplu... Am fost în situaţia ta. Relaţia mea era înfloritoare, speram la mai mult; am făcut un an împreună, dar el a devenit din ce în ce mai dezinteresat. Am suferit foarte mult, mă dedicasem cu totul. Iar acum mă uit în urmă şi mă întreb la ce mi-a folosit. Ceea ce mă bucură enorm este că nu am făcut-o. Te sfătuiesc să faci acelaşi lucru, cu atât mai mult cu cât nu ai de unde să ştii ce boli ai putea contacta. Te sfătuiesc să vizionezi un clip, ţi-l recomand cu toată inima:) http://www.youtube.com/watch?v=Lo6M4NddxeI&feature=related&mid=573