| anonim_4396 a întrebat:

Poate fi vorba de o sarcina,avand in vedere un contact neprotejat,fara ejaculare, la aproximativ 8 zile dupa terminarea menstrei? Ma refer strict la lichidul preejaculator, CM fiind aproximativ regulat (incepe pe 3/4 si se termina pe 7/8).

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, poate fi vorba, fiindca erai in perioada de maxima fertilitate. Se accepta ca riscul de sarcina este de minim 27% si asta este valabil daca partenerul tau este suficient de experimentat. Studiile au aratat ca in primii 4-6 ani de la inceperea vietii sexuale sau dupa pauze mai lungi, barbatii pierd in timpul actului sexual mici picaturi de sperma fara sa le simta sau sa le poata controla. Prin urmare nu poti fi absolut niciodata sigura ca 100% n-a existat ejaculare, iar daca a existat, ziua a opa dupa terminarea menstrei inseamna ziua 12 a ciclului menstrual zi care este in perioada cea mai fertila (zilele 12-16 cu risc de sarcina 98%)

| i86e2 a răspuns:

Pai, ovulatia se petrece cu doua saptamani inainte de menstruatie. Din cate stiu spermatozoizii pot trai vreo 5 zile in interiorul femeii. Deci, cu marja de eroare, ai timp cateva zile dupa ciclu sa faci sex neprotejat. In schimb, poti sa faci sex neprotejat cu o saptamana inainte de menstruatie, fara probleme, fiindca ovulul traieste vreo 3 zile din cate imi amintesc.

Totusi, cu coitus interruptus, sansele sunt mici, dar nu inexistente. Avand in vedere ca nu ai ejaculat, ma indoiesc ca a ajuns vreun fluid de-al tau tocmai pana in uterul ei. Daca nu are obiceiul sa stea cu picioarele in sus, eu nu mi-as face griji in locul tau. Totusi, ai grija in general.

Cunostintele mele despre subiect sunt ruginite, deci e posibil sa gresesc pe undeva.

| i86e2 a răspuns (pentru i86e2):

Desigur, am gresit pe undeva, am incercat sa-mi reimprospatez cunostintele si se pare ca ovulul traieste doar o zi, in rest, raspunsul meu pare sa fie bun.

| Deeen a răspuns:

Depinde happy Nu erai în perioada de fertilitate maximă dar se știe că băieților le curga un lichid și în timpul actului sexual, fără ca ei să își dea seama și care are 60% șanse de fecundare. Așteaptă minim 10 zile de la contact și fă un test de sarcină, ca să fiți siguri happy