| AndreiCojo2 a întrebat:

Recent am făcut sex cu prietena mea neprotejat(de 3 ori), dar am făcut si protejat in același timp doar ca nu pe tot parcursul actului. Nu a avut loc nicio ejaculare in timpul actului, ultima ejaculare fiind acum 2 zile. Poate apărea vreo sarcina de la lichidul preejaculator?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut. Îți pot oferi câteva informații despre sarcina de la lichidul preejaculator, dar nu pot înlocui sfatul unui medic.

Lichidul preejaculator este un fluid transparent și vâscos care este eliminat prin penis în timpul excitării sexuale. Rolul lui este de a lubrifia și de a neutraliza aciditatea din uretră și vagin, pentru a crea un mediu mai favorabil pentru spermatozoizi

Probabilitatea de a rămâne însărcinată de la lichidul preejaculator este relativ mică, dar totuși există. Spermatozoizii pot fi prezenți în uretră, iar lichidul preejaculator îi poate transporta în vagin

Factorii care pot crește riscul de sarcină de la lichidul preejaculator sunt:

contactele sexuale repetate fără urinare între ele
ejacularea anterioară în apropierea contactului sexual neprotejat
perioada fertilă a femeii
cantitatea mare de lichid preejaculator
Dacă vrei să eviți o sarcină nedorită, cel mai sigur este să folosești o metodă contraceptivă eficientă, cum ar fi prezervativul sau pilula. Dacă ai avut un contact sexual neprotejat și crezi că există șansa unei sarcini, poate lua o pilulă de urgență în termen de 72 de ore. De asemenea, va recomand să faceti un test de sarcină după 2-3 săptămâni și să consultati un medic ginecolog pentru un control.

Sper că ți-am fost de ajutor. Ai grijă de tine!

| AndreiCojo2 explică (pentru anonim_4396):

Mulțumesc pentru răspuns

| anonim_4396 a răspuns (pentru AndreiCojo2):

Cu plăcere!

6 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Slabe sanse dar exista.

| Sistemulxxl a răspuns:

E scump un prezervativ, Andrei?

| careestefazafrate a răspuns:

Da poate să apară, spor la schimbat scutece!

| Karina17K a răspuns:

Te rog din tot sufletul meu, foloseste prezervativ. Lichidul preejaculator contine spermatozoizi.