| anonim_4396 a întrebat:

poate vi se pare o intrebare penibila dar nu stiu pe cine sa intreb! Prietenul meu(23 ani)are dureri cand merge la baie si face "treaba mare". Spune ca il doare fundul atunci cand se indeasa, dar in rest nu il doare.Nu e o durere obisnuita, si mi-a spus ca uneori ii iese si putin sange.Va fi probabil vreo raceala? La medic nu poate merge din cauza ca lucreaza mult! L-a durut si inainte si un timp nu a mai avut probleme dar acum de cateva zile au reaparut.Nu cred sa fie vreo fisura! Ma puteti ajuta? Funda si vot

Răspuns Câştigător
| SefaTa97 a răspuns:

Buna.
Prietenul tau are hemoroizi interni! Deaia curge si sange. Sa incerce sa nu mai manance picant, si se intampla si de la faptul ca sta in picioare sau jos prea mult. Sa se spele cu apa calduta in care pune sare, si sa foloseasca alifia Hemozon sau ceva de genu. Poate cere de la farmacie. Daca nu trece, sa se prezinte la doctor sa-i dea antibiotic. happy

10 răspunsuri:
| Ofiintă a răspuns:

Iti spune tie lucrurile astea?
Sincer, mie mi-ar fi putin cam jena, sunt lucrurile lui personale, de ce nu le rezolva cu o consultatie la medic, cum ar vrea sa le rezolvi tu in locul lui?
Penibil.

| delia5609 a răspuns (pentru Ofiintă):

Pentru ca e la munca tot timpulsi aici e vorba de incredere si comunicare desteapt-o! daca tu ai o problema nu trebuie sa iti fie jena sau teama sa ii spui persoanei de langa tine ''ce te doare'' din moment ce locuiti impreuna de 4 ani, dormiti in acelasi pat si mancati la aceiasi masa! Nu inteleg de unde atata jena daca vrei sa iti rezolvi o problema.Din moment ce el lucreaza tot timpul e normal sa imi spuna ce problema are ca sa pot merge la farmacie si sa ii cumpar ce are nevoie.Asta inseamna sa ajuti o persoana la care ti...nu sa iti fie jena sau cum numesti tu PENIBIL.Hai ma lasi...

| DeeaMarry a răspuns:

Cel mai probabil are hemoroizi interni sau o fisura anala. Trebuie neaparat sa isi faca timp sa mearga la medic. E in joc sanatatea lui! Nu poate fi mai important serviciul decat prorpia-i sanatate.

| Felys a răspuns:

Ma gandesc ca este constipat si atunci e normal ca doare si sangereaza chiar putin, sa manance mai multe fructe si iaurt, asta vine de hac constipatiei si daca tot va avea dureri sa mearga si la doctor dar initial sa schimbe alimentatia si vede el diferenta

| delia5609 a răspuns (pentru Felys):

Nu e constipat

| NnDWtf a răspuns (pentru delia5609):

Poate fi de la foarte multe, de la boli de stomac pana la fisuri anale si boli de intestin.
Sa se duca la doctor, daca e mai grav, o sa ii recomande o colonoscopie sau ceva de genul.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cel mai bine e sa mearga la un doctorpana la urma ce e mai importanta sanatatea sau lucrul?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ce?laughing Deci nici n-am stiut ca baietii au ciclu anal laughing

| Alex0008 a răspuns:

Am mai auzit de starile astea si din cate am intele trebuie neaparat sa mearga la doctor, Se poate agrava sad

| delia5609 a răspuns (pentru Alex0008):

Problema e ca din cauza serviciului nu prea are timp dar daca durerile persista o sa mergem pe varianta asta! Nu se vede nimic deosebit(din cate am auzit daca ar avea hemoroizi ar trebui sa ii iasa ceva)