| CristinaAlice466t a întrebat:

Pot avea simptome premenstruale, in timpul sarcini? Ma refer la faptul daca perioada simptomelor coincide cu saptamana dinaintea menstruației. Sunt putin panicata. Trebuie sa imi vina astazi, simt durerile de spate, sensibilitatea sanilor, dar de obicei mai simteam si o durere micuta de burta, iar acum nu este prezenta, si azi dimineata am observat ca sanii mi s-au cam lasat. E posibil sa nu imi vina? Mentionez ca toate contactele sexuale au fost protejate. Si mai mentionez ca am avut o luna foarte incarcata, plina de stres.

4 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Simptomele premenstruale aparute in zilele de dinainte de ziua/data calculata de incepere a menstruatiei NU pot sa existe sau sa se produca/apara concomitent cu o sarcina instalata in uter. In consecinta fiind vorba de 2 lucruri antagonice care nu pot coexista, astfel ca reiese cat se poate de clar ca prin aparitia simptomelor premenstruale se exclude posibilitatea de a exista o sarcina, ori este valabila starea de ...viceversa. Avand in vedere faptul ca ai mentionat printre altele ca "" Mentionez ca toate contactele sexuale au fost protejate."" se poate afirma destul de sigur si chiar fara teama de a gresi, ca in aceste conditii orice probabilitate de a putea exista o sarcina chiar si ipotetica este apropiata de 0 (ZERO). Multa sanatate!

| CristinaAlice466t explică (pentru corbulalbrosu):

Mi-a venit ieri, totul pare normal, doar ca aseara m-am trezit cu ameteli, si o stare de voma destul de puternica. Mai am in perioada menstruatiei, dar sunt doar niste ameteli si stari de voma slabe, si trec repede, si asear a trecut repede. Atata timp cant menstruatia a venit in ziua stabilita, nu cred ca sunt probleme nu?

| corbulalbrosu a răspuns (pentru CristinaAlice466t):

Cel putin teoretic NU poate exista o sarcina in cazul in care ciclul este regulat si menstruatia porneste la data calclata/prevazuta. Se considera ca procesul menstrual reprezinta de fapt GARANTIA ca in proportie de 99, 99%, in ciclul menstrual anterior NU s-a produs fecundarea ovulului si din acest motiv endometrul existent in uter a imbatranit si s-a degenerat devenind inutil, motiv pentru care tebuie eliminat si necesita sa fie inlocuit cu un alt endometru intru-un ciclu NOU. Ametelile de care amintesti pot sa apara ca urmare a pierderii de sange, ceea ce poate provoca o stare de anemie de moment. Sanatate!

| CristinaAlice466t explică:

Si cu toate astea, inseamna ca imi poate lipsii luna asta?