| tpuaddicted a întrebat:

Buna, prietena mea cea mai buna are o problema si nu vrea sa discute cu mama ei asa ca am apelat aici pentru ca nici eu nu stiu cum sa o ajut.
Are 17 ani si este virgina si prietenul ei a introdus doua sau trei degete din cate am inteles eu. Ideea este ca el a ramas cu sange pe mana. Este posibil sa nu mai fie virgina, sa i se fi rupt himenul acum sau doar sa fi fost mestruatie pentru ca spunea ca urma sa ii vina in perioada aceea? Acum o dor si sanii.E speriata si nu vrea sa mearga la ginecolog. Eu i-am explicat ca cel mai posibil daca s-a intamplat asta sa fie doar menstra.
Stie cineva ce sa ii spun si cum sa o calmez?
Multumesc, zi faina sa aveti

5 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Daca i-a venit menstruatia o sa continua sa-i curga sange cum se intampla in general, daca e vorba de dezvirginare e doar sangele ala de atunci, deci da, e posibil sa se fi dezvirginat, sau marog, sa-si fi rupt himenul, ca unii considera ca nu mai esti virgina doar in momentu in care are aefectiv loc un contact sexual vaginal

| Violleta2022 a răspuns:

Eu cred ca prietena ta are 10-12 ani, daca ea crede ca se poate ramane insarcinata cu degetul, nu cu un penis in erectie.

| corbulalbrosu a răspuns:

In privinta pierderii virginitatii in cazul in care este practicata masturbare intravaginala raspunsul corect este un NU categoric. In privinta sangerarii amintite exista posibilitatea ca aceasta sa fi aparut in urma ruperii himenului de catre cele 2 sau 3 degete si astfel sa se fi produs DEFLORAREA ''pasaricii'', SAU ca exact in acel moment sa fi pornit/inceput sangerararea menstruala. Trebuie sa stii ca in urma practicarii masturbarii intravaginale atat prin metoda ''degetica'' sau in urma introducerii in vagin a diferite obiecte lunguiete gasite prin casa/camara sau de obiecte special concepute pentru a practica masturbarea, cumparate din magazinele de profil (sex-shop), NU se produce DEZVIRGINAREA fetelor indiferent cat de mult timp este practicata masturbarea intravaginala.
Procesul de DEZVIRGINARE se va produce numai in momentul in care fata va intretine primul ei contact sexual, in timpul caruia in vaginul ei va fi introdus un penis real/adevarat al unui baiat sau barbat.
Deci chiar si daca himenul s-ar fi rupt si ''pasarica'' prietenei ar fi fost DEFLORAT, in acest moment ea este VIRGINA si va ramane si in continuare tot la fel, indiferent daca ''pasarica'' ei va mai fi sau nu masturbata si alta data. Multa sanatate!

| Plato a răspuns:

Https://www.youtube.com/watch?v=9Y7-y6xqxl4
Doar atunci nu mai esti virgina. Da-i direct la 1:15.

| Anonim2314S a răspuns:

E posibil sa fie un simptom. I se apropie menstruatia