| mari0411 a întrebat:

Sunt foarte speriata, am nevoie de păreri. Am 17 ani si sunt deja de un an și jumătate cu iubitul meu. Menționez ca țin foarte mult la virginitatea mea și as fi vrut sa astept pana la 18 ani. Iubitul meu are 19 ani și si tot ce am făcut pana acum a fost petting, de câteva ori mi-a introdus unul sau doua degete, simțind o ușoară durere. Aseară după ce s-a întâmplat am găsit pe lenjerie o picătura de sânge deschisă la culoare. Credeți ca e posibil sa-mi fi rupt himenul? Dau funda celui mai explicit răspuns.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

In mod sigur himenul a fost lezat intr-o anumita masura si drept urmare este posibil ca ''pasarica'' ta sa fie DEFLORATA. Insa chiar si daca s-a produs deflorarea, tu ai ramas in continuare VIRGINA. Este consfintit faptul ca Virginitatea femeii dispare NUMAI/DOAR in momentul in care in vaginul ei este introdus un penis REAL/ADEVARAT al unui baiat/barbat. Lezarea, craparea sau ruperea accidentala sau intentionata a HIMENULUI se numeste DEFLORARE deci in nici un caz ceea ce ai patit in urma practicarii pettingului amintit NU reprezinta DEZVIRGINARE ci pur si simplu DEFLORARE. Datorita faptului ca VIRGINITATEA femeii reprezinta un concept psihico-mental, adica reprezinta o notiune imateriala, intangibila si INVIZIBILA care EXISTA si este localizata in MINTEA fetei/femeii deci nu la nivelul vaginului/vulvei. Din acest motiv existenta sau lipsa starii de VIRGINITATE nu poate fi determinata de o alta persoana, fiindca un CONCEPT oricare ar fi acesta, NU poate fi vazut cu ochii si NU poate fi nici atins/pipait in mod real, fizic sau material si ca atare rezulta ca nici nu poate fi ''pierduta'' : nici intentionat ori accidental. Rezulta ca niciodata absolut NIMENI in afara fetei/femeii in cauza, nu poate sa se pronunte in privinta VIRGINITATII unei fete/femei. Aceasta starea/notiunea de virginitate dispare/''se pierde'' NUMAI in momentul in care himenul si/sau vaginul fetei/femeii intra in contact direct cu un penis real/adevarat al unui baiat/barbat dar acest lucru il stie/cunoaste insasi ea, cea in cauza si nimeni altcineva. Lezarea, deteriorarea sau ruperea chiar si din greseala ori in mod accidental a HIMENULUI prin MASTURBARE se numeste DEFLORARE si nu DEZVIRGINARE asa cum o considera multa lume in mod cu totul gresit, Deci reiese foarte clar ca medicul ginecolog NU se poate pronunta in privinta modului de deteriorare a himenului. Deflorarea se poate produce strict ca urmare a unei actiuni fizice asupra himenului prin producerea unei anumite ''agresiuni'' in urma careia ramane o stare vizibila si/sau palpabila. Insa in anumite cazuri acest proces de DEFLORARE se mai poate produce si din mai multe diverse alte motive. Printre aceste motive care pot provoca ruperea sau deteriorarea himenului si producerea deflorarii sunt activitati care n-au absolut nici-o conotatie sexuala. In functie de grosimea, constitutia si elasticitatea himenului, acesta se poate leza/crapa/rupe in momentul in care fata exercita asupra himenului o ''tensionare'' ce rezulta ca urmare a unor miscari ample de deschidere/indepartare a picioarelor, la balet, gimnastica, catarare/escalada, dans sportiv, ciclism, urcarea unei pante abrupte, etc.etc. Este unanim acceptata atat aprecierea cat si considerati portivit caruia este IMPOSIBIL sa se produca AUTOdezvirginarea. Multa sanatate!

10 răspunsuri:
| Holiday a răspuns:

Da, este posibil sa-l fi rupt total sau partial. Pe de alta parte, acest lucru nu ar trebui sa reprezinte vreo problema pentru tine.
Nu prea inteleg partea cu "tin la virginitatea mea". E evident ca ai dorinta de a face sex, ai o varsta la care nu exista nici o problema in aceasta directie, asa ca...de ce ai tine atat la asta? La ce-ti foloseste?!

| mari0411 explică (pentru Holiday):

Țin la chestia asta deoarece nu voiam sa-mi pierd virginitatea cu el. Eu am și probleme cu menstruația, nu am in fiecare luna. și in cazul de fața nu am mai avut de doua luni, ar putea totusi sa fie vreun semn ca urmează menstruația?

| anonim_4396 a răspuns (pentru mari0411):

Bineinteles ca exista si posibilitatea ca sangerarea aparuta sa reprezinte de fapt ''emisarul'' menstruatiei care urmeaza sa se produca. Sanatate!

| RAY a răspuns (pentru mari0411):

Țin la chestia asta deoarece nu voiam sa-mi pierd virginitatea cu el.
deci acest fraier sta cu tine de un si jumatate dar nu vrei sa faci sex cu el, esti tare, doar te folosesti de el

| mari0411 explică (pentru RAY):

Nu ma folosesc de el. îl iubesc doar ca relația cam scârțâie și nu prea cred ca vom rămâne împreuna pentru mult timp

| KevinLevin a răspuns (pentru mari0411):

Şi dacă ai face nu are rost să faci sex cu el să fim serioşii avem toată viaţa înainte voi fetelor vreţi copiii la 17? ani. Şi peste câţiva ani o să regretaţi momentul ăsta. P.S sunt băiat şi toate colegele mele sunt virgine chiar dacă au 16-17 ani. Dar fază este că nici unele nu au iubit cred că sunt fete de alea de casa ', dar pe Facebook are câte 400-likeuri am cele mai frumoase blonde colege şi toate sunt virgine csf n-ai csf laughing suntem doar 4 băieţii şi 10 fete în clasa asta e un avantaj pentru noii happy

| mentholinks a răspuns:

Moral nu mai esti virgina din moment ce ati facut petting.

| mari0411 explică (pentru mentholinks):

Știu asta, fizic ma refer

| MihaiNicu23 a răspuns:

Doar cu o picatura de sange, e greu sa fi rupt himenul, oricum si daca e rupt vei ramane virgina pana iubitul tau isi va introduce penisul acolo.

| HazelEyes77 a răspuns:

E posibil sa se fi produs o deflorare sa se fi perforat partial himenul. Cum nu a fost un act sexual propriu zis ramai in continuare virgina.