| AndradaMircea a întrebat:

Problema mea sună cam aşa: de câteva zile mă dor rinichii şi urinez des, şi de asemenea au început şi nişte dureri de ovare (dureri ascuțite, sub formă de înțepături). Am fost la ecograf şi mi s-a spus că am un chist pe ovarul drept şi că trebuie să fac analize de urină pentru a stabili ce infecție am şi ce antibiotic pot folosi. Problema e că durerea de rinichi împreună cu durerea de ovare îmi cuprinde tot bazinul şi mă doare groaznic. Iar la apăsare, în zona vezicii, mă doare.
Poate fi ceva grav?

Răspuns Câştigător
| Lupu_Andrei_1998 a răspuns:

Buna,chistul ovarian este un lichid situat la nivelul ovarului. Este un simptom normal sa ai dureri pelviene, ovariene sau dureri abdominale. In functie de marimea chistului el poate fi eliminat ori chirurgical ori prin tratament ori la primul ciclu menstrual. De asemenea chistul iti poate provoca modificari ale ciclului menstrual, putand dura mai mult sau venind mai repede sau mai tarziu.

| AndradaMircea explică (pentru Lupu_Andrei_1998):

Mulțumesc pentru răspuns! Este normal însă să am disconfort vaginal (tot o durere, cam în interiorul vaginului)? Şi legat de durerea la apăsat în zona vezicii, ce poate însemna? Având în vedere faptul că merg la toaletă foarte des cu senzația de vezică plină însă urinez foarte puțin. Mulțumesc!

2 răspunsuri:
| ghhfchhhh a răspuns:

Poate fi ceva grav