| AndreeaCarina96 a întrebat:

S-a confruntat cineva cu Candida pana acum? Eu da, ma innebuneste si nu mai scap de ea. Fac tratament cu Zenela Med si crema clotrimazol, dar nimic. Daca v-ati confruntat si voi cu asa ceva, vreau sa stiu si eu cum ati scapat. Nu o mai pot suporta, apare in fiecare luna si este extrem de deranjanta. crying(( Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Alcyon a răspuns:

Te sfatuiesc sa mergi la medicul ginecolog si sa respecti tratamentul prescris de acesta. E posibil sa ai nevoie de tratament cu antibiotic. Eu am scapat rapid, fiindca am facut ce mi-a indicat medicul. In cazul tau insa, e posibil sa fie vorba si de o problema cu sistemul imunitar. Daca ai sistemul imunitar slabit, organismul nu mai poate lupta contra ciupercii si aceasta se inmulteste excesiv. De asemenea, e important ca si partenerul sa-si faca analizele. Daca si el are boala (se stie ca barbatii adesea nu au simptome), exista riscul sa te tot reinfecteze. In al treilea rand, mai exista posibilitatea ca tu sa ai un dezechilibru al florei vaginale si atunci e necesar si un tratament de refacere a acesteia. Dupa cum am mai spus-o, ginecologul e singurul ce-ti poate da un tratament adecvat, in functie de rezultatul analizelor.

4 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Cred ca ar fi cazul sa discuti cu medicul care ti-a prescris acel tratament si sa ii explici nu da randament.
Daca nu, schimba medicul!
Nu te juca!
O zi buna sa aihappy

| Djlsghtnquuw a răspuns:

Iti apare din cauza ca te speli cu gel intim, care ataca flora intestinala. Eu te-as sfatui sa nu mai folosesti creme si restul, ca si alea contin chimicale. Fa baie cu ceai de musetel si spala-te doar cu apa, de fiecare data cand te duci la toaleta

| Quassaar a răspuns (pentru Djlsghtnquuw):

Mai mult ca sigur te gândeai la flora vaginala.

| Djlsghtnquuw a răspuns (pentru Quassaar):

laughing ups. Da, la flora vaginala ma refeream big grin