| Florentinaaaaaaaa a întrebat:

Sa încep sa va explic. Am avut pe 1 Ianuarie contact sexual protejat si neprotejat. Nu a ejacuat in mine. A scos-o cu vreo 5-7 minute înainte de a ejacua si s-a ajutat el. După a ejacuat pe sâni. Nu avea cum sa ajungă in vagin, bănuiesc. Eram in perioada fertila si era prima zi. Aseara iar am întreținut relații sexuale de data asta doar protejate. Si-a dat drumul in prezervativ.
Am răcit, si ieri m-a durut foarte tare capul, nu am avut pofta de mâncare, amețeam, aveam senzația de greață. As putea fi însărcinată?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Chiar daca sexul a fost intretinut in prima zi a perioadei fertile probabilitatea de a se putea forma o sarcina teoretic exista, insa practic este una extrem de mica chiar spre imposibila, deoarece ejacularea s-a produs in exterior si dupa suficient de mult timp, ceea ce poate reprezenta garantia ca partenerul se excita greu si sperma este ejaculata doar atunci cand el doreste sa se realizeze/produca. Pentru informarea ta corecta trebuie sa stii ca primele simptome de sarcina NU pot fi provocate se catre un ovul fecundat care inca nici nu s-a implantat in endometru. De asemenea nici de catre un embrion in primele 5-6 saptamani de sarcina. Doar un fetus uman poate provoca PRIMELE simptome reale de sarcina, care POT sa se produca (dar nu in toate cazurile), numai dupa trecerea a minim 7 sau 8 saptamani de la data fecundarii ovulului. Starile de rau, de indigestie, lipsa poftei de mancare etc. nu au nici-o legatura cu sexul sau cu o sarcina ipotetica (care in a 5-a zi dupa sex NU poate exista), insa dacasunt reale pot fi de natura medicala si pentru a fi rezolvate trebuie sa fii consultata de medicul de familie. Pentru a indeparta starea ta paranoica ar fi bine/indicat sa incepi sa te interesezi/informezi in ce mod si prin ce proces ia nastere o noua forma de viata. Probabilitatea de a se putea forma o sarcina este aproape inexistenta. Multa sanatate!

8 răspunsuri:
PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Lichidul preejaculator contine destui omuleti, asa ca riscul exista!
Fa un test de sarcina, in a 21-zi de la actul sexual neprotejat, din prima urina de dimineata!
Sau te duci urgent la medic si alta data nu mai risti!

| Florentinaaaaaaaa explică (pentru PsihoSex):

Mi-a zis ca lichidul a curs pe pat si după el s-a șters.

| PsihoSex a răspuns (pentru Florentinaaaaaaaa):

Acele 2-3 "picaturi ale placerii" din lichidul preejaculator, apar in faza de excitatie maxima, deci inainte de intromisiune! Deci si daca a intrat doar odata maxim adanc si a iesit, riscul tot exista, chiar daca e mic, nu uita ca un singur minuscul olimpic la inot ajunge!
Citeste atenta primele cuvinte: "YES. etc"

http://www.mayoclinic.org/......q-20058518

| Emilian65 a răspuns:

Da este posibil sa fii gravida.

| vocea a răspuns:

Buna, daca nu a ejaculat in tine nu o sa ramai gravida, deci stai calma draga ea si pe viitor protejati-va si voi, esti o nebunatica simpatica.

| Alicezzz a răspuns:

Nu se poate spune da sau nu, pentru ca ai avut contactul sexual protejat si neprotejat pe 1 ianuarie si este mult prea devreme. Asteapta sa iti vina menstruatia si daca nu iti vine abia atunci iti pui intrebarea daca esti sau nu!

| ceciliastefanescu2000 a răspuns:

Vedem in 9 luni