| Scumpica209 a întrebat:

Sa incep. Sunt de 8 luni cu un baiat si il iubesc dar nu-mi plac anumite lucruri sad El tot timpul pleaca ba la vreun prieten ba la pacanele depinde iar eu stau numai in casa pentru ca numai am prieteni doar pe fb mai vorbesc cu vreo 2-3 prietene, imi interzice sa vorbesc cu baieti, sa dau likeuri pe fb baietilor, trebuie sa vin la 9 jum in casa. Mai am doar un prieten si mai ies cu el, dar foarte rar si stau decat 2-3 ore pe afara si cand vin in casa bineinteles ne certam. Dar stiu ca si el ma iubeste pentru ca s-a schimbat. La inceput era nepasator,vorbeam din cand in cand,nu prea ne vedeam,se dadea la toate fetele iar de ceva timp e diferit. Se poarta foarte frumos cu mine, vrea sa ne vedem, vorbim mereu, nu se mai da la nicio fata pur si simplu se poarta total diferit. Treaba e ca uneori simt ca innebunesc, ma plictisesc groaznic ca nu vorbesc cu nimeni, e aiurea. Nu stiu ce sa fac sa raman cu el sau sa ma despart de el? Sa aleg sa vorbesc cu toata lumea dar pe nimeni sa nu intereseze de mine in caz ca am o problema [ca asa e lumea] sau sa-l aleg pe el care stiu ca imi e aproape? straight face Tin sa mentionez ca nu locuim in acelasi oras

Răspuns Câştigător
| lexyy a răspuns:

Frate,pe bune! nu exista asa ce,cum sa iti interzica chestii? mai ales sa vorbesti cu prietenii? cine e el sa-ti interzica? va leaga vreun act ceva? fa frate ce vrei tu si fi mai orgolioasa,daca te iubeste trebuie sa te accepte cu tot cu prietenii tai,oricum daca aveti comportamentu asta relatia nu e de durata, cauta-ti un prieten cu care sa vorbesti absolut orice de menstruatie pana la masturbarea lui, orice! cauta-ti un baiat in care sa ai incredere in el si el la fel in tine, pentru ca altfel n va dura relatia, vor exista certuri dese! eu am 18 ani si stau cu prietenul meu de 3 ani(facem acum in iunie) deci vorbim absolut orice, nu ne ascundem nimic, daca vorbesc cu un baiat ii zic, am vb cu x si y..si am vorbit asta si asta,si el la fel,si de aia exista incredere intre noi,si nu ne ascundem nimic,pentru ca ne zicem totul si comunicam foarte mult. Daia niciodata nu ne interzicem lucruri, daca intr-o zi vrea sa iasa cu prietenii lui si nu cu mine, imi zice"bai m-a sunat x sa iesim la un suc" si eu ii zic"ok, at mai imi dai cate un mesaj ceva sau ma suni daca ai timp", si e okk nu se supara nimeni.Chiar daca il iubesti pe baiatu asta si ti-e greu sa te desparti de el,fa-o pentru ca din cate se vede e autoritar si foarte gelos,si gandeste-te ca,chiar daca ar fi sa fiti impreuna mai mult timp, poate faci ceva ce nu-i convine lui si te bate, azi o palma, maine 2, si tu iubindu-l il vei accepta asa,desparte-te de el ca e lumea plina de baieti care te merita si te vor intelege,si inca ceva la inceputul relatiei vorbiti despre chestiile astea; eu cu prietenul meu,din prima zi de relatie am vorbit"nu imi interzici sa fac aia,aia si aia,nu-mi interzici sa vorbesc cu te mmiri cine,nu-mi vorbesti urat,nu ma jignesti,ne respecta,ne spunem tot, vorbim des(in limita masurii), nu ne sufocam, nu ne inselam(cel mai important) dacavrei pe alt cineva vii si imi spui, nu dai in mine." si multe chestii d-aste care au facut bine relatiei. daca mai vrei sa vorbim da-mi add pe mess candy.kills13 :*

7 răspunsuri:
| rebeca a răspuns:

Buna,
O sa fiu directa si sper sa nu te supere. Da-i pace, dar URGENT.
Cum adica iti interzice anumite lucruri? Dar cine e el sa iti interzica? Nu exista asa ceva.
Deci tu ai ajuns sa gandesti ca ar trebui sa ii fi recunoscatoare ca nu e nepasator si ca vorbeste cu tine.
Iar "nu se mai da la nicio fata" ma depaseste complet.
Daca se poate as dori sa stiu ce varsta ai.
Si inca ceva, ceea ce ti-am scris nu e un sfat, e pur si simplu o parere si atat.
Pa, pa.

| PreaDulcePreaFin a răspuns:

Sincer mie mila de tine, dar tu ti l-ai ales, deci nu prea imi pasa...
Daca asta iti doresti de la viata ta e treaba ta

| Cristiann25 a răspuns:

Trebuie sa-l lasi! Sa-mi justific raspunsul? Eu am o chestie in cap:o viata am, fac ce vreau si asa o sa fie mereu.NIMENI n-o sa poata sa-mi spuna ce sa fac niciodata.Trebuie sa te distrezi, sa ai prieteni si un iubit intelegator.Gaseste-ti un baiat din orasul tau cu,care sa-ti petreci mai mult timp, sa te aprecieze, sa aiba incredere in tine si sa te IUBEASCA! Atata timp cat acest baiat iti interzice unele lucruri nu te iubeste, nu te face fericita. Sper ca intelegi ce iti spun si ca o sa deschizi ochii chiar daca esti indragostita(tin sa mentionez ca pentru fosta dupa care eram innebunit eram in stare sa fac orice, sa ma cert cu toata lumea asa ca tu deschide ochii ACUM!)si lasa-l ca nu te merita.Succes,te pup!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O relatie nu se bazeaza pe constrangeri. Tu il iubesti si el te iubeste, dar nu stie sa se poarte cu tine. Explica-i frumos ca te simti singura, ca si tu ai nevoie de prieteni si ai nevoie sa socializezi asa cum are si el. Explica-i frumos, fara sa aiba impresia ca incerci sa-l ameninti sau sa-l santajezi, ca amandoi aveti aceleasi drepturi intr-o relatie si daca el e liber sa iasa cand vrea si cu cine vrea, aceleasi libertati ar trebui sa le ai si tu. Sunteti lipsiti de experienta si poate si asta este motivul pentru care e atat de posesiv. Incearca sa te intelegi cu el, daca nu merge, gaseste persoana care te va accepta asa cum esti si iti va oferi destula libertate.

| NnDWtf a răspuns:

Sa incep cu o intrebare: Tie ti s-ar parea normal ca dupa 8 luni, el sa dea like la alte fete pe fb?
2) Vrei sa stea 24/24 cu tine pe fb?
3) E o relatie la distanta, nu tine.

| SimonaQs a răspuns:

Te inteleg...Pana la urma iti dai seama ca o sa ajungi la refuz nu? Si daca nu locuiti in acelasi oras de unde stie el ca ai stat pana la nu stiu ce ora?
Si de ce sa imi interzica lucruri. Trebuie sa intelegi ca daca te iubeste cu adevarat si ar avea incredere deplina in tine nu ti-ar interzice lucrurile pe care tu le-ai mentionat. O sa intri in depresie o sa fi o persoana care te lipsesti usor usor de civilizatie daca stai numai inchisa in casa. Omul mai are si el nevoie de distractie sa mai vada si el lumina soarelui. E prea autoritar. Pana la urma da-o dracu de iubire o sa totiubesti vrei sa fi tratata ca un animal? Atunci ramai cu el. Tu de ce nu ii repreprosezi lui cand iese din casa? Exista o teama. El nu iti poarta tie o iubire. te trateaza de sus si nu e bine fata de tine...

Tu alegi ce vei face mai departe oricum eu doar mi-am dar cu parerea atata tot

Bafta in alegerea pe care o sa o faci! :*

| Myvoiceroman a răspuns:

Iubesti pe un tip care pleaca la pacanele? laughing Trist.