| ijuuuuuuu a întrebat:

Bună seara. Aș dori să primesc un răspuns doar de la cei ce știu, fără bătaie de joc, că asta e la putere aici!
Am 19 de ani, și acum 2 3 săptămâni am avut un contact sexual neprotejat, ejaculând în mine. În următoarele ore,luând pilula de a doua zi. Toate bune și frumoase, până când acum o săptămână am început să am simptomele sarcinii. Am fost la farmacie,mi-am făcut un test,și felicitări mie, sunt însărcinată chiar și cu pilula de a doua zi! Am reacționat destul de calm.
Nu-mi doresc un copil la vârsta asta, deși scopul meu pe acest pământ e de a da naștere. M-am gândit și să avortez. M-am gândit că e o idee foarte rea, și aș dori să-l păstrez. Ceea ce mă înspăimântă cel mai tare e că luasem pastila. Întrebarea mea la care vă rog să răspunde-ți doar dacă știți e : afectează cu ceva copilul pastila? mă gândesc să nu aibă vreun handicap.
Desigur,după răspunsurile voastre o să mă informez de la un ginecolog care sunt cauzele, și ce pot face. Dar îmi doream să văd părerea voastră.

Ps: Fetele care nu vă doriți vreun bebe, protejați-vă! nu faceți prostia mea! aici e o dovadă că pastila de a doua zi a fost o eroare! Avortul pentru mine mi se pare o traumă pentru toată viața, și multe femei o spun... chiar și eu, dar sper să nu fiu în cazul lor. Aveți grijă de viața voastră. STOP AVORT!
Cu bine, Felicia.

Răspuns Câştigător
| alexeu2014 a răspuns:

Buna si felicitari. Pastila nu dauneaza absolut deloc de cat dupa ce ai actul sexual deoarece pastila inchide nu stiu ce pentru a nu permite intrarea spermatozoizilor deci te poti bucura de copil si nu ai de ce sa te temi sau sa iti para rau este exact ok ce ai patit deoarece trebuia sa o faci pana la urma

27 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Socanta povestea ta...sincer,nici nu stiu cum sa reactionez!

Singurul ajutor de care ma simt in stare este acest link, e foarte putin, stiu, dar poate te lamureste cumva:

http://www.copilul.ro/......a7002.html

Nu am cuvinte, crede-ma...
Curaj.
Mult!

| ijuuuuuuu explică (pentru greece12):

Îți apreciez răspunsul și țin să-ți mulțumesc!

| greece12 a răspuns (pentru ijuuuuuuu):

Eu iti apreciez curajul.
In mod deosebit!
Ca tine, nu gandesc multe.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Mergi la medic si sfatuieste-te si cu el. Daca nu doresti acesta sarcina nu o face. Pana la 3 luni se poate indeparta. Tu stii cum este viata ta. Nu te lua dupa sfaturile noastre care n-am trecut prin asa ceva.

| ijuuuuuuu explică (pentru Salontanul):

Chiar asta am să fac! Sunt în dubii. Îmi doresc, dar și nu. Poate o să apelez și la un pshiholog. Îți mulțumesc.

| ombladon a răspuns:

Nu a zis nimeni ca pastila de a 2 a zi ar avea 100% eficienta.

| ijuuuuuuu explică (pentru ombladon):

Bună. Știu destul de bine asta. Prin asta am vrut să dovedesc că nu sunt 100% sigure... deci era doar o prevenire.
Cu bine, Felicia.

| neutrino a răspuns:

Stai linistita si fii fericita, acea pastila nu afecteaza starea de sanatate a copilului.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Pastila nu va avea efect asupra sarcinii, parerea mea e sa tii sarcina, adica, fara rautate, sa-ti asumi obligatiile si sa-i impartasesti vestea si partenerului, sa va cununati civil si religios

| ijuuuuuuu explică (pentru besleaganicolaecosmin):

Partenerul meu știe deja și o să dăm vestea părinților curând! Da, o să facem și cununia civiă/religioasă. Îți mulțumesc pentru atitudinea pozitivă! happy

| sofisis a răspuns:

In principiu nu ar trebui sa afecteze cu nimic sarcina sau fatul. Este indicat totusi sa mergi la specialist si sa tii monitorizata sarcina.
Exista cazuri in care o sarcina dezvoltata dupa aceasta pastila sa nu se prinda bine si sa se piarda.

| corhaz a răspuns:

Felicitari ti-ai distrus viata la 19 ani copil

| ijuuuuuuu explică (pentru corhaz):

Pentru mine viața nu este distrusă. Copilul e un dar de la Dumnezeu. Scopul vieții mele, cum am spus, e de a da naștere! Și poate ar fi fost distrusă dacă toți m-ar da la o parte!

| maturgrizonat a răspuns:

Inca o poveste moralizatoare inventata de persoane care nu se pot bucura de sex.
Lipseste precizarea despre flacarile IADULUI!
Pastile = risc de handicap.

| Alcyon a răspuns (pentru maturgrizonat):

Din pacate nu prea cred ca e doar o poveste. Iar dovada o reprezinta numarul enorm de avorturi inregistrate in Romania.

| ijuuuuuuu explică (pentru maturgrizonat):

Încă o poveste adevărată, nu inventată! Stai liniștit/ă. Nu ar trebui să te preocupe pe tine viața mea sexuală.

| maturgrizonat a răspuns (pentru Alcyon):

Avort sau handicap?
Catedrala neamului sau Spital?

| ijuuuuuuu explică (pentru maturgrizonat):

" Specialiștii susțin că nu există niciun risc crescut pentru mama sau pentru făt după administrarea contracepției de urgență pe baza de levonorgestrel.
În urma unor studii realizate pe mai mulți bebeluși născuți din mame care au folosit această pastilă ca metoda de contracepție de urgență nu s-au constatat riscuri sau probleme asociate administrării acesteia."
Nu o să avortez.

| maturgrizonat a răspuns (pentru ijuuuuuuu):

Propaganda de incepatoare, intretinuta si de un cor de bocitoare.
Tu deja te-ai asigurat de un loc la coada de la intrarea in RAI, iar prietenul tau va avea in fata minim 18 ani fericiti de pensie alimentara.
PS
Vad ca dupa ora 16 te ai mai sucit!

| ijuuuuuuu explică (pentru maturgrizonat):

Nu e că m-am sucit.
Ce problemă ai tu în asta? Încurajezi cumva avortul? stai liniștit/ă, pe mine nu mă influiențezi de niciun fel! Și nu te preocupă pe tine de "prietenul meu care va avea..." în caz că nu știi câți ani are, și câți ani avem împreună.
Cu bine.winking

| maturgrizonat a răspuns (pentru ijuuuuuuu):

Incurajez ratiunea si responsabilitatea si descurajez misticismul
Copii nu se fac doar pentru ca in loc sa sugi pastila ai inghitit-o pe stomacul gol sau nu stiu ce cauciuc s-a spart.

Prietenul tau va plati pensie alimentara pana ce micutul vostru bebe va implini 18 ani, daca nu se schimba legea sau bebeul face scoli inalte.

| ijuuuuuuu explică (pentru maturgrizonat):

Învață-mă tu cum să fac copil. laughing Hai că deja o lungim prea tare, și nici măcar tu nu te înțelegi pe tine. Te-am lăsat. :*

| JosePpPp a răspuns:

Daca nu ai alte vicii gen bautura, sa-ti placa haimanageala si alte alea sa stii ca o sa ai o viata bucuroasa. Primele 3 luni sunt mai grele, dupa ce a trecut deja de 6 luni copilul o sa primesti numai bucurii

| ijuuuuuuu explică (pentru JosePpPp):

Nu, nu am vicii deloc. Îți mulțumesc! happy

| StefyKantaretzul16 a răspuns:

Felicia,nu iti pot raspunde la intrebare, dar am altceva sa-ti spun(sper sa nu te superi)dar e pacat sa faci...ce ai facut.Din canoanele Sf.Parinti, ce ai facut tu se pedepseste cu 7 ani restrictie de la Sf.Impartasanie,deci e un lucru GRAV! De asemenea,"protejarea" asta este si ea un pacat, pacatul numit "oprirea zamislirii unui prunc"...nu stiu cum e pedepsita, dar e un pacat!
Asa ca va spun la toti:casatoriti-va mai intai!

| VSynKOn a răspuns:

Sa nu faci avort ca deja lumea incepe sa fie un "Abator uman" consider ca e un pacat extrem de mare si asa ceva nu se poate ierta, cum ai putea trai toata viata cu gandul ca ai omorat un copil care nici nu s-a nascut.