| C_GB_Alexandra_2000 a întrebat:

Buna seara, am 16 ani si as dori si eu sa ma ajutati cu ceva.
Cam de 2 luni, imi curge un lichid maroniu din vagin, toate astea se intampla dupa actul sexual. ma puteti ajuta cu un sfat? De la ce este? Nu si-a dat drumul in mine ca sa fie vorba ca sunt insarcinata. va rog sa ma ajutati cat mai repede. Mulțumesc

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cel mai probabil o rana pe colul uterin!
Cand iti incepi viata sexuala, ai obligatia sa mergi anual la control ginecologic, pentru a depista din timp aceste rani si probleme ginecologice, care netratate, pot duce la cancere de col uterin. depistate din timp, se pot trata sau cauteriza si viata iti poate fii salvata.

| corbulalbrosu a răspuns:

Cel mai probabil prin acel sex presupun ca neprotejat din ceea ce ai relatat, partenerul ti-a transmis o infectie un BTS. Doar astfel se poate explica faptul ca acea scurgere se produce in mod continuu de atat de mult timp. Fiindca exista mai multe infectii cu desfasurare sau simptome asemanatoare/similare, doar prin efectuarea unor analize specifice si pe baza rezultatelor obtinute medicul ginecolog poate determina natura bolii/infectiei si modul prin care se poate trata corespunzator infectia respectiva. In consecinta vizita si consultatia medicala ginecologica este singura solutie/posibilitate la care in mod obligatoriu trebuiesa apelezi si cat mai repede posibil. Este inadmisibil sa procedezi in continuare asa cum ai facut-o pana in prezent. Cu cat te vei hotara mai rapid cu atat mai bine. Multa sanatate!

| vocea a răspuns:

Buna, s-ar putea sa ai o infectie, te sfatuiesc sa ai o igiena adecvata si tu si prietenul tau, spalate cu ceai de musetel sa curete infectia, iar daca nu iti trece consulta un medic.

| CristianAndrei2016 a răspuns:

Ca sa nu iti mai curga acel lichid, nu mai intretine relatii big grin