| mFlavius a întrebat:

Buna seara.

Am 17 ani jumate si am fost cu o fata ~8 luni,a fost si este prima dragostehappy. Problema a aparut de ceva timp,ea spune ca nu mai e indragostita de mine, nu mai simte fluturasi cand ma saruta...de o luna a stabilit ca e mai bine sa ne despartim.Ne mai vedem din cand in cand,ne mai sarutam...dar tot nu suntem impreuna.
Eu cred ca deja s-a obisnuit cu mine, cum am facut eu...o iubesc si ma iubeste.Eu m-am obisnuit cu ea de ceva timp,nu mai simt fluturasi de fiecare data si cred ca e imposibil dupa multe luni sa mai simti aceleasi lucruri, stai mai mult din iubire si obisnuinta cu acea persoana happy
Ce parere aveti? Am incercat de toate...am lasat-o,nu am bagat-o in seama si i s-a facut dor.I-am oferit flori, i-am scris o poezie...dar nimic.O iubesc cu adevarat si nu stiu ce sa fac sa se indragosteasca iar happy

11 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

A trecut indragosteala de la inceput si ati descoperit ca de fapt nu va iubiti cu adevarat. E adevarat ca poate aparea obisnuinta si chiar pot disparea fluturasii, dar in iubire adevarat procesul este mult mai lent. Eu sunt impreuna cu sotul meu de 9 ani si inca simt fluturasi de cate ori ma saruta, ed cate ori imi spune sau ii spun ca il iubesc, daca il vad dupa o zi de despartire. daca tu dupa 8 luni de relatie deja nu mai simti fluturasi, e clar ca nu poate fi vorba de nici o iubire (esti in perioada in care fluturasii ar trebui sa gie maximi, fiindca acum va cunoasteti bine si daca e sa aveti sentimente, acum sunt cele mai puternice)

| mFlavius explică (pentru Brigaela):

Simt fluturasi, mai ales astazi, era gradina zoologica in burta mea..de inima nu mai vorbesc happy.Si de iubire, sunt sigur ca e iubire adevarata.Lacrimile m-au lamurit happy.Si, cand eram impreuna si ea era deja "neindragostita", eu mai simteam fluturasi, dar nu la fiecare sarut mic...cand aveam momentele noastre, cand eram doar noi 2 simteam o multime happyLa mine nu pot spune ca s-a schimbat...

| Brigaela a răspuns (pentru mFlavius):

Lacrimile sunt semnul ca nu prea mai iubesti, ca doar iti plangi de miula. Cand incepi sa plangi intr-o relatie, ea e cam la sfarsit. oricum, in general, ar trebui ca amandoi sa fiti in cea mai fierbinte si intensa perioada a dragostei voastre, iar daca nu sunteti, daca simtiti ca sentimentele nu cresc de la o zi la alta, nu are rost sa va pierdeti timpul. Niciodat nu vei reusi sa faci sa sereindragosteasca pe cineva caruia i-a trecut.
In fiecare relatie exista o perioada la inceput de 6-8-12 luni cand lucrurile par perfecte, indragosteala este imensa, ti-ai da si sufletul pentru celalalt, pe care de fapt nu-l cunosti, dar ti-l imaginezi perfect. Dupa aceasta perioada ajungi sa-l cunosti si exista doua cai: incepe sa-ti treaca si gata, sau se transforma in dragoste adevarata, in care iubesti si defectele celuilalt si in care il iubesti mai mult de la zi la zi, desi stii ca nu e perfect. Nu mai este nebunia de la inceput, dar ti-ai sacrifica viata realmente pentru celalalt si il pui intotdeauna inaintea propriilor interese. Majoritatea cuplurilor nu ajung in faza asta, fiindac nu sunt suficient de compatibili, asa ca se despart dupa 8-12 luni de relatie, pe motiv de nepotrivire. Faptul ca la tine senzatiile nu s-au schimbat e semn rau. In mod normal, daca era iubire, sensatiile trebuiau sa fie mai frecvente si de 1000 de ori mai profunde ca in primele luni de relatie.

| Nextone a răspuns:

E clar ca dupa o anumita perioada de relatie nu mai simti fluturasi in sotmac sau acele emotii de la inceput, asta nu insemna insa ca nu mai iubesti ci, dupa cum ai spus si tu, ca te-ai obisnuit cu acea persoana.
Daca ea nu intelege si nu stie acest lucru probabil isi va da seama de el cu timpul.Vad ca ai incercat multe metode sa va impacat si nu a functionat.Nu prea mai am ce idee de impacare sa iti dau...decat sa continui sa ii explici situatia sau sa gasesti ceva cu care sa o recuceresti,fa un video cu pzoe cu voi, cu momentele frumoase.
Daca nu va inteleg nici cum, las-o in pace o perioada siunt sigura ca isi va da seama cu timpul, dar tu nu-i da de inteles ca bratele tale sunt oricand deschise pentru ea, astfel va crede ca te are la degetul mic si nu te va mai retui asa cum meriti.
Bafta!

| neutrino a răspuns:

Tu trebuie sa-i fii recunoscator fetei pentru ca a fost corecta cu tine, ceea ce nu se poate spune acelasi lucru despre tine. Accepta ca a fost o relatie care nu mai poate continua: la voi s-au terminat fluturasii.

| mFlavius explică (pentru neutrino):

Sunt pe principiul ca daca iubesti pe cineva, lupti pentru acea persoana. Daca sa zicem, chiar nu va mai fi nimic, nu voi regreta niciodata faptul ca nu am incercat sa fac sa fie bine happy

| Cristiann25 a răspuns:

Nu mai ai cum sa o faci sa se indragosteasca crede-ma! Mai stiu cazuri de genul dar nu mai ai ce sa faci.Incearca sa fii cum erai si la inceput sa nu te schimbi!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Parerea mea sincera este ca daca nu mai simte fluturasi in stomac a venit vremea sa simta cocosei in c*r. e prea de tot. fii si tu intelegator ca are si e nevoie de altceva si incearca sa.i oferi ceea ce isi doreste. discuta cu ea despre problema asta.

| mFlavius explică (pentru anonim_4396):

Daca te referi la sex, am discutat si despre asta.Am discutat despre tothappydar, spune ca nu mai vrea.Ciudat ca nu e indragostita de mine desi dupa ce am inceput sa "trec peste", sa nu o mai bag in seama cateva zile, m-a sunat plangandhappyNU stiu ce e in capul ei, desi mi-as dori sa aflu.

| Mikhtarian a răspuns:

Incearca sa aduci ceva in plus relatiei, fa-o sa fie iar innebunita dupa tine.
Gaseste ceva, fa-o sa rada, gaseste subiecte interesante, da-i de inteles ca nu s-a terminat.

| sayWhaaat a răspuns:

Ar trebui sa apreciezi ca fata a fost onesta cu tine. Ai doar 17 ani, te vei indragosti iar, poate chiar mai tare ca prima oara.
Uito pe fata asta, poezii, flori, eu zic ca incerci prea tare!