| Ramona_6841 a întrebat:

Am aproape 19 ani (sunt virgina), el 23 de ani. Un an de relatie. Fara certuri, ma iubeste, stiu asta. De o saptamana facem petting, deocamdata doar cu hainele pe noi, adica de la brau in jos suntem imbracati, in sus suntem goi.
EL nu ma obliga sa fac nimic, ci mi-a spus ca vom face pasul urmator cand voi simti eu asta si ca totul vine de la sine. Intrebarea mea este: Cam dupa cat timp de facut petting, etc. credeti ca ar fi indicat sa imi incep viata sexuala cu el? Sunt pregatita din toate punctele de vedere, singura mea frica este aceea ca am o relatie ascunsa cu el (nimeni nu stie de noi) si mi-e frica ce se va intampla cand se va afla de noi, mai ales MAMA ce va face!

P. S.: Ca sa intelegeti mai bine la ce ma refer puteti sa cititi si intrebarile mele anterioare, ca sa vedeti ca nu e de gluma cu tot ce s-a petrecut in viata mea.
Multumesc.

Răspuns Câştigător
| morena a răspuns:

Daca il iubesti si el te iubeste...mama ta nu va mai avea de obiectat cand o pui in fata faptului implinit! e bine sa afle catotusi ai facut o decat sa afle ca vrei sa o faci! va fi desigur tulburata un timp. dar se va resemna! si ea afost de adolescenta virgina odata! deci curaj! nu ai nimic de pierdut! viata e frumoasa! succes! si protejativa!

10 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
De ce te ferești? La 19 ani nu este ceva anormal să ai un prieten. Vorbește deschis cu mama ta, fie că-i place sau nu. La urma urmei tot va afla, mai bine îi spui tu decât să audă de la alții.
Nu ești pregătită psihic pentru a face pasul de tema că vor auzi ceilalți de voi. Mai lasă să treacă timpul și ai mare grijă cu jocurile astea.
Încă nu ești matură în gândire.
Cu plăcere.
Pa, pa.

| gigiro a răspuns:

Pettingul, este o metoda pe care eu nu o recomand pentru inceperea unei relatii.amoroase.Cu timpul, poate da "dependenta". Daca te simti pregatita. poti face pasul cel mare, dar o reletie pe ascunse, nu e frumoasa, creeaza stres.Inteleg ca el te respecta, din moment ce nu ti-a cerut implicit. E un baiat bun, nu stiu cat mai puteti astepta.

| fabiola a răspuns:

Pare o relatie frumoasa si nu vad de ce sa o ascunzi parintilor, sa o tii in secret! Un baiat care te respecta, te intelege ar fi apreciat de parintii tai!

| andreea_9470 a răspuns:

Stai linistita, mama ta nu are ce sa spuna, esti majora, e viata ta. nu mama ta trebuie sa-ti spuna cand sa-ti incepi viata sexuala, ci trebuie s-o faci cand simti ca esti pregatita. mai ales ca ai un baiat langa tine, care te-a asteptat un an de zile, nu te-a presat. daca te simti pregatita, fa-o. pana cand vrei sa astepti? pana iti da mama ta aprobarea si iti spune: "Da, fata mea, acum e momentul si acela este baiatul potrivit!"?:O...nooo...

aaa...si nu exista un termen specific inainte de a face dragoste. nu scrie nicaieri ca inainte s-o faci, trebuie sa faci 2-3 saptamani peetinghee hee.

deci, draga mea, ai un baiat bun langa tine (ma gandesc ca asa e, daca te-a asteptat atata timp), care te iubeste...nu te mai gandi atat, fa-o pur si simplu, o sa vezi ca n-o sa-ti para rauwinking. trebuie sa faci si pasul asta mare in relatie. asa e normal daca ai o relatie de lunga durata, nu? cat vrei sa mai astepte saracul baiat?happy si nu-ti mai fie frica de ce va spune mama ta.treaba eiwinking

bafta:*

| αndï a răspuns:

Shoc no. 1 : ai 19 ani si esti virgina. WTF?
ai crescut cumva cu abonament la piff si barbie?
shoc no. 2 : exista sex oral, pettingul e aiurea, roaga-l sa incerce si poate daca o face cum trebuie iti va placea big grin
apoi : Daca ai incredere in el ai putea sa faci sex cu tipul, m-i s-ar parea ceva absolut normal, doar nu e sfarsitul lumi, sti totusi ai 19 ani si esti virgina, esti un fel de raritate si apreciez asta, dar nu e corect fata de el. sti e UN AN totusi

| Dariana a răspuns:

Nu. i lua in seama pe cei de mai jos, nu inteleg de ce mama ta s.ar impotrivit, totusi ai 19 ani.Si bravo tie ca nu te.ai lasat condusa de altii si vrei sa faci acest pas cand vrei tu nu cand te preseaza altii. Din cate ne spui prietenul tau chiar te iubeste si ar fi momentul sa iti incepi viata sexuala.Ai incredere in tine, oricum e o relatie de viitor.Multa bafta in continuare! O seara placuta!happy:*

| danielagoldica a răspuns:

Mai fata tu chiar esti din secolul trecut?! Ce naiba mai astepti! Tu chiar crezi ca mai conteaza sa fii virgina ca sa stea cu tine toata viata! Daca e sa nu te mai iubeasca la un moment dat isi baga picioarele in toata virginitatea ta! Pe maica-ta las-o in pace ca e nebuna de tot! Traieste-ti viata ca nu ai decat una!

| ThePinkPanther a răspuns:

Eu zic sa nu te lasi influentata de astia de jos. eu una am doar 14 ani dar ma minunez de astia care isi incep viata sexuala fff devreme.

in 1 rand felicitari ca la varsta ta esti inca virgina

in al2lea rand inainte sa faci acest pas ti'as sugera sa faci publica relatia ta cu el mamei tale. sunt sigura ca nu se va supara f tare.

in al 3lea rand daca simti ca este timpul, fa'o. cand crezi ca mama ta e in toane bune eu zic sa ii aduci la cunostinta si mamei tale viata ta intima pentru ca sigur va aprecia sa afle de la tine decat de la altii.

din moment ce nu am trecut prin asemenea situatie deoarece sunt prea micutsa, atat e tot ce pot spune.
tine'ma la curent cu ce ai hotarat sunt foarte curioasa

| Denii_9937 a răspuns:

Scz ca iti zic da` esti praf.
nu din cauza virginitatii (chiar te admir pentru asta) da` cum o poti lasa pe maicata sa-ti controleze viata in halu asta? la 19 ani?:O
ce *** te`o facut sa te manevreze ca o marioneta? ce amintiri o sa ai u din adolescenta? cum stateai in casa cerandu`i voie lu mamica pentru orice (am citit intrebarile anterioare). chiar nu pot sa inteleg astfel de oamenistraight face

PS: am si eu o colega (16) si masa nu o lasa sa faca nimicstraight face dracul stie crede ca mergem sa ne drogam sa o facem in grup sau mai stiu eu cestraight face colega`mia zice ca se uita prea mult la "fata tatalui"laughing

| Ombladon_3485 a răspuns:

Ai 19 ani, esti majora, esti pe cont propriu, GO ON GIRL? WTF la varsta aia ce-ti mai pasa de mama?