| BeatriceMocanu a întrebat:

Buna seara, am cateva intrebari cu care ma tot chinui de ceva vreme. Am avut o incercare mai mult de contact sexual care a durat destul de putin deoarece am simtit o durere foarte mare si penisul nu a intrat in totalitate deoarece nu se putea. Am inteles de la alte fete ca ar trebui sa simti cand se rupe himenul, si sa simti apoi ca penisul intra mai usor, dar eu nu am simtit asta, dimpotriva, am simtit ca a fost la fel mereu si ramanea blocat la un moment dat deoarece putea sa intre nici jumatate din el.Lucru care ma face sa cred ca himenul nu s-a rupt, insa am sangerat vreo 3 zile dupa si simteam un disconfort deoarece s-a tot fortat sa intre. Si-atunci... intrebarea mea este daca exista si alte motive pentru care sange la asa zisul primul act sexual, daca e posibil sa se fi produs vreo fisura sau altceva care sa nu insemne neaparat ruperea himenului.
Mentionez ca si el a spus ca himenul nu crede ca s-a rupt deoarece el nu a simtit ca l-a rupt si a putut patrunde.

12 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nici femeia nici barbatul nu simt propriu-zis ruperea himenului. INtrarea penisului dupa aceea nu este mai usoara, poate deveni in timp daca femeia este foarte excitata si se lubrifiaza corespunsator. Orice durere cat de mica si orice sangerare, cat de mica (chir o picatura cat varful acului) semnifica cu siguranta ruperea himenului. NU te ingrijora, nu e nici o boala, nici o problema, durerea si sangerarea sunt de la ruperea himenului. Nu uita de prima consultatie ginecologica, obligatorie in prima luna de la inceperea vietii sexuale.

| BeatriceMocanu explică (pentru Brigaela):

Cred ca s-a rupt partial si nu total.a fost un timp prea scurt si nu s-a incercat mai tare

| Brigaela a răspuns (pentru BeatriceMocanu):

Nu exista ruptura partiala, astea sunt legende. E suficienta o penetrare blanda de 2-3 secunde, nu e nevoie de mai mult pentru a rupe himenul.

| BeatriceMocanu explică (pentru Brigaela):

Doamna de la ginecolog nu a zis asta laughing a zis ca un himen se rupe cu adevarat de la multe contacte sexuale si ca la unele femei se rupe la prima nastere de tot

| Brigaela a răspuns (pentru BeatriceMocanu):

La femeile cu himen elastic himenul se rupe la prima nastere vaginala. Ele nu vor simti nici o durere si nici o sangerare la nici un act sexual. In rest, faptul ca himenul se rupe la mai multe contacte sexuale e doar o gluma pentru fraieri. Exista femei care sustin, ca si tine, ca numai la al 10-le barbat te dezvirginezi, ca daca te-ai culcat cu 9 esti virgina

| Violleta2022 a răspuns:

Data viitoare cand vreti sa faceti sex, spune-i mitocanului ca ai nevoie de un preludiu de 10-15 minute, ca sa te exciti si umezesti cum trebuie, sa poti face sex de placere si fara durere.
Daca baiatul are erectie si este pregatit de sex din primele secunde, la fata nu se intampla asta, fiind nevoie de5-10 minute, urneori chiar mai mult, pentru un preludiu (pregatire pentru sex, prin mangaieri, sarutari, atingeri zone erogene).
Opreste-l sa mai sara pe tine, pana nu esti excitata la maxim si gata de partida prorpiu zisa.

| corbulalbrosu a răspuns:

Vaginul reprezinta de fapt un TUB/CILINDRU care este format din multi muschi vaginali circulari suprapusi, care initial sunt FOARTE RIGIZI si aproape in totalitate lipsiti de elasticitate. Din acest motiv, fiindca prima data practic si in mod efectiv acei muschi aproape ca NU se intind deloc, canalul vaginal ramane extrem de stramt fiindca se opune o rezistenta extrem de mare motiv pentru care penisul NU poate fi bagat sau daca totusi intra provoaca o durere extrema, atroce, insuportabila. Himenul care este formata dintr-o pielita foarte fina practic aproape niciodata NU opune o rezistenta evidenta/reala. Daca structura himenului, a pielitei este elastica in acel caz penisul trece PRIN perforatia existenta in HIMEN si nu se va produce o sangerare evidenta, insa in cazul in care constitutia himenului este rigida, neelastica penisul il rupe fara probleme si se produce o sangerare mai mult sau mai putin abundenta si cu durata variabila in timp. Aproape in toate cazurile ruperea himenului produce o durerea resimtita foarte mica sau cel mult echivalenta cu cea provocata de simpla ciupitura a unghiilor a doua degete care pisca pielea. Ar fi foarte bine si indicat sa va informati in mod corect si foarte precis inca inainte de a va apuca de aceste lucrurii care nu sunt chiar atat de simple precum sunt considerate de foarte multi tineri. SanatatE!

| BeatriceMocanu explică (pentru corbulalbrosu):

Si asta ce ar inseamna?laughing eu am intrebat de ce nu s-a rupt himenul pe loc si ca daca se va rupe la urmatoarele incercari

| corbulalbrosu a răspuns (pentru BeatriceMocanu):

Totul depinde de caracteristicile fizice ale acelei pielite si de marimea/dimensiunea ca si largime in diametru a perforatiei existente in himen. De asemenea depinde in mare masura de grosimea penisului care strabate himenul. Fiindca exista mult prea multe variabile si stari posibile, din aceste motive nu se poate oferi un raspuns cert/transant. Sanatate!

| Necunoscut112 a răspuns:

Ba da, s-a rupt cel mai probabil parţial. Şi se va rupe in totalitate la următoarele acte sexuale. Data viitoare folosiţi un lubrifiant să alunece mai usor, şi să nu uitaţi de prezervativ.

| madalin261 a răspuns:

Lubrifiaza bine inainte de contact..asa va fi mult mai usor

| BeatriceMocanu explică (pentru madalin261):

Ideea era de ce sangerez pentru ca himenul nu cred ca s-a rupt ca nu a intrat nici un sfert