| andreea01230123 a întrebat:

Buna seara, am si eu o intrebare. De ce ma dor sanii (sfarcurile) la atingere si au o culoare mai inchisa? Am crezut ca e din cauza menstruatiei dar menstruatia mi-a trecut de 2 saptamani. Am facut si 2 teste de sarcina dar sunt negative...

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Sanii dor din cauza modificarilor hormonale care se intampla in corpul femeilor, la anumite periode din luna sau la schimbarea anotimpului, cand este mai frig.
Sfarcurile, pasarica si penisul au culoarea mai inchisa decat restul pielii, fiindca asa ne-a lasat mama natura pe toti, atat barbati cat si femei.

Nu vad nici o legatura intre durerea de sfarcuri si vreo sarcina si nu inteleg de ce ai facut teste, odata ce nu mentionezi nicaieri ca ai vfi avut sex.

| hipotronic a răspuns:

Bună. Sunt mai mulți factori pentru care e posibil să te doară. Un factor probabil ar fi hormonii, la vârsta asta este o vârstă când încă voi femeile întâmpinați tot felul de dereglări hormonale. Poate că și lipsa unei vieți sexuale active poate influența. Depinde foarte mult și nu poți avea un răspuns concret până ce nu discuți cu un specialist, sexolog de exemplu. Mult succes!