| anonim_4396 a întrebat:

Buna seara, am si eu o problema ce nu prea are rezolvare in capul meu laughing.
Deci eu si tipul "X" [il numesc asa ca sa fie mai usor] am fost colegi din clasa a 5-a si de-a lungul gimnaziului mi-a placut de el aproape in fiecare an. Nu conteaza asta laughing, dar acum in ultimul an, el s-a mutat la alt liceu [suntem a 8-a, apropo], culmea este ca inainte sa se mute s-au intamplat chestii ciudate intre noi, gen eu si o colega i-am pus pasta corectoare in suc si el a baut-o, apoi pot spune ca ne-am apropiat extrem de mult, mergeam acasa impreuna doar noi doi, am inceput sa iesim. Etc.
Saptamanile trecute am recunoscut in sfarsit ca simt ceva pentru el [fara comentarii asupra acestui aspect va rog], dar i-am spus asta unei colege de-a lui si ft. bune prietene de ale mele. Ea i-a spus lui asta si el a spus ca daca fac eu primul pas imi va da o sansa. A trecut ceva pana sa iesim si sa incerc sa abordez subiectul, insa cand incercam el evita...
De-a lungul "iesirilor" romantice [pentru ca asa erau - noi stand pe marginea Dunarii si privind apusul/ sau cand a nins ne-am tavalit in zapada impreuna unul in bratele celuilalt] mi-a spus ca el are un principiu "nu poate ramane prieten cu fosta", de aceea cand m-am hotarat sa ii spun ca il plac mi-a zis ca mai bine ramanem prieteni pentru ca nu vrea sa ma piarda. De atunci conversatiile noastre au fost banale si puerile sad.
Sincer nu stiu ce sa fac, eu chiar m-am atasat de el si imi place tipul, dar ce pot face in situatia asta sad? Vreo idee?
Merci anticipat! Scuze ca va retin atat cu povestea mea dar ma cam framanta.

7 răspunsuri:
| Jhfdfd a răspuns:

De fapt nu m-am exprimat eu bine, am uitat sa spun ca si ei la un moment dat [dupa] i-a spus ca mai bine nu...

| stark47 a răspuns:

De multe ori cand suntem prieteni cu cineva si pe parcurs apar si sentimentele romantice, unul dintre voi va alege sa nu strice relatia actuala.gandeste-te,nu te va mai putea privi la fel dupa ce va ve-ti desparti.asa ca el nu risca prietenia ta pe ceva pe care nu e sigur.admirabil!

| Jhfdfd a răspuns (pentru stark47):

Da nu risca prietenia dar de ce am devenit mai mult straini decat prieteni in ultimul timp... incerc sa vorbesc cu el imi raspunde sec.

| Florenta16 a răspuns:

Este o poveste frumoasa. Daca voi doi va simtiti bine si asa, puteti continua asa. Nu e prea departe de o relatie in puterea cuvantului.
Singurul lucru pe care l-ai putea face ca sa fii si tu prima care face primul pas, ar fi sa il saruti!
Acum acum ar fi frumos, acum in seara de Revelion. Oricum, aveti o relatie oricum interesanta si frumoasa, chiar daca e de prietenie, si nu strica asta, pentru ca din prietenie se ajunge usor la iubire, dar mai greu invers. Bine, iubitul tau este intotdeauna si cel mai bun prieten, nu uita asta! Bafta si un an nou fericit!

| Jhfdfd a răspuns (pentru Florenta16):

Multumesc la fel, si da ar fi dragut ce ai spus mai ales ca m-a "invitat" intr-un pub de revelion. Insa nu pot merge sad.

| Florenta16 a răspuns (pentru Jhfdfd):

Of, asta e nasol, insa o poti reface invitandu-l TU in oras, imediat dupa revelion. Hai nu prima zi daca e mahmur, dar dupa e ok. O sa fiti doar voi si cine stie.

| PsychologistT a răspuns:

Oricum dupa ce consuma o relatie, putini mai raman prieteni.
Nu inteleg de ce prietenei tale i-a zis ceva, si tie altceva.
Si principiul lui, nu e un motiv atat de bun, poate nu-si doreste asta.