| AdinaGabriela a întrebat:

Bună seara! Azi am făcut sex neprotejat, dar nu a ejaculat în mine ci afară+că eram în perioada nefertila fiindcă am avut menstruatia pe 27 si m-a ținut până pe 2....Doar că unele picături din lichid erau pe fund...Este vreo sansa să rămân gravidă?

5 răspunsuri:
| VerginicăVacăGrasă a răspuns:

Daca nu a ejaculat in interior si erai in perioada nefertiti NU ramai bortoasa

| Adrian1983 a răspuns (pentru VerginicăVacăGrasă):

Intrebarea era, "este vreo sansa", iar raspunsul trebuie sa fie da. Desigur, e un da mai greu de atins, adica sanse mici spre foarte mici, cu toate astea, e posibil. Chiar si lichidul seminal, cel de dinainte de ejaculare poate contine spermatozoizi, ce in cazul sexului neprotejat, chiar de ejacularea are loc in afara femeii, cu putin "noroc", e posibil sa existe sarcina. Totusi, e adevarat ca n-ar trebui sa-ti faci griji, sansele cum am zis, sunt pur teoretice.

| Adrian1983 a răspuns (pentru VerginicăVacăGrasă):

P,S, treaba cu "perioada nefertila", e iar pur orientativa. Nefertila nu inseamna neaparat incapacitate de a fecunda, perioada nefertila a fost studiata pentru persoanele care vor sa ramana insarcinate pentru a se putea stabili cand sansa de reusita este mai mare. Asta nu inseamna ca, si in perioada nefertila, nu poti ramane insarcinata.

| Emilian65 a răspuns:

Nu ai cum sa ramai gravida.

| Ađrian90 a răspuns:

Fă-ţi un test de sarcină. Şansele sunt mici, dar totuşi mai bine fă-ţi un test de sarcină şi gata.