| mendude a întrebat:

Daca ati putea sa ma ajutati cu niste informatii v-as fi foarte recunoscător,dau funda pentru cel mai argumentat raspuns.
Sunt virgin si iubita mea la fel, ce ar trebui sa fac? Sa folosesc prezervativul? Sau la început fara si după când ma excit sa il pun? Nu stiu ce sa fac... spuneti-mi de la inceput pana la capăt ce sa fac?
Ar trebui sa ii spun iubitei mele sa ia anticonceptionale, pentru orice eventualitate?
Dau funda pentru un raspuns corect si argumentat, multumesc!

4 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Deoarece nici tu nu ai deloc experienta sexuala, vezi ce am scris si altor baieti, s-ar putea sa te ajute fiindca situatiile de cele mai multe ori sunt similare si din acest motiv urmatoarele sfaturi/pareri despre modul de abordare a primului sex pot fi valabile si in cazul tau, cu toate ca parerile si recomandarile datede unii sau altii pot fi foarte multe si diverse. Intotdeauna si in mod expres in cazul sexului de dezvirginare se foloseste si este foarte indicat prezervativul sau un alt mijloc de protectie ( ovule sau creme spermigene, pastile anticonceptionale etc.) deoarece majoritatea baietilor in cazul primelor contacte sexuale din cauza surescitarii nu reusesc sa-si controleze si coordoneze dar mai ales nici sa retina/impiedice procesul de ejaculare si din acest motiv se va produce de regula o ejaculare instantanee sau foarte rapida. Din acest motiv, de multe ori ejacularea se poate produce; inainte, chiar in momentul atingerii glandului de himen sau dupa cateva zeci de secunde in cazul cel mai fericit in care baiatul reuseste sa execute si cateva miscari de penetrare. Din acest motiv este recomandat sa aveti mai multe prezervative la indemana si sa fiti extrem de atenti ca penisul si mainile sa fie perfect curate in momentul montarii prezervativului pe penis mai ales in cazul in care dezvirginarea are loc in perioada fertila a ciclului menstrual (de preferat sa se evite sexul in aceasta perioada). De obicei in cazul primelor contacte sexuale din cauza excitarii foarte intense chiar si in cazul ejacularii rapide in multe situatii penisul poate/va ramane aproape la fel de erect ca la inceput ceea ce faciliteaza posibilitatea montarii un prezervatv nou (pe penisul spalat sau f bine sters de sperma) si inceperea imediata a unui nou act sexual. De obicei acest de-al 2 lea sex va fi mai lung decat primul putand dura chiar mai mult de 5-6 minute, ceea ce se poate considera ca fiind deja un sex aproape normal. Daca nici a 2-a oara nu se reuseste satisfacerea partenerei (asta dupa dezvirginare), nu trebuie sa apara demoralizarea, deoarece baiatul trebuie sa incerce si a 3-a oara tot prin sex, sau sa-i faca un oral, o degetica fetei pentru a nu o lasa nesatisfacuta. Intotdeauna indiferent de metoda folosita (sex normal, sex oral, degetica) la final si femeia trebuie sa fie intotdeauna in mod obligatoriu satisfacuta pentru a nu ramane, asa cum se spune "lasata cu ochii-n soare". Asa este normal sa se intample chiar si in cazul in care baiatul nu poate s-o satisfaca prin sex normal chiar de la inceput. Uneori pot trece chiar si ani pana cand sexul va decurge asa cum ne dorim cu totii pana obtinem experienta necesara. In legatura cu ruperea frenului sa nu-ti faci absolut nicio problema sau grija ca nu s-a rupt, deoarece de obicei in cazul marii majoritati a barbatilor activi sexual integritatea acestuia poate sa se mentina toata viata.Si fata are datoria sa fie alaturi pentru a-l sustine moral imbarbata, incuraja, felicita, chiar si in cazul in care nu a fost satisfacuta sau pe deplin multumita de prestatia uneori stangace sau de-a dreptul dezastruoasa. Cu timpul totul se va normaliza. Cat despre folosirea pastilelor anticonceptionale iti recomand sa te interesezi cum se prescriu si in ce conditii pot fi folosite. Succes

| Emilian65 a răspuns:

Atentie! Prezervativul se pune de la inceputul actului sexual.

| Oana92 a răspuns:

Prezervativul trebuie folosit intotdeauna, de la primul act sexual si pana in momentul in care iti doresti un copil. Anticonceptionalele se iau la recomandarea medicului si doar dupa un set de analize. Si au si foarte multe efecte secundare negative...

| Ionescu_Marius_1980 a răspuns:

Prezervativ!
Te protejaza de mai multe neplaceri decat o ejaculare neasteptata. Ce faci daca ejaculezi la prima penetrare?
incepi cu preludiu si cand esti in erectie si te gandesti sa apropi penisul tau de zona ei intima, montezi prezervativ si vezi ce urmeaza de-acolo.