| anonim_4396 a întrebat:

Buna seara, de cateva zile mi-e rau in fiecare seara, am tulburari la somn, ma trezesc foarte repede dimineata. Am avut contact sexual protejat insa s-a rupt prezervativul si prietenul meu a ejaculat inauntru. Menstruatia mi-a venit la data fixa, a tinut cat tinea de obicei, insa tot mi-e frica sa nu fie vorba de vreo sarcina. Credeti ca as putea fi insarcinata?

3 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Daca dupa acel contact sexual buclucas, la data calculata sau anticipata de a incepe menstruatia s-a produs/pornit sangerarea si aceasta s-a desfasurat in mod asemanator/similar cu alte menstruatii avute anterior atat ca si numar de zile, cat si cantitate de menstruatie eliminata, flux de eliminare zilnica, culoare, miros, aspect, textura, etc, se poate aprecia si considera ca acea menstruatie a reprezentat GARANTIA ca in proportie de 99, 99% in ciclul menstrual abia terminat NU s-a produs fecundarea OVULULUI si drept urmare NU s-a format si NU s-a instalat o sarcina in endometrul din uter. Din acest motiv organismul incepe procesul prin care se produce eliminarea din uter a ENDOMETRULUI care ar fi urmat sa gazduiasca sarcina, dar care intre timp a imbatranit, a degenerat si a devenit inutil. In aceasta situatie este exclusa in proportie de 99, 99% posibilitatea de a mai putea exista o sarcina chiar si ipotetica. Multa sanatate!

| NRazvan a răspuns:

Daca ti-a venit ciclul cum trebuie si a tinut cat o facea de obicei esti in siguranta si poti dormi linistita. Dar daca tot stai cu grija asta fa un test de sarcina.

| No8odyN00ne a răspuns:

Draga mea se poate sa fie vorba de o sarcina dar se poate si na nu fie acum va trebui sa faci un test de sarcina si sa vezi rezultatul
nu sunt eu profesionist in asta dar stiu foarte bine ca poate fi vorba de sarcina iti recomand sa mergi sa faci un test de sarcina
Mult succes!