| anonim_4396 a întrebat:

Buna, iau Diane35 si in timpul administrarii lor am avut contacte sexuale neprotejate. In pauza aceea de o saptamana, am avut contact sexual protejat, insa prezervativul s-a rupt si prietenul meu nu e sigur daca a lasat sau nu in mine. Mi-a venit menstruatia dupa acel raport, in data la care trebuia, insa de cateva zile mi-e rau in fiecare seara. Menstruatia mi-a venit in data de 31 si mi s-a terminat in 5 luna aceasta. Exista vreo posibilitate sa fie vorba de vreo sarcina?

2 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Pe intreaga perioada de timp cat vei folosi metoda de protectie contraceptiva realizata prin intermediul pastilelor AC, in organismul tau este si va fi instalata protectia totala atat in timpul administrarii celor 21 de pastile cat si pe perioada celor 7 zile de pauza dintre 2 folii/blistere. Pastilele AC se folosesc exact cu scopul de a permite intretinerea de contacte sexuale neprotejate si pentru a-i permite barbatului sa ejaculeze sperma IN VAGIN ori de cate ori intretine Sex chiar si in acele 7 zile de pauza de dupa folosirea celor 21 de pastile fiindca si in acele zile protectia ramane 100% asigurata. In concluzie chiar daca a ejaculat sperma in vagin in timpul celor 7 zile de pauza este 100% imposibil sa se formeze o sarcina. Multa sanatate!

| Usernamee a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Este imposibil! Tot Diane 35 am luat si eu timp de 2 ani, si nu se poate intampla asa ceva. Legat de senzatiile de rau, e posibil sa fie din cauza pastilelor. Eu, in decursul a doi ani (cu pauza la 3 luni) aveam greturi si vomitam continuu deoarece organismul nu le mai accepta.