| madalinrazvan a întrebat:

Buna seara! Eu si iubita mea avem nevoie de niste sfaturi. Urgent! Inainte de Paste am avut primul contact sexual, neprotejat care nu a durat nici 10 minute fiindca o durea. Nu am ejaculat in ea. A doua zi a durut o burta, in special ovarele. Si i-a intarziat menstruatia o luna, a facut test, i-a iesit negativ. Acum 2 zile i-a curs putin sange si s-a oprit, nu i-a venit menstruatia nici luna asta. Ea crede ca este o raceala sau o dereglare, nu are un ciclu regulat. E posibil sa fie gravida? Desi avem impresia ca ii creste burtalaughing Si astazi i-a venit sa vomite dar cica de la usturoi. Multumim, o seara buna!

9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Raceala nu intarzie menstruatia!
Iar dereglarile hormonale se pot produce din multe cauze: posibil sarcina normala sau ectopica, posibil ovare polichistice, posibil fibroame uterine samd.
Sa repete testul de sarcina DUPA 21 de zile de la ultima partida sexuala, sau sa mearga la un laborator de analize medicale pentru a face un test de sange pentru detectarea sarcinii, care este mult mai precis decat cele din comert.
Inca ceva, inca nu s-a mentionat nicaieri ce tip de ciclu are fata, fiindca acela ar putea fi relevant, pentru situatia ei actuala.

| madalinrazvan explică (pentru Violleta2022):

A facut un test de sarcina, i-a iesit negativ.

| Emilian65 a răspuns:

Daca testul de sarcina a indicat ca este negativ nu poate fi gravida. Pentru linstea voastra consultati un mefic ginecolog care va va spune daca este sau nu gravida.

| Floridori a răspuns:

Clar este vorba despre o dereglare hormonala, mai ales ca are si ciclu neregulat.
Daca un ciclu menstrual depaseste 45 de zile, este necesara o vizita atat la medicul endocrinolog cat si la ginecolog.
Numai bine!

| Saiko10 a răspuns:

Ma, daca nu a intrat sperma ta in vaginul ei nu este gravida, ce este asa de greu de inteles.

| SmaraldAlbastru a răspuns:

Posibil. Eu zic să treacă la ceapă.

| orailibrail a răspuns:

Dacw nu i-a venit de inainte de paste... adica peste 50 zile ca.maine e cincizecimea, e gravida.

| orailibrail a răspuns:

Nebunaticule, faci cinste?

O sa fii tatic!

| profuofolain a răspuns:

Da