| belysa a întrebat:

Buna seara la toata lumea...Am si eu o intrebare, daca ma poate ajuta cineva, cu ceva sfaturi...Am fost cu cineva impreuna timp de 5 luni ne-am despartit,dar am ramas buni prieteni,chiar prea buni cel putin el ma ajuta mereu cu orce il rog,catodata se ofera singur sa ma ajute sau sfatui in anumite probleme.El momentan este cu altcineva,si eu la fel,sunt intr-o alta relatie,sunt bine cu actualul iubit,ne iubim si ne respectam.Dar cand ma intalnesc cu fostul sau stam de vorba la tel. sau pe internet inca am bataia aceea de inima si simt ceva special, iar el mereu ma deruteaza spunandu-mi ca,, eu mereu voi fi a lui"..Este posibil sa simt ceva pentru el inca si el la fel pentru mine, altfel nu s-ar comporta asa exemplar cu mine.E posibil sa iubesc doi barbati in acelasi timp? A mai simtit careva asa ceva? Va rog am nevoie de niste sfaturi sa pot iesi din aceasta dilema.Va multumesc

4 răspunsuri:
| BiancaDenisa a răspuns:

E cam dificila intrebarea ta happy Poti iubi 2 barbati in acelasi timp fara sa-ti dai seama ca de fapt inima ta este doar pentru unul.Constientul de cele mai multe ori ne da batai de cap si ne dorim cu mintea sa uitam trecutul, dar sufletul nu ne da voie.Cam asta se petrece la tine acum.Se vede ca tu ai ramas cu gandul la acel tip, si cel actual nu-ti da prea mare satisfactie din moment ce tu ai inca sentimente pentru fostul, iar daca si fostul spune ca esti a lui, inseamna ca si el are aceleasi "simptome" laughing.Ar fi ok sa stati de vorba, sa ii spui ce simti si sa il intrebi daca este reciproc, din moment ce el inca spune ca esti al lui. Odata ce ati fost iubiti, v-ati cunoscut bine, nu cred ca acum aveti vreo jena unul fata de celalalt incat sa nu puteti vorbi pe acest subiect. Daca sentimentele lui sunt inca in "priza" poate reusiti sa va dati inca o sansa.Multe cupluri sau foste cupluri sunt in situatia asta.Nu e capat de lume.O simpla discutie fata in fata poate rezolva totul.Multa bafta! happy

| BellaBlack a răspuns:

Probabil a vrut sa zica "mereu voi fi al tau".Se mai intampla ca dupa ce 2 persoane se despart sa ramana foarte buni prieteni si sa se inteleaga mai bine decat inainte, atat timp cat ramane asa. Daca a-ti fi iar impreuna probabil lucrurile nu ar mai fi atat de roz cat sunt acum, ca prieteni.
Ce simti tu acum e normal, va trece in timp daca te decizi sa pui stop la aceasta prietenie. Daca nu, el va fi cel care iti va umple sufletul in momentele grele.

| maria546 a răspuns:

"Daca l-ai iubi pe primul nu l-ai iubii pe al doilea "asa mi-a zis o prietena de-a mea mi-a mai zis ca " doi fosti iubiti raman prieteni doar daca nu s-au iubit niciodata sau inca se iubesc" in cazul vostru cred ca e adoua varianta dar daca iti e bine cu cine esti nu renunta la el ca dupa o sa iti para rau garantez! Incearca sa petreci mai mult timp cu iubitul tau si cu fostul sa incerci sa petreci mai putin timp si evita replicile de gen" Mereu vei fii a mea"... big grin Funda nu dai? big grin

| maria546 a răspuns:

Uite se zice ca ' doi fosti iubiti nu pot ramane prieteni numai daca nu s-au iubit niciodata sau inca se mai iubesc" la voi cred ca e al doilea caz. Daca tie bine cu iubitul tau, actualul iubit ar trebui sa incerci sa petreci cat mai mult timp cu el si cu fostul un pic mai putin nu zic sa oprestii prietenia dintre voi doar sa o mai reduci si sa eviti replicile de genu` " tu esti doar a mea". Sper ca te-am ajutat.