| mary9014 a întrebat:

Buna seara la toata lumea!

Avand atat de multe lucruri in cap si mai ales pentru ca sunt foarte neincrezatoare, am zis sa vad si niste pareri de la niste oameni din afara. Sper sa aveti rabdare sa cititi pana la final.

Am o relatie de 3 ani si ceva in care consider ca eu am tinut cu dintii de ea fiind si prima mea relatie serioasa.De cate ori a vrut el sa ne despartim eu am pus piciorul in prag cum s-ar zice.Ne-am despartit o data din cauza neintelegerilor, el imi vorbea mai mereu suparat, eu il sunam mereu pana cand a zis ca ce nu inteleg ca vrea sa il las in pace si l-am lasat.
Ne-am impacat dupa o saptamana si jumatate pentru ca ne-am intalnit intamplator.
Totul a mers foarte bine o perioada.Pe vremea asta nu prea mai merge bine.Ne-am mai despartit o data, eu am zis ca daca nu e si el altfel sa arate ca ii pasa de relatia asta eu vreau sa ne despartim.El a zis daca asta vreau bine.
Ne-am impacat peste 4 zile, eu l-am cautat normal, ne-am vazut chiar daca a zis ca de ce sa ne vedem ca nu mai avem ce sa rezolvam.Am incercat sa fiu altfel sa uit, sa zic ca tine la mine dar arata el asta diferit. Unul dintre certurile pe care le-am avut dinainte sa ne despartim a doua oara a fost despre o fosta prietena, dinainte sa fie cu mine.Ea a fost plecata din localitate si acum daca s-a intors i-a dat add pe facebook, l-a cautat ca a avut nevoie de el sa se duca la spital cu ea.Mi-a spus ca l-a bagat la prieteni, am vaz mai incolo si conversatia, el era cat se poate de rece pe cand ea se cam pisicea.
Nu stiu daca imi spunea ca s-a dus cu ea daca nu il sunam eu in momentul cand era la spital si mi-a zis ca e la ginecologie.Am vorbit dupa aia, m-am certat cu el, i-am zis ca nu poate sa se plimbe cu ea cand ii cunosc toata lumea in localitate, eu o sa fiu luata de fraiera.Mentionez ca fata aia nu prea are o reputatie buna, inselandu-l in trecut dar el a iertat-o cat de cat, doar pe ea o vedea.Imi zice ca cica mai trebuie sa se duca inca o data cu ea si gata, i-am zis daca se mai duce iar cu ea, sa ramana cu ea.Nu s-a mai dus, i-am sters-o de pe facebook cu el de fata, dupa ce il suna cu numar privat si m-a enervat.
Revenind la prezent, dupa ce ne-am impacat si a 2-a oara, dupa 3 zile am vazut ca o are din nou la prieteni.L-am intrebat de ce o are iar daca nu mai are ce sa vorbeasca cu ea el zicandu-mi ca ce, ea i-a dat cerere din nou si sunt vecini acolo si e rusinos, ca daca ma inseala ma inseala nu trebuie sa vorbeasca cu ea pe facebook, si de ce vreau cearta, ca daca nu-mi convine sa-mi gasesc pe altul.Replica e foarte comuna la el.Nu-ti convine, cautati pe altul.N-am mai zis nimic, sa nu ne certam pentru ca tot eu sufar. Zilele astea a venit la mine si a ramas conectat facebookul lui.A intrat in vorba cu o fata care ii dadu-se cerere, asta dupa ce i-a dat el accept, fiind vecini pe acolo.Ma rog,au vorbit ei acolo,glumite alea, l-a intrebat ea daca are prietena, el a zis ca are, si ea a intrebat daca intra prietena pe facebookul lui, el a zis ca eu nu am parola, nu am cum sa intru.
Ca nici el nu ma controleaza si vrea sa creada ca nici eu nu il controlez.Replica care m-a lasat masca a fost ca cica el nu are ceva impotriva inselatului, atata timp cat nu afla, asa ca daca sunt fata desteapta pot sa il insel iar daca ma prinde,, pa" si la fel si in cazul lui.
Sunt foarte uimita de parerea asta a lui, nu-mi vine sa cred cum poate fi asa.Ma face sa ma gandesc el a fost baiat destept sa ma insele in anii astia? SI inseamna ca eu am fost fraiera ca nu l-am inselat deloc, si am asteptat de la el sa faca la fel.Nu stiu ce sa mai cred. Vreau sa am un motiv adevarat, sa vad ceva, sa renunt la relatia asta care-mi face atata rau si ma face asa de neincrezatoare.La inceput am avut incredere oarba in el, acum la cum renunta el la noi asa usor, la cum asteapta numai de la mine tot nu stiu ce sa mai zic.Voi ce ma sfatuiti sa fac?sad

Răspuns Câştigător
| AndyLavy a răspuns:

De ce continui o relatie care nu iti aduce nimic bun? Incearca sa realizezi ca relatia sta te consuma psihic, nu iti face bine, si cu cat vei continua cu atat iti va dauna si mai rau. cred ca stii si tu in adancul sufletului ca e o relatie care nu va duce nicaieri, pentru ca el are atitudinea pe care o are, doar ca tot amani momentul despartirii definitive. Deschide larg ochii si pune in balanta lucrurile bune din relatia asta si cele rele, momentele in care esti fericita si cele in care esti trista.Nu te atasa de o iluzie, ca pana la urma firul tot se va rupe, acum sau mai tarziu. daca nu il poti schimba lasa-l. daca te iubea nici nu vbea cu fosta nici nu se ducea cu ea la ginecolog pentru ca nu avea nico obligatie si nici nu iti spunea lucrurile pe care ti le-a spus. In concluzie sfatul meu este sa il parasesti definitiv pentru ca oricum inevitabilul se va produce mai devreme sau mai tarziu, dar este bine pentru tine mai devreme.

19 răspunsuri:
| ascovit a răspuns:

Salut!
Imi pare rau dar tu trebuie sa te impaci cu ideea ca ti-ai irosit 3 ani din viata aiurea. Treci peste.
Sper macar ca ai invatat din aceasta experienta neplacuta ca nu se merita sa "tragi cu dintii de o relatie".
Imi pare rau.

| neutrino a răspuns:

Fara intentia de a te supara, iti reamintesc ca intre dragoste si prostie, de multe ori nu este decat o bariera foarte subtire, iar in cazul tau, nu mai este vorba de dragoste.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Din pacate nu am reusit sa-ti citesc toata povestea, am ramas pe la ginecologie cu domnisoara rolling on the floor
Deci:
1. De o relatie nu trebuie sa tii cu dintii, relatiile se intampla pur si simplu, nu iti impui tu ca e serioasa sau trecatoare, asta stabilesti in timp, sau dupa ce s-a terminat.
2. Esti foarte geloasa! Obisnuieste-te cu ideea ca are prietene, si faptul ca e intr-o relatie cu tine nu inseamna ca trebuie sa se izoleze, asta-i o prostie foarte mare.
Eu niciodata nu am dat inapoi dupa o despartire. Despartirile sunt definitive, obisnuinta nu se numeste dragoste, iar impacarile nu fac decat sa lungeasca timpul pierdut.
Te certi odata poate dintr-o prostie, nu vorbesti cu partenerul o zi, poate doua, inteleg. Pui deja in discutie despartirea, aveti o problema mare. Va impacati dupa prima despartire si inca va certati? Mai las-o in pielea ei laughing
Nu stiu cum poate sa-ti faca rau tie relatia asta, cand esti tu posesiva cu baiatul. Mie daca imi faceai 'gluma' cu facebook-ul erai 'pa'. De fapt erai 'pa' de la acea 'restrictie' de a mai vorbi cu prietena/vecina si de a o insoti la ginecolog.
Sper sa nu te superi ca sunt atat de direct, dar asa e firea mea, si asa vad eu lucrurile, nu am scris ce am scris ca sa ma dau misogin (cu toate ca in ultima vreme am impresia ca sunt).
Lasa balta relatia, vei suferi si e normal, dar las-o balta, pur si simplu nu mai are rost, si el te trateaza cu indiferenta, tu ii cauti nod in papura... Cum ziceam, e obisnuinta, nu dragoste.
Succes!

| sofisis a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Cred ca tu nu ai prins faptul ca acea "prietena" e fosta lui iubita care il tot cauta si vrea sa il faca sa o insele cu ea.
Nici macar eu nu as accepta ca iubitul meu sa se duca la ginecolog cu fosta lui iubita.Ca ce chestie?
On topic : DE CE ITI TREBUIE UN "motiv adevarat"? Faptul ca esti nefericita si suparata mereu nu e motiv suficient? Nu vezi ca relatia asta practic nu mai exista? Nu te mai incapatana sa tragi de ceva ce clar nu a mers, nu merge si nici nu va merge vreodata.
Clar intre voi exista o incompatibilitate peste care nu se poate trece. Uneori nu e nevoie de scandal ca sa inchei o relatie. Uneori nu merge si gata. Sunt atatia care se despart ca prieteni.
Fii matura la toata faza asta si spune-i ca va pierdeti timpul degeaba si ca nu vezi un motiv real pentru care sa mai stati impreuna.
Crede-ma ca dupa o saptamana de bocit o sa iti treaca si cand il vei cunoaste pe ËL, o sa stai sa te intrebi ce naiba a fost in capul tau de ai tras 3 ani de unu.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru sofisis):

Dar nu a ascuns acest lucru fata de ea, desi ea a sarit in sus de parca i-ar fi prins in pat. Daca avea de inselat o facea cu cap, nu mergand la ginecolog. Iar argumentele spuse de fata, ca se face ea de rusine ca il vede lumea cu fata respectiva... Cred ca e zodia LEU laughing
Daca merge pe principii superficiale ca:
-am stat cateva luni, deci e relatie serioasa
-a fost prietena lui, deci ma inseala cu ea doar daca se privesc
Nu cred ca e prea placuta aceasta relatie pentru baiat. Nu e o relatie de oameni maturi. La urma urmei, altele aranjeaza o ispita pentru iubitul lor, ca sa vada daca e sincer sau nu.
Copilul nu se educa cu bataia, cum nici relatia nu se tine cu lanturi.

| sofisis a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Deci daca eu ma duc la ginecolog cu fostul meu iubit ar trebui ca logodnicul meu sa spuna "cum sa nu iubita mea, mergi linistita"?
Sa stii ca cel mai usor mod de a insela este "pe fata"...o lasi sa vada cate ceva cum ca "nu te ascunzi" si atunci e mai usor sa o fraieresti.winking
Daca era LEU, nu avea reactii de genul ei si nici nu statea atat in relatia asta. O rupea de mult

| mary9014 explică (pentru sofisis):

Nu sunt leuhappy

| mary9014 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Ce ai vrut sa spui prin faptul,, La urma urmei, altele aranjeaza o ispita pentru iubitul lor, ca sa vada daca e sincer sau nu.''
Ar trebui sa le urmez sfatul sau la ce te-ai referit?

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru mary9014):

Nu sa le urmezi sfatul, am vrut sa zic ca alte fete asteapta sa-si vada iubitul in preajma altor fete, ca sa vada daca e serios sau nu.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru sofisis):

Daca exista un logodnic, normal ca vei merge cu el, sau cu cineva din familie.
Dar daca ai fi solo si ai avea nevoie de cineva sa te sustina, de ce sa nu mergi cu fostul iubit, daca ati ramas prieteni, te cunoaste suficient de bine si n-ai retineri fata de el, pe cand unui amic mai 'indepartat' poate ti-ar fi jena sa-i spui ca mergi la ginecolog? Doar medicul umbla la 'sentiment', nu insotitorul din sala de asteptare laughing
Te-ai lipsi de ajutorul sau, pentru ca are o prietena geloasa?
Nu prea stiu eu de metode de a insela, pentru ca nu am avut niciodata aventuri intr-o relatie, doar mai multe aventuri 'construite' simultan, iar daca intr-o relatie deja pe terminate mi s-ar lua si libertatea de a-mi pastra prietenele... As termina-o mai repede.

| sofisis a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Ideea e urmatoarea : daca esti intr-o relatie, mi se pare usor deplasat sa mergi cu alta fata la ginecolog, mai ales una careia ii cunosti deja "sentimentul". Daca omu' era solo, putea sa mearga cu oricine oriunde.
Dar nu asta e ideea. Ideea e ca daca pe ea o afecteaza gesturile lui, eu zic ca e mai bine sa iasa din relatia asta.
Sincer nici eu nu as fi de acord ca al meu sa mearga la ginecolog cu amicele lui. Ele nu au o prietena ceva cu care sa mearga? In general, barbatii merg la gineco pentru a-si sustine partenerele, nu amicele.
E drept ca am si eu o prietena care s-a dus cu prietenul ei cel mai bun la un chiuretaj...dar el nu era implicat in nici o relatie si nici nu au avut vreo treaba romantica de impartit.
Gelozia e destul de complicata si se tine foarte greu in frau. Mai ales daca esti un om nesigur pe tine. Eu stiu de tehnici de inselat pentru ca am crescut printre baieti si stiu ce le faceau ei prietenelor lor. Erau vecini de bloc si nu se fereau de putinele fete din gasca. Nici eu nu am inselat niciodata pentru ca nu pot. Asa sunt eu facuta.Nu pot si pace.
A si inca ceva ": daca ti-e jena de mersul la gineco, iti spun eu ca nici fostului nu i-ai spune. Ai merge fara sa stie cineva. Daca ai spus cuiva, clar nu ai nici o inhibitie si ai putea spune oricui.
Si mai ia in considerare si faptul ca cei 2 sunt deja despartiti de minim 4 ani si ea a fost plecata din tara si nu au tinut legatura. A apucat-o subit "prietenia" cu el cand s-a intors in tara. Si daca fata de aici a vazut o conversatie pe facebook ulterioara mersului la gineco, el clar nu i-a adus la cunostinta fostei ca are o actuala. Ceea ce nu e ok.

| sofisis a răspuns (pentru mary9014):

Aici sa stii ca sunt de acord cu el. Mereu sa stii asta : daca vrei sa iti testezi iubitul, fa-i cunostinta cu cea mai frumoasa prietena a ta si creeaza-le ocazia de a ramane singuri. Ai grija sa poti avea incredere in ea. Ei nu trebuie sa ii spui ca e organizat special momentul. Eu de exemplu cand eram mai mica, eram la mare cu prietenul meu si cu cea mai buna prietena a mea (o blonda, creata, frumoasa si desteapta) si ei au vrut sa manance. Eu le-am zis ca nu ma simt bine si sa se duca singuri. A doua zi am aflat pana si cati dumicati de paine au mancat.Deci daca tu il vezi ca e neserios si da curs avansurilor altei/altor femei, nu cred ca mai are sens sa tii de relatia asta.Sincer. Iti faci rau singura.

| mary9014 explică (pentru sofisis):

Fata respectiva are prieten dar cică el nu a vrut sa meargă cu ea pentru a face respectiva interventie. Ea stie ca suntem împreună, ne-am si cunoscut pe vremea când el se plimba asa cu ea si stăteam in gasca, dar nu am avut nimic de vorbit cu ea.Toate comentariile cam spun același lucru fie că sunt eu de vina fie că e el nu mai merge. Păcat ca nu ne putem întoarce în timp si să fie totul frumos.

| mary9014 explică (pentru mary9014):

Am uitat sa va mulțumesc la toti pentru răspunsuri!happy

| sofisis a răspuns (pentru mary9014):

Deci mai ales ca acea fata are prieten...ce sa caute cu iubitul tau la gineco?
Din pacate da, nu mai merge. Nu inseamna ca trebuie acum sa te duci acasa, sa-i dai 2 strachini in cap si sa il trimiti pe usa afara.
Pregateste-te sufleteste pentru ce va urma, gandeste bine si NU LUA DECIZII LA NERVI ...si cand te simti tu pregatita, stai de vorba cu el calm.
Sau daca ti-e mai bine asa, indeparteaza-te cate putin. Ca nu vine nimeni sa te controleze cat mai stai tu cu el de aici inainte. Fa cum iti e tie mai bine.

| mary9014 explică (pentru sofisis):

Da...Am mai luat decizii la nervi si nu au functionat.Las timpul sa treaca si ma indepartez cate putin.Multumesc mult!happy

| mary9014 explică (pentru mary9014):

Iar am tras teapa...Nu m-am mai indepartat asa cum am zis, ne-am mutat impreuna la mine pana la urma si aseara ma anunta ca se muta inapoi acasa, pentru ca nu are cine sa aiba grija de bunicii lui, mama lui nu este in stare.Si indiferent de opinia mea a plecat, indiferent de parintii mei care au facut cum au putut sa ne fie mai bine, el vrea sa fim cum eram inainte, el acasa la el eu la mine.happy Eu nu am acceptat si i-am zis ca daca pleaca ne despartim dar se pare ca nu conteaza.

| piticelm a răspuns:

Nu merita nimic omul asta. Daca tinea la tine, macar din respect nu se vedea cu fosta lui.De iubire nu poate fi vorba in conditiile astea. Uita-te la toate comentariile scrise de diferiti oameni la problema ta, acum ar trebui sa ai un motiv suficient de intemeiat ca sa renunti la aceasta ''relatie''!

| NoNameexd a răspuns:

Dupa parerea mea, baiatul asta e un " lasa-ma, sa te las". Intr-o relatie intotdeauna unul o sa iubeasca mai mult, iar in cazul asta, tu ai fost aceea.Totusi,3 ani e ceva destul de mult incat sa apara plictiseala si monotonia.Tu ai luptat pentru nimic practic, ti-ai pierdut atat timp pretios ca mai apoi sa auzi cuvintele astea din gura lui. Eu as zice sa pui capat la tot, deoarece daca mai continui, el fie o sa ajunga sa te insele pe fata doar ca sa va despartiti, fie o sa te determine pe tine sa faci ceva ca sa poata pune capat relatiei foarte usor. Bafta!