| Ramona_6841 a întrebat:

Buna seara la toti!
Am nevoie de cateva sfaturi si cum m-ati ajutat mereu, apelez din nou la voi. Am o relatie de aproape 11 luni, el avand 23 de ani si eu aproape 19. Ne intelegem bine, sunt sigura ca ma iubeste, si eu il iubesc pe el, eu sunt virgina. Doar ca as vrea sa fac dragoste cu el, dar sunt mai multe lucruri care ma impiedica. Ma gandeam sa astept sa facem un an impreuna si abia apoi. De cand eram o fetita mi se repeta mereu ca daca fac ceva sau am relatii sexuale cu vreun baiat, pe urma nu ma mai va lua nimeni de nevasta, etc. Traiesc cu frica asta. Sau stau si ma gandesc ca voi ziceti aici baieti pe site ca nu va intereseaza virginitatea la o fata, dar oare chiar asa e? chiar nu va ganditi deloc la asta?
Poate va ganditi ca sunt absurda, dar ma framanta toate lucrurile astea, plus ca eu am o relatie ascunsa, mama nu il accepta pe prietenul meu si daca ar afla ca nu as mai fi virgina ar muri de inima. Sunt constienta de toate riscurile inceperii vietii sexuale, doar ca ma gandesc la toate astea.
Orice sfaturi sau pareri sunt binevenite.
Va multumesc la toti.

Răspuns Câştigător
| monyk a răspuns:

Buna, la fel ca tine gandeam si eu; si l-am facut pe prietenul meu sa astepte mult si bine.Si eu desi ma simteam pregatita si in plus eram informata in legatura cu toate, aveam multe temeri, ca daca ma va lasa dupa ce o fac cu el, daca afla mama, etc.
Dar lasa-ma sa iti spun cateva vorbe si mi-am dat si eu acum seama de cum sta treaba.In primul rand esti majora, e viata ta si corpul tau, daca iti faci griji ca afla mama ta, in plus nu trebuie sa afle mama ta, nici la mine nu stie si nici nu trebuie neaparat sa stie acest lucru. Apoi, niciodata nu poti avea garantie, adica in viata trebuie sa risti, acum ori ca o faci peste 1-2 saptamani, ori ca o faci peste 1-2 ani tot cam pe acolo esti ca parerea mea e ca daca tu iubesti cu adevarat acest baiat, fa-o. Daca te simti sigura ca vrei sa fie el primul si te simti pregatita pentru.acest pas, fa-o ca totusi te-a si asteptat aproape un an si daca o faci, o faci din iubire.Stai linistita ca virginitatea nu mai are asa mare importanta, si, in plus niciodata nu poti sti ce se poate intampla si se poate sa ai regrete si se poate sa iti para bine ca ai facut-o.
Totul depinde de tine dar esti mare deja, ai o relatie destul de lunga, daca va iubiti, va protejati si totul e ok.Nu cred ca te va parasi si nici nu te gandi ca daca te-ai desparti de el nu te-ar mai lua nimeni, ca sa stii, putine fete s-au si maritat cu primul, e un vis frumos, dar nu se stie niciodata.
Traieste-ti viata, intr-un mod responsabil, desigur.

8 răspunsuri:
| Flav a răspuns:

Domnisoara, la 19 ani permite-mi sa-ti spun c-ar trebui ca judecata ta sa fie una responsabila, una dependenta doar de tine. Intr-adevar, sfaturile de la parinti raman foarte importante, dar ai o varsta unde trebuie sa realizezi ca ei gandesc putin diferit, c-au trait alte vremuri, ca strugurii se mananca numai toamna. Acele conceptii, care ti-au fost transmise de mica, sunt niste aberatii ce ti-au spalat creierul si nu poti trece peste.
Atat tu, cat si prietenul tau, aveti varste majore. Relatia voastra are ceva timp, asadar nu vad nimic rau (ba, dimpotriva, ma mir cum de nu s-a intamplat pana acum) de-a incepe si relatiile sexuale.
Virginitatea la o fata? Si, in cazul asta, la una de 19 ani? Hai sa fim seriosi! Spala-te putin cu apa rece pe fata! Traiesti in lumea in care lumea se masturbeaza de la 9-10 ani, in care de la 11-12 ani isi incep viata sexuala iar in unele cazuri, unele se ''materializeaza'' chiar si cu copii. Traim vremurile in care x si y sunt aratate cu degetul c-au trecut prin pat la jumate din liceu, traim vremurile in care ginecologii n-au timp sa mai respire fiindca vin copchilele grijulii sa nu fi ramas insarcinate ca le omoara parintii, traim in vremurile in care la televizor sexul este propulsat mai ceva ca o stire de sanatate, traim in vremurile in care in ziar la anunturi, jumate sunt matrimoniale - masaje erotice, clipe de neuitat in dormitor, studente rafinate si curate.
Daca baietilor le pasa spui? Sa spunem ca intr-o cantitate mica. Adica, vezi tu, te simti mare macho cand stii ca: ''wow, I am the one and the only'', dar sa fii dezamagit ca o fata nu mai e virgina, deja iti rade si bunica-n nas! La urma urmei, ca sa aiba dreptu' la vreo dezamagire, ar trebui sa fie si el virgin, nu? Si la urma urmei urmelor, multi nu-si doresc o fata virgina, ba din cauza ca nu stiu cum sa procedeze in pat, nu se descurca, ba din cauza ca doresc unele mai experimentate. In fine, diverse motive.
Iti dau un sfat, o MARE recomandare: scoate-ti din cap ideile alea comuniste. Ai o varsta majora, o varsta la care gandirea/responsabilitatea ar trebui sa fie numai a ta, fiindca nu mai depinzi in viata de altcineva, nu trebuie sa-ti schimbi radical viata din cauza unor vorbe. Vei avea de pierdut, daca nu incerci si fii Tu, sa reactionezi dupa cum iti spune inima si sufletul. Faza asta cu fata mare de maritat e de cand se luptau dacii, acum la televizor nici pe cartoon network nu se mai da Flinstone, Captain Planet sau Tom & Jerry, s-au mai emanicipat si ei.
Good luck, seniorita.

| Pacala a răspuns:

Chiar nu ne intereseaza virginitatea unei fete pe noi, barbatii. Daca nu e virgina, e bafta noastra ca mai stie si ea ce trebuie sa faca in patut. Problema e alta: de ce mama ta nu-l accepta pe prietenul tau? Ca... e posibil ca mama ta sa aiba niste motive intemeiate. Niste explicatii suplimentare ar fi foarte utile. Daca mama ta are dreptate in privinta lui, poate nu merita sa i te daruiesti acestui baiat. Deci, niste explicatii?happy

| Pacala a răspuns:

Ok, am mai citit cate ceva din intrebarile tale mai vechi si m-am lamurit. In primul rand, mama ta e nebuna. Si proasta pe deasupra. Parintii nu au nici un drept sa judece aspectul iubitului/iubitei copilului lor. Plus, ma indoiesc ca mama ta o fi vreun fotomodel si ca tatal tau ar fi si el o papusa masculina. Cred ca sunt doi oameni cu aspect normal si atat. Eventual cu grasime, vergeturi, chelie, ochelari de vedere, etc. Toti devenim oarecum urati pe masura ce inaintam in varsta, dar sufletul si felul de a fi de obicei nu se mai schimba dupa ce te maturizezi, deci sa judeci pe cineva dupa aspect e o idiotenie imensa. Pun pariu ca mama ta nu-l cunoaste deloc pe iubitul tau, si nici nu vrea asta. Nu inteleg de ce tatal tau n-o ia pe mama ta de o aripa s-o duca la un psihiatru, pentru ca e bolnava psihic si, prin comportamentul ei, ii face rau si sotului, si tie. Acum... hm, ce poti face? 1: Cat inca mai esti virgina, mergi la un ginecolog cu mama ta, sa-i dovedeasca medicul ca esti virgina inca. Dupa aceea spune-i ca, din punctul tau de vedere, nu mai aveti ce discuta in ce priveste viata ta intima, dat fiind faptul ca ea te judeca fara sa te cunoasca. 2: vorbeste cu tatal tau. explica-i ca sotia sa este bolnava psihic si ca trebuie dusa la un psihiatru. Daca nu e nebuna, atunci joaca teatru crunt de mult, ceea ce este oricum un pericol pentru relatia ei cu sotul si cu tine. 3: vorbeste cu iubitul tau, explica-i ce se intampla si continua sa te vezi pe ascuns cu el, pana reusesti sa devii cat de cat independenta (adica sa termini scoala, sa lucrezi, eventual sa lucrati amandoi si sa va mutati impreuna, daca relatia va dura si va fi tot una frumoasa. nu te grabi la partea asta). 4: daca esti sigura de sentimentele lui, fa dragoste cu el, dupa ce i-ai aratat mamei tale ca esti virgina si i-ai explicat ca nu mai ai ce discuta cu ea. 5: ia in considerare ca mama ta va exploda urat, mai devreme sau mai tarziu, daca relatia ta cu el continua. Daca o sa vreti ceva serios, o casatorie, sa te muti cu el, etc., mama ta ori va avea o criza, ori va incerca sa se sinucida, ori te va lua la bataie, ori mai rau. De asta zic ca ii trebuie un psihiatru, repede. Daca face vreo prostie, sa stii ca tu nu ai nici o vina. Ea e cea nebuna, iar daca nu se trateaza / nu accepta sa fie dusa la doctor, voi - tu si tatal tau - nu mai aveti nici o responsabilitate in sensul asta. Daca moare de inima mama ta, e o idioata si nu ati pierdut nimic, ba mai mult, poate tatal tau isi gaseste o femeie cu creierii intregi ulterior. Si nu, nu ne intereseaza virginitatea. Ma rog, pe baietii incuiati, idioti, i-o fi interesand, dar oricum nu vrei unul din categoria aia.

| andreea_9470 a răspuns:

Cred ca mama ta mai degraba e putin obsedata de ideea asta "virgina pana la casatorie" si de aceea nu-ti accepta prietenul, de frica sa nu o faci cu el, sau poate are alte motive. nu am de unde sa stiu, pentru ca nu mi-ai spus.
deci, daca tu simti ca il iubesti si ca te iubeste si el, fa-o. te-a asteptat destul, cred eu. in ziua de azi s-au schimbat lucrurile, nu mai e cum a fost pe vremea mamei tale si ea ar trebui sa inteleaga asta. putine fete ajung virgine la casatorie, deci aproape ca nu exista. si mama ta nu are de ce sa afle, tu ai 19 ani, un prieten stabil, ce mai vrei? trebuie sa dai urmatorul pas in relatia ta. parerea mea este s-o faci, decat sa regreti dupa. stii cum e. mai bine sa regreti ce ai facut, decat sa regreti ce n-ai facut! asa ca bafta:*

| danielagoldica a răspuns:

Baga bine la cap raspunsurile de pana acum! Vezi ce spune Pacala ca are mare dreptate! Maica-ta e o nebuna in adevaratul sens al cuvantului. Tu la varsta ta te mai iei dupa prostiile ei!? Esti de-a dreptul penibila!

| federerdinamo a răspuns:

In primul rand esti majora. Chiar daca ar afla mama ta asta e pana la urma tot se intampla o data si o din asta. In plus aproape nu mai tine cont de virginitate au trecut vremurile astea.winking. Stii cum se spune viata e o provocare, risca. Traieste viata fara temeri si nu cred ca te va parasi dupa aia si daca e sa o faca (nu-ti doresc asa ceva) inseamna ca e ca toti ceilalti baieti cum sunt majoritatea.winking.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Draga mea nu este adevarat ca daca iti pierzi virginitatea nu te va lua nimeni de nevasta.Sunt idei preconcepute.Asa gandeam si eu inainte sa imi pierd virginitatea. Si eu mi-am inceput viata sexuala alaturi de un baiat p care parintii mei nu l-au aceptat. intr-un final au aflat, a iesit un circ monstru dar s-au potolit. Mamele sunt foarte bagarete in viata copiilor, mai ales in cea a unei fete. Tot ce trebuie sa faci e sa-ti invingi teama si sa te lasi iubita. succes

| Ramona_6841 explică:

Multumesc inca o data la toti pentru sfaturile si parerile voastre.
Daca vreti detalii in legatura cu situatia mea, uitati-va si la celelalte intrebari, deoarece este totul mai detaliat.