| ceseintampla a întrebat:

Mie imi intarzie menstruatia mereu.la cateva zile, o saptamana, doua saptamani si chiar mai mult. Ideea este ca am facut sex neprotejat cu prietenul meu, dar nu a ejaculat in mine si nu s-a oprit exact cand i-a venit, si-a retras penisul mai devreme. Ciclul nu mi-a mai venit de 2 saptamani, dar odata cu asta nu am vreun simptom ca as fi insarcinata, nu am greturi, nu am dureri de cap sau de sani etc. Exista vreo sansa? Multumesc.

5 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Metoda coitului întrerupt nu este prea bună pentru tine care nu ai o menstră regulată.
Folosește prezervativul, bea ceai de crețișoară pentru reglarea menstrei, un test de sarcină.
Pa, pa.

ÉrotiqueConseils
| ÉrotiqueConseils a răspuns:

Bună dimineața.
Dat fiind faptul că îți întârzie menstruația mereu, deci nu vorbim despre o menstruație regulată, motive mari de îngrijorare nu ai.
Însă, există șanse să rămâi însărcinată atâta timp cât voi nu ați folosit nici o metodă contraceptivă EFICIENTĂ.
Metodele tradiționale precum coitus interruptus, metoda calendarului, a temperaturii bazale, a mucusului cervical, etc., sunt INEFICIENTE.
Simptome de sarcină poți avea după o săptămână, căci apar și se manifestă diferit de la persoană la persoană.
De aceea, testul de sarcină se face după fix 24 de zile cu urina de peste zi, sau după 21 de zile cu urina de dimineață, pentru certitudine și acuratețe.
Baftă!

| superdorex a răspuns:

Fa un test de sarcina asta e primul lucru pe care trebuie sa faci apoi ai grija daca ai o menstruatie neregulata, ia anticonceptionale sau pune-l sa poarte capisonul!
aici iti trimit ceva sa citesti:http://www.csid.ro/......a-4044233/
http://www.codrosu.ro/......-ciclului/
multa bafta iti tin pumnii!

| MMihai a răspuns:

Mergi la medic, că dacă trebuie să avortezi, să o faci când sarcina este încă mică.
Pe viitor înainte de a face sex, să îți pui problema, cum trebuie evitată o sarcină nedorită.
Trebuie să te și informezi, care sunt acele metode.
Nici una nu este sigură singură, dar dacă asociezi mai multe metode de evitare a unei sarcini nedorite, șansele de sarcină nedorită scad.

| Miez a răspuns:

Sanse exista. Chiar inainte de ejaculare se elibereaza un lichid care POATE contine spermatozoizi.

Cel mai bine ar fi sa iei anticonceptionale si scapi de stress. Plus ca o sa iti vina menstruatia regulat. Dar pentru asta trebuie sa consulti medicul ginecolog si endocrinolog.

Si ca sa fi sigura ca nu esti insarcinata fa un test de sarcina