| adi28384773 a întrebat:

Bună seara, se poate intampla ceva daca nu te mai masturbezi?

25 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Chiar dacă ai poliției nocturne macar ai constiinta liniștită scapi de vinovăția continua.

| doctorandus a răspuns (pentru ania):

Intrebare: Masturbarea are legătură cu o boală psihică?

corbualbrosu: NU. NU. NU. In mod absolut sigur.
In caz contrat ar insemna ca peste 90% din populatia planetei Terra, ar fi intr-o anumita masura BOLNAVI PSIHICI.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Doar ca nu te mai masturbezi.

| Celcestietot a răspuns:

Ajungi in Rai.

| Sofer a răspuns:

O sa stea baț, mai tot timpul.

| Goete a răspuns:

Da. Te gandesri mereu la sex si ejaculezi noaptea in pat

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, se întâmplă să ai o viață mai bună. Mai multă energie și mai multă dorință de a împărtăși dragostea cu o persoană reală.

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

Suferi de ideatie bizara? Ca bati campii de nu se poate. Contrazici peste 50 ani de medicina bazata pe dovezi. Ca esti credincioasa nu este o scuza sa emiti aberatii pseudostiintifice.

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

Sunt o sumedenie de oameni care se masturbeaza de mai multe ori pe zi si n-au nicio boala.

http://www.youtube.com/watch?v=IQFCeES8UQc

Traduc un citat din Encyclopedia of Children's Health:

"Masturbarea este auto-stimularea organelor sexuale, cel mai adesea pana la orgasm. 60% pana la 90% din adolescentii baieti si 40% din fetele adolescente se masturbeaza. Desi atitudinile oamenilor referitoare la masturbare difera mult, nu exista dovezi ca masturbarea ar fi in vreun fel daunatoare din punct de vedere fizic, psihologic sau emotional. Pentru multi tineri masturbarea este o ocazie de explorare sexuala proprie inainte de a se decide sa faca sex cu o alta persoana. Este de asemenea considerata cea mai sigura forma de sex pentru prevenirea bolilor cu transmitere sexuala, inclusiv virusul imunodeficientei umane (HIV)."

"Masturbarea ofera o modalitate sanatoasa de a-si exprima si explora sexualitatea proprie si de a elimina stressul sexual fara riscurile asociate contactului sexual, conform multor profesionisti medicali. Ei sunt de asemenea de acord ca masturbarea este o modalitate naturala, normala si sanatoasa de explorare de sine si de exprimare sexuala."

"Este din recunoscut din ce in ce mai larg intre profesionistii sanatatii mentale ca masturbarea poate reduce depresia si conduce la sporirea respectului de sine. Masturbarea poate fi in special folositoare in relatii in care un partener vrea mai multa activitate sexuala decat celalalt, caz in care masturbarea contribuie la restabilirea echilibrului."

http://www.healthofchildren.com/M/Masturbation.html

Autor: Ken R. Wells. Aceste puncte de vedere sunt confirmate in Jacqueline L. Longe, ed (7 iunie 2011). „Masturbation". The Gale Encyclopedia of Children's Health: Infancy Through Adolescence. 4 (ed. Second). Detroit, Mich.: Cengage Gale. p. 1404. ISBN 978-1-4144-8641-3. OCLC 712621295 si in Thomas H. Ollendick; Carolyn S. Schroeder (6 decembrie 2012). „Masturbation". Encyclopedia of Clinical Child and Pediatric Psychology. Boston, MA: Springer Science & Business Media. p. 359. ISBN 978-1-4615-0107-7. OCLC 913623298.

De asemenea Ollendick si Schroeder numesc miturile despre masturbare si tratamentele carora le-au dat nastere "una din cele mai negre pagini din istoria religiei si medicinii".

| anonim_4396 a răspuns (pentru doctorandus):

Întreabă pe cei care s-au lăsat de așa ceva... Întreabă-i cum se simt, dacă li s-a schimbat viața în vreun fel. Ceva practic, nu teorie goală.

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

De auto-amagire ai auzit? Unii sunt cu nofap-ul altii cu pro-anorexie (pro-ana). Unii refuza sexul si masturbarea si cred ca astfel capata superputeri, altii refuza total sa manance si li se pare ca se simt foarte bine (pana cand ajung sa dea ortu' popii de nemancare).

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

Gary Wilson e un pericol public pentru ca le-a zis bolnavilor psihici sa nu-si ia medicamentele si sa se trateze singuri prin nemasturbare. Complet iresponsabil ce predica el.

In the TGPE video, Wilson states that internet porn use is associated with various clinical disorders including ADHD, depression, social anxiety and OCD. He opposes the prescription of medications to treat these disorders and states, "Guys don’t realize that they can overcome these symptoms simply by changing their behaviour [masturbation to internet porn]." As someone trained in psychology, I find this extremely problematic and entirely unethical.
— Dr. Jason Winters

| anonim_4396 a răspuns (pentru doctorandus):

Recunoști că există posibilitatea ca tu să te auto-amăgești? Nu prea înțeleg de ce oamenii se mulțumesc cu surogate neîmplinitoare...dar asta e. Celor ce cer puțin li se dă puțin.

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

Nici nu l-ai intrebat ce varsta are si gata, dupa tine trebuie sa se casatoreasca rapid ca sa scape de masturbare.

Citat din Coon și Mitterer: „Aproximativ 70 de procente din femeile și bărbații căsătoriți se masturbează cel puțin ocazional."

| anonim_4396 a răspuns (pentru doctorandus):

Nu e ca și cum cineva cu acest viciu s-ar căsători și gata, hocus pocus, ar scăpa de el... Sigur că cei ce și-au ocupat timpul cu așa ceva înainte de căsătorie, o vor face și după. Nu vor mai fi satisfăcuți de comuniunea cu soția/ soțul lor, ceea ce e tragic. Un bărbat și o femeie se completează atât de frumos, încât e păcat să nu se bucure de darul ăsta al actului intim la nivel maxim.

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce a scris suntserios:

"Este adevărat că femeile își dau seama după fața unui bărbat dacă acesta este onanist"

O fi si greu avand in vedere ca 99% din barbati freaca maimuta.

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

Cei care vehiculeaza zvonuri nasoale ca masturbarea ar produce impotenta si alte alea sufera adesea de tulburari mentale. In secolul XIX era normal sa te opui masturbarii, in secolul XXI este simptom de probleme psihice.

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

Http://pseudostiinta.ro/wiki/M%C4%83rturie_anecdotic%C4%83

Ei pot sa afirme ca au patit-o de la masturbare pentru ca sunt bolnavi psihici sau ca i-a prostit un terapeut alternativ de doua ori mai nebun ca ei.

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

Intrebare: Deci am cazut in pacatul masturbarii si mi-a distrus complet viata, mi-a schimbat personalitatea, mi-a schimbat constiinta, mi-am pierdut adevaratii prieteni, ma baga in seama doar anumiti oameni si mie nu imi place de ei si daca mai ies pe drum ma mai intalnesc cu ei si unul ma saluta. Zile intregi tot ma arde in stomac, intr-o zi anume m-a ars tare, in alta mai putin sau deloc si E O NENOROCIRE CE MI SE INTAMPLA. SI ASTIA CARE SPUNETI CA E BUNA, NU E BUNA DELOC, MA= NENOROCIT COMPLET SI IMI VREAU PERSONALITATEA ADEVARATA INAPOI SI NU, NU SUNT BOLNAV PSIHIC, MIE ASA MI SE INTAMPLA DIN CAUZA MASTURBARII ASTEIA TAMPITE, CINE DRACU A MAI FACUT-O SI PE ASTA CUM FAC SA REVINA TOTUL LA NORMAL CA M-AM SATURAT?

mihai69: Stimabile... 99% din populația masculină "suferă" de labă. Nu ți se pare ciudat că doar ție ți se întâmplă cele de mai sus?
După cum bine zice o vorbă din bătrâni: dacă doi (sau mai mulți) îți spun că ești beat (nu masturbarea e cauza "problemelor" tale), atunci du-te și te culcă (adică mergi la un medic specialist pe probleme psihice).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se usucă și cade

| MValentin a răspuns:

Ar fi cam asa.
1. Iti creste pofta de a socializa (testosteronul creste mult si iti,, aprind,, nevoile de a vorbi cu o fata sau ceva, ast poate fi si rau in anumite situatii)
2. O sa ai dureri de testicule
3. O sa ai șanse mai mari de cancer de prostata
4. O sa ti se altereze (nu e posiibil 100%) sperma si cand o sa ai o viitoare ejaculare e posibil doar sa aiba forma asa de mici mingiute
5. O sa fi mai excitat cand o sa vezi forme cu potențial sexual

Răspuns utilizator avertizat
| tup3u a răspuns:

Poți avea vise umede, îți poți pierde pofta de sex, se poate întâmpla să faci sex, dar e ca și cum te-ai duce la meci fără antrenamente,

| Grigoredavid200877 a răspuns:

Nu te speria nu se întâmplă nimic?